Narzędzia:

Marszałek uczestniczyła w gali Nagrody Historycznej m.st. Warszawy

edukacja i kultura 26.11.2023
Fot. Hubert Pielas, Kancelaria Senatu.

Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska wzięła udział w uroczystości wręczenia Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego oraz Nagrody Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego.

Laureatem konkursu o nagrodę historyczną został Sławomir Łotysz, autor książki „Pińskie błota. Natura, wiedza i polityka na polskim Polesiu do 1945 roku” wydanej przez Universitas. Otrzymał 50 tys. zł oraz statuetkę – replikę temperówki Moczarskiego.

„Chciałam bardzo podziękować m.st. Warszawie za to, że dba o to, żeby pisano ciekawie, mądrze i prawdziwie. Nie można pisać książek historycznych, jeżeli nie dba się o staranność przekazu. Książki historyczne piszemy po to, by wyciągać wnioski z błędów, chwalić się tym, z czego jesteśmy dumni, zrozumieć, jacy byliśmy” – powiedziała w czasie uroczystości marszałek Kidawa-Błońska. „Gratuluję wszystkim nagrodzonym, bo to wielka odwaga brać odpowiedzialność za słowo, które może wpłynąć na nasze życie i zachęcić lub zmusić nas do podejmowania decyzji” – dodała marszałek Senatu.

Nagroda Historyczna m.st. Warszawy jest przyznawana autorom książek poświęconych historii Polski od odzyskania niepodległości w 1918 r. do współczesności. Wśród nominowanych w tym roku znalazło się dziesięcioro autorów publikacji o korzeniach II RP, drugiej wojnie światowej, okupacji, PRL oraz początkach III RP. W konkursie zgłoszono 104 publikacje. Patronem nagrody jest Kazimierz Moczarski, dziennikarz, prawnik, żołnierz Armii Krajowej. Przez 11 lat był więziony przez komunistów. Dzielił wtedy celę w więzieniu na Mokotowie z Jürgenem Stroopem, likwidatorem warszawskiego getta. Z ich rozmów powstała książka „Rozmowy z katem”. Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego, ustanowiona w grudniu 2018 r. uchwałą Rady Warszawy, jest kontynuacją nagrody powstałej w 2009 r. za najlepszą książkę poświęconą najnowszej historii Polski. Jej laureatami byli m.in. Timothy Snyder, Karol Modzelewski i Grzegorz Piątek.

Ołówek Kazimierza Moczarskiego, czyli Nagrodę Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego, przyznano Marcie Grzywacz za książkę „Blizny. Prawdziwa historia »królików« z Ravensbrück” wydaną przez W.A.B. W skład Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego w tym roku weszli uczniowie z 15 szkół ponadpodstawowych.

XV gala nagrody historycznej odbyła się 26 listopada 2023 r. w Czytelniach Biblioteki Narodowej w Warszawie. Konkurs zorganizowały miasto stołeczne Warszawa, Dom Spotkań z Historią, Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Henryk Wujec patronem jednej z sal Sejmu

Uroczystość nadania imienia Henryka Wujca - działacza opozycji demokratycznej, członka KOR i działacza Solidarności, a także posła - sali 111 w budynku U gmachu Sejmu.

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.