Narzędzia:

Marszałek Senatu RP z wizytą w Białej Podlaskiej

17.01.2023
fot. Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu

Profilaktyka to jest najskuteczniejszy sposób na zachowanie zdrowia – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki 17 stycznia br. na briefingu prasowym w Białej Podlaskiej. Wizyta Marszałka w tym mieście na zaproszenie prezydenta Michała Litwiniuka oraz posła Riada Haidara ma związek z odbywającym się w mieście Dniem Promocji Zdrowia. Marszałek objął to wydarzenie swoim patronatem.

Marszałek podkreślił, że jako lekarz doskonale rozumie rolę i znaczenie profilaktyki „Ruch, wysiłek umysłowy, niepalenie, unikanie używek, zdrowe żywienie zabezpiecza nas przed wieloma chorobami” – zauważył. Dodał, że jeżeli profilaktyka zawodzi, konieczne jest działanie, które doprowadzi do wczesnego wykrywania chorób, bo jak mówił wczesne wykrycie chorób - łącznie z chorobami nowotworowymi - daje największą szansę, a w niektórych schorzeniach niemal gwarancję utrzymania zdrowia lub wyzdrowienia. Prof. Tomasz Grodzki chwalił ideę promocji zdrowia, z którą wystąpiły władze Białej Podlaskiej. ”Jak zmierzymy poziom cholesterolu, glukozy, ciśnienie, zrobimy EKG, spirometrię czy saturację krwi, będziemy w stanie wychwycić wiele rzeczy, które później w pogłębionej diagnostyce doprowadzą nas do rozwikłania zagadki, co nam dolega”  - mówił Marszałek Senatu. Dziękował także władzom miasta za to, że zorganizowały Dzień Promocji Zdrowia oraz za to, że finansują inne działania prozdrowotne, takie jak szczepienia przeciwko meningokokom czy grypie. „W ogromnej mierze to samorządy mimo permanentnych problemów z pieniędzmi finansują te badania. Warto, żeby ten dobry przykład powielać w innych lokalnych społecznościach, bo lokalne społeczności to jest siła naszego kraju”- podkreślił prof. Tomasz Grodzki.

Prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk powiedział, że samorząd miasta wpiera realizację Narodowego Programu Zdrowia w obszarze profilaktyki i diagnostyki wielu schorzeń. Przygotowuje on także własne programy – w 2022 roku rozpoczęto czteroletni program profilaktyki zakażeń pneumokokowych, którego celem jest zaszczepienie 1,4 tys. mieszkańców miasta przeciwko pneumokokom. W latach 2023-26 Biała Podlaska ma także realizować program leczenia niepłodności metodą in vitro, który ma objąć 40 par z tego miasta. Prezydent Litwiniuk podkreślił, że miasto prowadzi także działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz akcje prozdrowotne skierowane do młodzieży szkolnej i seniorów.

Poseł Riad Haidar zwrócił uwagę, że za niespełna dwa tygodnie odbędzie się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, dzięki której do Białej Podlaskiej i okolic trafiło wiele specjalistycznego sprzętu. Jak mówił, mieszkańcy tej części Polski są wyjątkowo hojni dla Orkiestry i hojność ta wraca w postaci wyposażenia szpitali i przychodni w niezbędne do diagnostyki urządzenia. Nawiązał także do realizowanych w mieście darmowych szczepień dla mieszkańców po 60. roku życia przeciwko meningokokom oraz grypie.

Podczas pobytu w Białej Podlaskiej Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki odwiedził stanowiska medyczne, przygotowane dla mieszkańców w tutejszym urzędzie. Jak poinformował prezydent miasta w akcji wzięło niemal 200 osób.

Na spotkaniu z mieszkańcami Białej Podlaskiej Marszałek Senatu podkreślił, że jako lekarz promuje profilaktykę równolegle z wczesną diagnostyką, gdyż jak powiedział „jest to klucz nie tylko do sukcesu zdrowotnego każdego z nas, ale także klucz do zmniejszenia wydatków w ochronie zdrowia”. „Programy takich dni jak dzisiaj, gdzie można było zmierzyć ciśnienie, poziom cukru, saturację krwi, cholesterol czy porozmawiać z fachowcami, to są niby drobne rzeczy, ale niezwykle potrzebne w tym, żebyśmy wszyscy razem i każdy z osobna jak najdłużej cieszyli się zdrowiem” – powiedział prof. Tomasz Grodzki. Wyraził też zadowolenie z faktu, że samorządy pamiętają o programach profilaktycznych i programach wczesnego wykrywania chorób, bo choć – jak podkreślił – jest to teoretycznie zadanie rządzących, to bez pracy samorządu różnych szczebli działania te by się nie udały. Marszałek nawiązał także do swoich działań jako radnego Szczecina, kiedy to zainicjował program przesiewowych badań płuc w tym mieście pod kątem wykrywania raka płuca.

Marszałek Senatu wyraził także opinię, że państwo powinno przeznaczać na zdrowie Polek i Polaków tyle, ile wynosi średnia w Unii Europejskiej – czyli 9 proc. PBK.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Dzień Europy w Cieszynie z udziałem marszałek Senatu

Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z mieszkańcami i gośćmi świętowała 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.

Marszałek Senatu wysłuchała w Sejmie przemówienia ministra spraw zagranicznych

Marszałek Kidawa-Błońska wysłuchała informacji ministra Sikorskiego nt. priorytetów polskiej polityki zagranicznej

Wicemarszałkini Magdalena Biejat na Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej

Wicemarszałkini Magdalena Biejat w Palma de Mallorca wzięła udział w Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej.