Narzędzia:

Zapowiedzi

Zakończyło się 36. posiedzenie Senatu

4 lipca 2013

Blokiem głosowań zakończyło się  36. posiedzenie Senatu. Podczas obrad 3 – 4 lipca 2013 r. senatorowie rozpatrzyli 10 ustaw, do 4 z nich wprowadzili poprawki. Izba Wyższa zapoznała się też z  informacją o działalności Rzecznika Praw Dziecka za rok 2012  wraz z uwagami o stanie przestrzegania praw dziecka, którą przedstawił Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka.

Na początku obrad obecna była delegacja  Senatu Islamskiej Republiki Pakistanu z przewodniczącym tej izby Syedem Nayyarem Hussainem Bokharim, która przybyła z oficjalną wizytą do Polski na zaproszenie marszałka Senatu Bogdana Borusewicza..

Blisko 5 godzin trwała dyskusja w Senacie  nad nowelizacją Kodeksu pracy. Pozwala ona na wprowadzenie bardziej elastycznego czasu pracy. Proponowane zmiany mają umożliwić przedsiębiorcom reagowanie na zmieniającą się koniunkturę gospodarczą oraz pomóc zachować miejsca pracy. Ustawa zakłada, że  pracodawca, po konsultacji ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami załogi, będzie mógł wydłużyć do 12 miesięcy okres rozliczeniowy czasu pracy. Ustawa  reguluje ponadto zasady ruchomego i przerywanego czasu pracy. Na mocy proponowanych zmian pracownik będzie mógł pracować dłużej niż osiem godzin dziennie, a pracodawca nie będzie musiał mu płacić za nadgodziny pod warunkiem, że w czasie 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego  "odda" pracownikowi te dodatkowe godziny skracając czas pracy w innym okresie. Proponowane przepisy umożliwiają ponadto wprowadzenie  ruchomego czas pracy - co oznacza, że pracownik, po ustaleniach z pracodawcą, każdego dnia może zaczynać pracę o innej porze.  W myśl nowelizacji elastyczny czas pracy nie może naruszać prawa do odpoczynku dobowego i tygodniowego pracowników. Zmieniane przepisy gwarantują  pracownikowi otrzymanie minimalnego wynagrodzenia za pracę także w miesiącach, w których, ze względu na rozkład czasu pracy, nie miał obowiązku wykonywania pracy. Nowe przepisy mają na celu umożliwienie pracodawcom zintensyfikowania pracy w okresie, gdy firma otrzymuje dużo zamówień, kosztem skrócenia czasu pracy pracowników w okresie, gdy zamówień brakuje. Ostatecznie senatorowie wprowadzili do ustawy jedną poprawkę. Zakłada ona, że pracodawca nie ma obowiązku sporządzania rozkładu czasu pracy, jeżeli na pisemny wniosek pracownika stosuje do niego ruchomy czas pracy albo ustali mu indywidualny rozkład czasu pracy.

Senatorowie wprowadzili 74 poprawki do nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. Proponowane przepisy przewidują m.in. zmiany dotyczące wydawania, wykupu i dystrybucji pieniądza elektronicznego. Zasadniczym celem  nowelizacji jest ułatwienie podejmowania działalności przez krajowe instytucje pieniądza elektronicznego (czyli wartości pieniężnych zapisanych w formie elektronicznej, np. na kartach magnetycznych), a także zwiększenie zaufania konsumentów do środka płatniczego w postaci pieniądza elektronicznego poprzez określenie zasad jego wydawania, w tym określenie przypadków, w których możliwe jest pobieranie opłat z tego tytułu. Nowelizacja ma dostosować przepisy ustawy do unijnej dyrektywy regulującej kwestie usług płatniczych. Nowe przepisy mają usunąć bariery, na które napotykają firmy chcące wejść na rynek pieniądza elektronicznego. Regulują też kwestie związane z tworzeniem instytucji pieniądza elektronicznego i nadzorem nad nimi. Celem nowelizacji jest także stworzenie równych warunków konkurencji dla wszystkich dostawców usług płatniczych.

Izba Wyższa bez poprawek przyjęła ustawę o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.  Ustawa przewiduje, że rodzinny dom dziecka lub placówka opiekuńczo-wychowawcza typu rodzinnego może być utworzona na zasadzie porozumienia zawartego między starostą powiatu, który prowadzi taki dom (placówkę) lub zleca realizację tego zadania, a starostą innego powiatu.

Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o zmianie ustawy o wyrobach budowlanych oraz ustawy o systemie oceny zgodności, wywodząca się z projektu poselskiego. Celem ustawy jest dostosowanie prawa polskiego do wspólnotowego porządku prawnego. Określa ona m.in. zasady wprowadzania do obrotu lub udostępniania na rynku krajowym wyrobów budowlanych oraz zasady ich kontroli. Ustawa przewiduje upoważnienie ministra budownictwa, lokalnego planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa do wyznaczenia jednostek oceny technicznej (JOT), które będą  wydawać europejskie oceny techniczne dla niektórych grup wyrobów budowlanych.
Senat z poprawkami przyjął ustawę o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Senatorowie  zaproponowali zniesienie obowiązku noszenia odblasków przez pieszych po zmroku poza terenem zabudowanym, który to obowiązek miała wprowadzić nowelizacja tej ustawy uchwalona w czerwcu przez Sejm. Zgodnie z przyjętymi poprawkami nowelizacja miałaby wejść w życie po 12 miesiącach, a nie, jak chciał Sejm, po 3 miesiącach od ogłoszenia. Kolejna, przyjęta przez Senat,  poprawka zawęziła obowiązek noszenia odblasków do dróg krajowych i wojewódzkich.
Senatorowie wnieśli dwie poprawki (językową i uściślającą) do nowelizacji  Prawa lotniczego.  Zasadniczym celem ustawy jest wprowadzenie przepisów umożliwiających składanie niektórych kategorii dokumentów w języku angielskim.

Bez poprawek Izba przyjęła ustawę o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego. Celem tej nowelizacji, pochodzącej z przedłożenia rządowego, jest zapewnienie zgodności przepisów Kodeksu postępowania cywilnego z unijnymi przepisami prawa, wyrażającymi zakaz dyskryminacji ze względu na przynależność państwową. Ustawa znosi różnice występujące do tej pory w procedurze cywilnej dotyczącej składania pism procesowych ze względu na przynależność państwową. Nowelizacja zrównuje w skutkach złożenie pisma procesowego w jakimkolwiek kraju Unii Europejskiej ze złożeniem go w placówce pocztowej w Polsce. W obu przypadkach będzie to równoznaczne z wniesieniem pisma do sądu. Dotychczasowe zasady tj. obowiązek wyznaczenia w Polsce pełnomocnika do doręczeń, będzie spoczywał na stronie, która nie ma miejsca zamieszkania lub zwykłego pobytu ani w Polsce, ani w żadnym kraju UE  i nie ustanowiła pełnomocnika do prowadzenia sprawy  w Polsce.

Senatorowie bez poprawek przyjęli  ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Senat był inicjatorem tej nowelizacji. Po pracach w Sejmie ustawa wróciła do Senatu. W myśl tej  ustawy szkoły wyższe będą opłacały składki na ubezpieczenie zdrowotne za  osoby uznane za osoby pochodzenia polskiego w rozumieniu przepisów ustawy o repatriacji, ale także wtedy, gdy mają ważną Kartę Polaka i  w obu przypadkach nie mają obywatelstwa  państwa członkowskiego Unii Europejskiej, a są studentami, uczestnikami studiów doktoranckich, lub absolwentami odbywającymi obowiązkowy staż, lub odbywają kursy języka polskiego przygotowujące do nauki w Polsce. Wprowadzana zmiana spowoduje rozszerzenie prawa studentów posiadających Kartę Polaka do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej poza tzw. przypadki nagłe. Będą oni uprawnieni do identycznych świadczeń jak studenci mający obywatelstwo polskie.

Izba Wyższa poparła nowelizację ustawy o nasiennictwie, która przedłuża o dwa lata  - do  30 września 2014 r.  termin na złożenie wniosku o wpis do krajowego rejestru odmian  roślin sadowniczych,  które znajdowały się na liście odmian materiału szkółkarskiego CAC.
(Kategoria  CAC została ustanowiona, by zapewnić zdrowy oraz dobrej jakości materiał szkółkarski dla produkcji owoców  i by umożliwić swobodny przepływ materiału szkółkarskiego w obrębie UE).

Senat przyjął  też ustawę o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Singapuru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz Protokołu do tej Umowy, podpisanych w Singapurze dnia 4 listopada 2012 r.  Umowa określa zakres i zasady opodatkowania podatkami dochodowymi (w Polsce podatek dochodowy od osób fizycznych i podatek dochodowy od osób prawnych) podmiotów mających miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym lub obu umawiających się państwach.

Więcej


 

Foto Kancelaria Senatu,...
Foto Kancelaria Senatu,...
Foto Kancelaria Senatu,...
Foto Kancelaria Senatu,...
Foto Kancelaria Senatu,...
Foto Kancelaria Senatu,...
Foto Kancelaria Senatu,...