Narzędzia:

100. rocznica pierwszego posiedzenia Senatu II RP

28.11.2022

28 listopada przypada 100. rocznica pierwszego posiedzenia Senatu II RP. Z tej okazji w Senacie w poniedziałek, 28 listopada br., odbędą się okolicznościowe uroczystości. O godz. 12.00 Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wraz z Wicemarszałkami Izby spotka się z senatorami I–IX kadencji. Zaplanowano również prezentację waloru filatelistycznego, wydanego z okazji rocznicy. Podczas uroczystego posiedzenia Senatu o godz. 13.00 z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Marszałek Sejmu Elżbiety Witek i przedstawicieli władz państwowych podjęta zostanie rocznicowa uchwała. Uroczystości zakończą się o godz. 17.00 galą w Teatrze Polskim w Warszawie połączoną ze spektaklem „Słowo jest ogień”.

Wydarzenia będą transmitowane na stronie internetowej Senatu i na kanałach Senatu w mediach społecznościowych.

100 lat temu, w II Rzeczpospolitej, odrodzonej po 123 latach niewoli, polski parlament odrodził się w swojej pełnej postaci, czyli złożony z dwóch Izb. Po odzyskaniu niepodległości państwo polskie początkowo miało jednoizbowy parlament, dopiero konstytucja marcowa z 1921 r. przywróciła przedrozbiorową tradycję, zgodnie z którą władza ustawodawcza ma się składać z Sejmu i Senatu.

Wybrany 12 XI 1922 r. Senat II RP I kadencji zebrał się na inauguracyjnym posiedzeniu 28 listopada 1922 r. O 16.05 otworzył je naczelnik państwa Józef Piłsudski, który zwrócił się do senatorów, mówiąc: „Wielką jest tradycja Senatu w Polsce. Czyni ona z panów nie główny motor pracy państwowej, ale zgodnie z duchem konstytucji współczesnych krajów demokratycznych nakazuje wam być rzecznikami rozsądku, rozwagi i miary przy spełnianiu zadań poruczonych naczelnym organom władzy państwowej. (…) Pozwólcie więc, Panowie, wyrazić życzenie, abyście jako instytucja państwowa, reprezentująca umiar, stawali w ciężkim zadaniu współpracy zawsze po stronie tych, którzy czy to z urzędu, czy ze skłonności łagodzą tarcia, zmniejszają konflikty i doprowadzają do koniecznej równowagi zamierzeń, celów i środków”.

Przewodnictwo obrad objął marszałek senior Bolesław Limanowski, nestor polskich socjalistów i ceniony działacz niepodległościowy. Nawiązując do tradycji walk o niepodległość, zwrócił uwagę, że demokratyczne hasła wolności, równości i braterstwa, które głosili ich uczestnicy, powinny być obecne także w czasie pokojowej pracy dla ojczyzny. Mówił też m.in.: „Pracujmy zgodnie Senat z Sejmem. Pracujmy jak bracia starsi z młodszymi. Niechaj Sejm, w którym się odbywa główna praca, nie przeciwnika ujrzy w Senacie, lecz szczerego i życzliwego pomocnika”. Słowa te nie straciły na swojej aktualności.

Najważniejszym wówczas zadaniem była odbudowa państwa ze zniszczeń wojennych, scalenie kraju po rozbiorach, stworzenie instytucji i jednolitego systemu prawa. Senat, mający przecież w Polsce wielowiekową tradycję, został przywrócony w nowoczesnej i demokratycznej formie, podobnie jak w parlamentach zachodnioeuropejskich. Miał do odegrania szczególną rolę – nie tylko nawiązywać do tradycji przedrozbiorowej Izby wyższej, ale również łagodzić życie polityczne. Już w I kadencji, trwającej do 1927 r., zyskał znaczenie i powagę w państwie, wpływając w istotny sposób na jakość ustawodawstwa i udowadniając swe kompetencje, roztropność i umiar w sporach partyjnych, a przede wszystkim kierując się racją stanu w sprawach państwowych.

Z okazji tego szczególnego jubileuszu Kancelaria Senatu zorganizowała wystawę plenerową „Senat wczoraj i dziś – w 100. rocznicę pierwszego posiedzenia Senatu II RP”, która wiosną br. była prezentowana w najbardziej popularnych miejscach w centrum stolicy, a następnie w różnych miastach Polski podczas wyjazdowych posiedzeń komisji senackich. Ekspozycja przedstawia historię Senatu RP od początku jego powstania do czasów współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem 20-lecia międzywojennego, ukazuje najważniejsze fakty z historii Izby. Od 16 listopada br. zaś w gmach Senatu prezentowana jest wystawa „Różnorodność społeczna senatorów II Rzeczypospolitej”, przybliżająca sylwetki tych, którzy w tym okresie zasiadali w ławach senatorskich, ukazująca ich także jako ludzi określonych narodowości, wyznań, zawodów, wyborów politycznych i pasji.

Senat II Rzeczypospolitej. 100. rocznica 1. posiedzenia

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Gala w Teatrze Polskim w 100. rocznicę pierwszego posiedzenia Senatu II RP

Podczas uroczystości uhonorowani zostali byli Szefowie Kancelarii Senatu oraz jej długoletni pracownicy. Zwieńczeniem rocznicowych wydarzeń był spektakl na motywach twórczości Cypriana Kamila Norwida „Słowo jest ogień!”

Rocznicowe spotkanie Senatorów RP dziesięciu kadencji

Wspólne zdjęcie byłych i obecnych senatorów z udziałem Prezydenta RP, Marszałek Sejmu oraz Prezydium Senatu zakończyło obchody 100. rocznicy pierwszego posiedzenia Izby w II RP, jakie odbyły się 28 listopada br. w gmachu parlamentu.

Uroczyste obrady Izby w 100. rocznicę pierwszego posiedzenia Senatu II RP

Senat, tak jak nasi poprzednicy sprzed stu lat, nie ustanie w wysiłkach na rzecz pracy dla dobra wspólnego, jakim jest nasza ukochana Ojczyzna – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki podczas posiedzenia Izby.