Narzędzia:

Kobiety na czele Senatu 1989–2024

08.03.2024

W 35-letniej historii odrodzonego Senatu kobiety odgrywały i odgrywają niezwykle istotną rolę. Mandat senatorski sprawowało dotychczas 95 kobiet, 12 spośród 19 senatorek obecnej, XI kadencji zostało po raz drugi wybranych do Izby. Najmniej, bo tylko 6 kobiet, zasiadało w Senacie I kadencji, a najwięcej, czyli 26 – w V kadencji.

Kobiety reprezentują w Senacie różne środowiska zawodowe, są wśród nich specjalistki wielu dziedzin. Najwięcej z nich to nauczycielki, lekarki i prawniczki. Często do Senatu są wybierane także działaczki społeczne i regionalne.

Od odrodzenia Senatu w 1989 r. senatorki pełniły ważne funkcje – marszałków, wicemarszałków, sekretarzy, przewodniczących komisji. Tylko dwukrotnie w dotychczasowej historii odrodzonego Senatu kobiety kierowały Izbą. Marszałkiem Senatu IV kadencji była Alicja Grześkowiak, a na czele Izby XI kadencji stoi Małgorzata Kidawa-Błońska. Wicemarszałkinią jest Magdalena Biejat.

Funkcje sekretarzy Senatu sprawuje 5 senatorek: Anna Górska, Ewa Monika Kaliszuk, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska i Joanna Sekuła, na czele 2 komisji stoją kobiety, senator Janina Sagatowska kieruje pracami Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, senator Beata Małecka-Libera zaś – Komisji Zdrowia. Wiceprzewodniczącymi aż 13 spośród 20 komisji senackich są kobiety.

 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet i obchodzonej w tym roku 35. rocznicy przywrócenia Izby wyższej polskiego parlamentu przypominamy sylwetki senatorek, które zasiadały w prezydiach Senatu, począwszy od 1989 r.

 

Marszałek Senatu XI kadencji Małgorzata Kidawa-Błońska (ur. 1957)

Marszałek Sejmu VII kadencji, wicemarszałek Sejmu VIII–IX kadencji, posłanka na Sejm VI kadencji

Ukończyła studia socjologiczne na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała w dziale literackim Studia Filmowego im. Karola Irzykowskiego. Pełniła funkcję wiceprezesa Gambit Production, studia produkującego filmy i programy telewizyjne; tu powstał m.in. film „Skazany na bluesa” o Ryszardzie Riedlu, wokaliście „Dżemu”. Pełniła funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, była rzecznikiem prasowym rządu Donalda Tuska, a następnie – rządu Ewy Kopacz. Sprawowała mandat radnej Rady m.st. Warszawy.

Marszałek Senatu IV kadencji Alicja Grześkowiak (ur. 1941)

Wicemarszałek Senatu II kadencji, senator I i III kadencji

Uzyskała tytuł doktora habilitowanego nauk prawnych, ukończyła aplikację sędziowską, praktykowała jako adwokat. Była nauczycielem akademickim na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, pełniła funkcję prodziekana Wydziału Prawa i Administracji, oraz na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wykłada w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy. Jest autorką publikacji z dziedziny prawa karnego i praw człowieka, m.in. monografii o karze śmierci. W Senacie I kadencji była przewodniczącą Komisji Konstytucyjnej, współautorką senackiego projektu konstytucji. Zasiadała też w Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego.

Wicemarszałkini Senatu XI kadencji Magdalena Biejat (ur. 1982)

Posłanka na Sejm IX kadencji

Ukończyła studia socjologiczne na Uniwersytecie w Grenadzie, a także studia podyplomowe z zarządzania organizacjami pozarządowymi, organizowane przez Collegium Civitas w Warszawie i Instytut Studiów Politycznych PAN. Pracowała w Fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” na stanowisku kierowniczki ds. badań i doradztwa. Współpracowała też m.in. z Helsińską Fundacją Praw Człowieka i Fundacją im. Stefana Batorego. Jako wolontariuszka pomagała osobom bezdomnym. Zawodowo zajmowała się również tłumaczeniem literatury hiszpańskojęzycznej. Pełni funkcję współprzewodniczącej Lewicy Razem.

Wicemarszałkini Senatu X kadencji Gabriela Morawska-Stanecka (ur. 1968)

Senator XI kadencji

Ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a także m.in. studia podyplomowe z zakresu prawa medycznego i bioetyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracowała m.in. jako radczyni prawna, notariusz i adwokat. Była partnerką w kancelarii adwokackiej i prowadziła Kancelarię Prawa Medycznego w Katowicach. Prowadzi działalność społeczną i edukacyjną związaną z kwestiami równości, prawami kobiet i ochroną przed dyskryminacją. Jest członkinią Stowarzyszenia Kongresu Kobiet, jego pełnomocniczką w Katowicach.

Wicemarszałek Senatu IX kadencji Maria Koc (ur. 1964)

Senator VIII i X kadencji

Ukończyła studia z zakresu etnografii i antropologii kultury na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, a także studia podyplomowe w Centrum Studiów Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego. Pracowała jako etnograf w Węgrowskim Ośrodku Kultury, a następnie zajmowała stanowisko dyrektora Sokołowskiego Ośrodka Kultury w Sokołowie Podlaskim. Działała aktywnie jako samorządowiec, sprawowała mandat radnej Rady Miasta Węgrowa i Sejmiku Województwa Mazowieckiego, pełniła urząd zastępcy burmistrza Węgrowa.

Wicemarszałek Senatu VIII kadencji Maria Pańczyk-Poździej (1942–2022)

Senator VI–VII i IX kadencji

Ukończyła filologię polską na Wydziale Filologiczno-Historycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Pracowała jako nauczycielka w szkołach w Tarnowskich Górach, a następnie jako dziennikarka Radia Katowice. Zabiegała o godne i właściwe miejsce kultury i gwary śląskiej w dziedzictwie kultury narodowej. Była m.in. inicjatorką konkursu „Po naszymu, czyli po śląsku”. Otrzymała Złoty Mikrofon Polskiego Radia „za ukochanie ziemi śląskiej oraz upór w propagowaniu gwary i obyczaju tego regionu”. Sprawowała mandat radnej Sejmiku Województwa Śląskiego.

Wicemarszałek Senatu VII kadencji Krystyna Bochenek (1953–2010)

Senator V–VI kadencji

Ukończyła studia na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Była dziennikarką Polskiego Radia Katowice, współpracowała z prasą i telewizją. Zajmowała się upowszechnianiem kultury języka polskiego i popularyzacją zdrowia. Była m.in. inicjatorką największego w kraju i organizowanego poza jego granicami Ogólnopolskiego Dyktanda, promującego język polski. Wchodziła w skład Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk, w tym jako przewodnicząca Komisji Języka w Mediach. Była animatorką licznych wydarzeń medialnych i przedsięwzięć charytatywnych na Śląsku.

Wicemarszałek Senatu VII kadencji Grażyna Sztark (ur. 1954)

Senator VIII–IX kadencji

Ukończyła studia zawodowe z zakresu administracji w Bałtyckiej Wyższej Szkole Humanistycznej w Koszalinie. Należała do NSZZ „Solidarność”. Pełniła funkcję wojewody koszalińskiego. Sprawowała mandat radnej: Rady Miejskiej Białogardu, Rady Powiatu Białogardzkiego i Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.

Wicemarszałek Senatu V kadencji Jolanta Danielak (ur. 1954)

Senator IV kadencji

Ukończyła studia psychologiczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i studia na Akademii Spraw Wewnętrznych w Warszawie, gdzie uzyskała stopień oficerski. Występowała jako biegła sądowa w zakresie psychologii klinicznej. Zajmowała się problemami przestępczości nieletnich i przeciwdziałaniem patologiom społecznym. Służyła w Policji, gdzie uzyskała stopień podinspektora. Trzykrotnie sprawowała mandat radnej Rady Miasta Zielona Góra, pełniła też funkcję jej przewodniczącą. Współtworzyła Fundacje „Bezpieczne Miasto” i „Nasz Dom”.

Wicemarszałek Senatu I i III kadencji Zofia Kuratowska (1931–1999)

Senator II kadencji

Uzyskała tytuł profesora nauk medycznych, była lekarzem hematologiem. Prowadziła badania nad erytropoetyną, odkryła miejsce jej wytwarzania. Była autorką pierwszej w Polsce książki poświęconej AIDS, a także współzałożycielką Stowarzyszenia Solidarni wobec AIDS PLUS. Organizowała Klinikę Hematologii Akademii Medycznej w Warszawie i nią kierowała. Pełniła urząd ambasadora RP w Republice Południowej Afryki. W stanie wojennym działała w podziemnych strukturach NSZZ „Solidarność”. Uczestniczyła w obradach Okrągłego Stołu w podzespole ds. zdrowia. Współtworzyła Ruch Obywatelski Akcja Demokratyczna, Unię Demokratyczną i Unię Wolności.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej

20 lat temu Polska została pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej.

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.