Narzędzia:

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

30.04.2024
Fot. Rada Najwyższa Ukrainy

27–29 kwietnia br. senator Gabriela Morawska-Stanecka oraz posłowie Marcin Bosacki, Jacek Karnowski, Joanna Kluzik-Rostkowska i Aleksandra K. Wiśniewska przebywali w Ukrainie. W Kijowie spotkali się m.in. z wicepremierami Iryną Wereszczuk i Ołeksandrem Kubrakowem, przewodniczącym i wiceprzewodniczącą Rady Najwyższej Rusłanem Stefanczukiem i Ołeną Kondratiuk, wiceministrami spraw zagranicznych, szefową misji ONZ Denice Brown, członkami grupy ukraińsko-polskiej w Radzie Najwyższej, a także z przedstawicielami biznesu i organizacji społecznych. Parlamentarzyści widzieli zniszczenia po ataku rakietowym na elektrownię w Ukrajince pod Kijowem. Wzięli udział w posiedzeniu Rady Najwyższej, podczas którego wystąpił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Podczas spotkań  ukraińscy rozmówcy podkreślali, że stosunki z nowymi władzami Polski są coraz lepsze (zakończenie blokad na granicy). Wskazywali, że sytuacja Ukrainy jest bardzo ciężka zarówno na froncie, jak i w związku ze zniszczeniami elektrowni i ciepłowni przez rosyjskie rakiety. Dlatego Ukrainie potrzebne jest obecnie wzmocnienie obrony powietrznej i pogłębienie zachodnich sankcji na Rosję – bez tego Putin będzie szedł dalej, z tragicznymi skutkami, także dla Polski. Podkreślano, że przy determinacji Zachodu Ukraina może wygrać tę wojnę. Podczas spotkań wskazywano, że dla osiągnięcia wspólnych celów strategicznych i rozwiazywania występujących problemów w stosunkach dwustronnych potrzeba rozmów. Ukraińscy politycy wyrażali też wdzięczność Polsce i Polakom za pomoc i solidarność.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

„Młodzi mają wpływ” – konferencja w Senacie

Powołanie członka Rady Ministrów odpowiedzialnego za sprawy młodych ludzi, konsultacje z młodzieżowymi organami doradczymi w sprawie dotyczących ich inicjatyw publicznych, specjalne dotacje – to tylko niektóre postulaty młodych przedstawione w Senacie.

Prace w komisjach senackich – 21 maja 2024 r.

Obradowały senackie komisje: rodziny, spraw emigracji, budżetu, gospodarki, kultury, spraw zagranicznych.

Senacki Zespół ds. Zrównoważonego Rozwoju o kondycji firm rodzinnych

Na posiedzeniu Senackiego Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju senatorowie, przedstawiciele firm i fundacji rodzinnych, Ministerstwa Finansów, izb gospodarczych, eksperci zastanawiali się w jaki sposób wspierać firmy rodzinne.