Narzędzia:

7 sierpnia 2014 r.

07.08.2014

Prezydium Senatu na swoim 53. posiedzeniu rozpatrzyło pozytywnie następujące wnioski:

· wniosek przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wyrażenie zgody na zorganizowanie w Senacie 23 września 2014 r., wspólnie z sejmową Komisją Rolnictwa  i Rozwoju Wsi, konferencji „Doradztwo rolnicze w Polsce po 2014 r. – kompetencje, organizacja, finansowanie”; celem spotkania, w którym wezmą udział przedstawiciele administracji rządowej, samorządu terytorialnego, państwowych i prywatnych ośrodków doradztwa rolniczego, związków i organizacji rolniczych, samorządu rolniczego, eksperci i rolnicy, jest m.in. określenie roli doradztwa rolniczego w upowszechnianiu wiedzy fachowej i stymulowaniu innowacyjności produkcji;

· wniosek wicemarszałka Stanisława Karczewskiego o wyrażenie zgody na zorganizowanie w Senacie 21 października 2014 r. konferencji „Innowacyjność w medycynie”; celem spotkania, w którym wezmą udział wybitni przedstawiciele różnych dziedzin medycyny i rządu, eksperci, młodzi lekarze, studenci i parlamentarzyści, jest przedstawienie możliwości wykorzystania najnowszych technik diagnostycznych i leczniczych, które mogą się stać ważnym elementem rozwoju polskiej nauki i polskiej myśli technicznej;

· wniosek przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą o wyrażenie zgody na zorganizowanie w Senacie konferencji „Biblioteka Polska w Paryżu – skarbnica kultury narodowej”, a także na zaprezentowanie wystawy pod roboczym tytułem „Wyspa Wolności. Towarzystwo Historyczno-Literackie i Biblioteka Polska w Paryżu.”; celem spotkania jest ukazanie dorobku Biblioteki Polskiej i Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu, a także debata na temat ich działalności w nadchodzących latach; konferencja odbędzie się 4 listopada 2014 r., a uroczyste otwarcie wystawy – 5 listopada 2014 r.

Ponadto Prezydium Senatu przyjęło do wiadomości informację o działalności do końca  2013 r. zespołów senackich i parlamentarnych, obsługiwanych przez Kancelarię Senatu. Informację przedstawił dyrektor Biura Spraw Senatorskich Kancelarii Senatu Piotr Świątecki. Jak mówił, zespoły jako grupy apolityczne zrzeszające parlamentarzystów realizowały cele określone w swoich regulaminach wewnętrznych. Organizowano m.in. posiedzenia, wystawy tematyczne, konferencje, konkursy. Zespoły przyjmowały także stanowiska dotyczące inicjatyw społecznych, podejmowano także różnorodne działania w terenie. Przebieg niektórych seminariów i konferencji utrwalono w „Zeszytach Zespołów Senackich”, wydawanych przez Kancelarię Senatu. Zespoły współpracowały z organami administracji rządowej, jednostkami samorządu terytorialnego, komisjami Sejmu i Senatu czy środowiskami naukowymi, których działalność jest bliska ich celom. Obecnie w Sejmie VII kadencji i Senacie VIII kadencji funkcjonuje 157 zespołów: 144 zespoły parlamentarne, 10 senackich i 3 zespoły poselskie. W skład 75 zespołów parlamentarnych wchodzą senatorowie. Łącznie Kancelaria Senatu obsługuje 28 zespołów senackich i parlamentarnych. Biuro Spraw Senatorskich obsługuje 27 zespołów (17 zespołów parlamentarnych i 10 senackich), a Parlamentarny Zespół ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi obsługuje natomiast Gabinet Marszałka Senatu.

Na zakończenie posiedzenia Prezydium Senatu pozytywnie zaopiniowało projekt budżetu Kancelarii Senatu na 2015 rok, który przedstawiła minister Ewa Polkowska, szef Kancelarii Senatu.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Dzień Europy w Cieszynie z udziałem marszałek Senatu

Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z mieszkańcami i gośćmi świętowała 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.

Henryk Wujec patronem jednej z sal Sejmu

Uroczystość nadania imienia Henryka Wujca - działacza opozycji demokratycznej, członka KOR i działacza Solidarności, a także posła - sali 111 w budynku U gmachu Sejmu.

Marszałek Senatu wysłuchała w Sejmie przemówienia ministra spraw zagranicznych

Marszałek Kidawa-Błońska wysłuchała informacji ministra Sikorskiego nt. priorytetów polskiej polityki zagranicznej