Narzędzia:

53. posiedzenie Prezydium Senatu

07.08.2014 r.

Prezydium Senatu na swoim 53. posiedzeniu rozpatrzyło pozytywnie następujące wnioski:

· wniosek przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wyrażenie zgody na zorganizowanie w Senacie 23 września 2014 r., wspólnie z sejmową Komisją Rolnictwa  i Rozwoju Wsi, konferencji „Doradztwo rolnicze w Polsce po 2014 r. – kompetencje, organizacja, finansowanie”; celem spotkania, w którym wezmą udział przedstawiciele administracji rządowej, samorządu terytorialnego, państwowych i prywatnych ośrodków doradztwa rolniczego, związków i organizacji rolniczych, samorządu rolniczego, eksperci i rolnicy, jest m.in. określenie roli doradztwa rolniczego w upowszechnianiu wiedzy fachowej i stymulowaniu innowacyjności produkcji;

· wniosek wicemarszałka Stanisława Karczewskiego o wyrażenie zgody na zorganizowanie w Senacie 21 października 2014 r. konferencji „Innowacyjność w medycynie”; celem spotkania, w którym wezmą udział wybitni przedstawiciele różnych dziedzin medycyny i rządu, eksperci, młodzi lekarze, studenci i parlamentarzyści, jest przedstawienie możliwości wykorzystania najnowszych technik diagnostycznych i leczniczych, które mogą się stać ważnym elementem rozwoju polskiej nauki i polskiej myśli technicznej;

· wniosek przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą o wyrażenie zgody na zorganizowanie w Senacie konferencji „Biblioteka Polska w Paryżu – skarbnica kultury narodowej”, a także na zaprezentowanie wystawy pod roboczym tytułem „Wyspa Wolności. Towarzystwo Historyczno-Literackie i Biblioteka Polska w Paryżu.”; celem spotkania jest ukazanie dorobku Biblioteki Polskiej i Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu, a także debata na temat ich działalności w nadchodzących latach; konferencja odbędzie się 4 listopada 2014 r., a uroczyste otwarcie wystawy – 5 listopada 2014 r.

Ponadto Prezydium Senatu przyjęło do wiadomości informację o działalności do końca  2013 r. zespołów senackich i parlamentarnych, obsługiwanych przez Kancelarię Senatu. Informację przedstawił dyrektor Biura Spraw Senatorskich Kancelarii Senatu Piotr Świątecki. Jak mówił, zespoły jako grupy apolityczne zrzeszające parlamentarzystów realizowały cele określone w swoich regulaminach wewnętrznych. Organizowano m.in. posiedzenia, wystawy tematyczne, konferencje, konkursy. Zespoły przyjmowały także stanowiska dotyczące inicjatyw społecznych, podejmowano także różnorodne działania w terenie. Przebieg niektórych seminariów i konferencji utrwalono w „Zeszytach Zespołów Senackich”, wydawanych przez Kancelarię Senatu. Zespoły współpracowały z organami administracji rządowej, jednostkami samorządu terytorialnego, komisjami Sejmu i Senatu czy środowiskami naukowymi, których działalność jest bliska ich celom. Obecnie w Sejmie VII kadencji i Senacie VIII kadencji funkcjonuje 157 zespołów: 144 zespoły parlamentarne, 10 senackich i 3 zespoły poselskie. W skład 75 zespołów parlamentarnych wchodzą senatorowie. Łącznie Kancelaria Senatu obsługuje 28 zespołów senackich i parlamentarnych. Biuro Spraw Senatorskich obsługuje 27 zespołów (17 zespołów parlamentarnych i 10 senackich), a Parlamentarny Zespół ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi obsługuje natomiast Gabinet Marszałka Senatu.

Na zakończenie posiedzenia Prezydium Senatu pozytywnie zaopiniowało projekt budżetu Kancelarii Senatu na 2015 rok, który przedstawiła minister Ewa Polkowska, szef Kancelarii Senatu.