Narzędzia:

Otwarcie wystawy „Bruno Schulz i jego arka wyobraźni”

edukacja i kultura 20.07.2022
Otwarcie wystawy „Bruno Schulz i jego arka wyobraźni” (fot. Łukasz Kamiński)

O wkładzie Brunona Szulca w historię literatury i sztuk plastycznych mówił Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, otwierając w Senacie wystawę pt. „Bruno Schulz i jego arka wyobraźni”.

„To dla nas niezwykła radość i zaszczyt móc otworzyć w skromnych progach Senatu wystawę poświęconą patronowi Roku 2022 Brunonowi Schulzowi” – powiedział Marszałek Senatu. Podkreślił, że był on nie tylko genialnym i oryginalnym pisarzem, lecz także grafikiem, rysownikiem, malarzem i nauczycielem. Profesor Grodzki przypomniał także, że większość życia artysta spędził w swoim  ukochanym mieście – Drohobyczu. Tam też zginął zastrzelony w 1942 r. „Bruno Schultz zostawił dość skromny dorobek literacki: „Sklepy Cynamonowe”, „Sanatorium pod Klepsydrą”. Tym bardziej fascynuje, bo niektórzy mówią, że jest to literatura trudna, czasem niezrozumiała. Dla mnie ona była fascynująca, pokazująca głębię wyobraźni tego niezwykle oryginalnego artysty” – dodał Marszałek. Podkreślił, że jego niezwykła twórczość wywiera wpływ na wyobraźnię kolejnych pokoleń.

Profesor Tomasz Grodzki przypomniał, że inicjatorką zarówno podjęcia uchwały w sprawie ustanowienia Brunona Schulza patronem roku 2022, jak i prezentacji ekspozycji poświęconej autorowi „Sklepów Cynamonowych” w gmachy Izby, była senator Halina Bieda.

Senator Halina Bieda podkreśliła, że ta wystawa jest tylko jednym z elementów uczczenia Brunona Schulza. Mówiła, że z powodu trwającej wojny w Ukrainie, nie udało się w tym roku uczestniczyć przedstawicielom Senatu w jubileuszowym 10. festiwalu twórczości Brunona Schulza w Drohobyczu. Zapowiedziała, że na przełomie października i listopada odbędzie się w Senacie konferencja poświęcona artyście.

Senatu uchwalił 2022 Rokiem Brunona Schulza. W ten sposób Izba uczciła przypadającą w tym roku 130. rocznicę urodzin i 80. rocznicę tragicznej śmierci artysty.

Wystawa prezentuje postać jednego z najoryginalniejszych twórców polskiej kultury XX wieku, którego dzieła przetłumaczono na 45 języków, człowieka obdarzonego niezwykłą wyobraźnią, inteligencją oraz kreatywnością, zasługującego na miano ambasadora polskiej kultury na świecie. Ekspozycję przygotowały Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza i Bytomski Klub Samorządowy.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 27 września 2022 r.

Obradowała Komisja Infrastruktury.

Prace w komisjach senackich – 26 września 2022 r.

Obradowały połączone komisje: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Gospodarki Narodowej i Innowacyjności.

Wiceszefowa Kancelarii Senatu na Gali X edycji Konkursu im. Olgierda Fietkiewicza

Zastępczyni Szefa Kancelarii Senatu dr Karolina Zioło-Pużuk uczestniczyła w uroczystej Gali X edycji Konkursu im. hm. Olgierda Fietkiewicza na prace naukowe poświęcone tematyce harcerskiej.