Narzędzia:

28–29 listopada 2012 r.

03.12.2012

Senat na tym posiedzeniu rozpatrzył 15 ustaw, do 5 wprowadził poprawki. Zdecydował też o wniesieniu do Sejmu 2 projektów ustaw oraz zmienił skład Komisji Rodziny i Polityki Społecznej.

 

Ustawa o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw przyjęta z poprawkami

Nowela, uchwalona na 27. posiedzeniu Sejmu, 23 listopada 2012 r., na podstawie pilnego projektu rządowego, przesuwa termin wejścia w życie ustawy o dowodach osobistych z 1 lipca 2013 r. na 1 stycznia 2015 r. oraz ustawy o ewidencji ludności – z 1 stycznia 2013 r. na 1 stycznia 2015 r. To już kolejna zmiana wejścia w życie tych ustaw. Nowela przewiduje ponadto zniesienie obowiązku meldunkowego od 1 stycznia 2016 r. Od stycznia 2013 r. zaś zniesiony zostanie obowiązek meldunku na pobyt czasowy nieprzekraczający 3 miesięcy w odniesieniu do Polaków i obywateli państw Unii Europejskiej, Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu, stron Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Konfederacji Szwajcarskiej. Nie będzie też obowiązku meldunku wczasowiczów i turystów. Wprowadzono także możliwość automatycznego wymeldowania przy zameldowaniu w nowym miejscu, a także spełnienia obowiązku meldunkowego przez ustanowionego pełnomocnika. Przy meldunku nie będzie trzeba podawać informacji o wykształceniu i obowiązku wojskowym ani przedkładać książeczki wojskowej. Ponadto termin na zameldowanie wydłużono z 4 do 30 dni. Właścicieli, dozorców, administratorów nieruchomości i zakłady pracy zwolniono z obowiązku kontrolowania spełniania obowiązku meldunkowego przez mieszkańców lub pracowników. Z 3 do 6 miesięcy wydłużono okres wyjazdu zagranicznego, który trzeba będzie zgłosić w organie ewidencji ludności. Do ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych wprowadzono definicję danych jednostkowych, co ma ułatwić uzyskiwanie określonych danych z ewidencji ludności oraz z ewidencji wydanych i unieważnionych dowodów osobistych.

Jak wyjaśnił sprawozdawca Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej senator Andrzej Matusiewicz, zrezygnowano z wdrażania systemu elektronicznych dowodów osobistych i podpisu elektronicznego z powodu m.in. braku środków budżetowych na wydawanie elektronicznych dowodów osobistych oraz prac Komisji Europejskiej nad projektem rozporządzenia w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznej na rynku wewnętrznym.

W trakcie dyskusji wiceminister spraw wewnętrznych Roman Dmowski poinformował, że od ponad roku Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi śledztwo w sprawie nieprawidłowości związanych z realizacją projektów informatycznych. Nieprawidłowości były jedną z przyczyn wstrzymania przez Komisję Europejską wmarcu 2012 r. finansowania projektu "pl.ID". W wyniku dyskusji we wrześniu 2012 r. środki odblokowano. W ramach wartego 370 mln zł projektu "pl.ID" wydano dotąd ok. 182 mln zł. Wiceminister Roman Dmowski poinformował też, że resort spraw wewnętrznych pod względem technicznym zweryfikował rejestr PESEL oraz rejestr pojazdów i kierowców CEPiK. Stwierdzono konieczność "remontu generalnego tych systemów". Jak mówił wiceminister, trzeba go "przeprowadzić tak, aby od stycznia 2015 r. mieć w pełni funkcjonujący system dostępny w urzędach gmin na terenie całej Polski. Projekt powinien zostać zakończony do 2015 r., bo do tego czasu wszystkie środki unijne muszą być rozliczone i certyfikowane".

Senat, zgodnie z wnioskiem Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, wprowadził do ustawy 8 poprawek, głównie legislacyjnych. Postanowił także, że w ewidencji wojskowej nie będą gromadzone dane na temat formy wymeldowania z miejsca pobytu, powinny być natomiast zawarte informacje dotyczące dowodu osobistego osoby podlegającej rejestracji. Stanowisko takie poparło 90 senatorów, 31 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.

Teraz senackie poprawki rozpatrzy Sejm.

 

Ustawa o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce przyjęta bez poprawek

Ustawa, uchwalona na podstawie przedłożenia rządowego podczas 26. posiedzenia Sejmu, 16 listopada 2012 r., zmienia przepisy 17 ustaw, m.in. o podatku od towarów i usług, o podatku dochodowym od osób fizycznych, o podatku dochodowym od osób prawnych, o podatku akcyzowym, o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz ordynacji podatkowej. Nowe przepisy mają przede wszystkim poprawić płynność finansową przedsiębiorców, ograniczyć zatory płatnicze, a także zwiększyć dyscyplinę płatniczą między przedsiębiorcami. Wprowadzono m.in. możliwość rozliczania podatku naliczonego od faktury częściowo zapłaconej. Termin rozliczenia tzw. złych długów został skrócony ze 180 do 150 dni. Umożliwiono też przekazanie zwrotu podatku VAT wraz z odsetkami na rachunek banku lub SKOK jako zabezpieczenie kredytu.

Komisja Gospodarki Narodowej oraz Komisja Budżetu i Finansów Publicznych wniosły o przyjęcie ustawy w wersji uchwalonej przez Sejm. W trakcie dyskusji propozycje poprawek przedstawił senator Martynowski.

Ustawa zostanie teraz skierowana do podpisu prezydenta.

 

Senackie poprawki do ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej

Nowelizacja, uchwalona przez Sejm na 25. posiedzeniu, 9 listopada 2012 r., na podstawie projektu rządowego, "zamraża", z pewnymi wyjątkami, wynagrodzenia w 2013 r. w jednostkach i podmiotach prawnych sektora finansów publicznych. "Zamrożone" będą także odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Podwyższone o 5% zostaną stawki akcyzy na wyroby tytoniowe, a obniżone - na niektóre wyroby niskoalkoholowe. Do końca 2013 r. obowiązywać będą również ograniczenia związane z odliczaniem VAT przy zakupie samochodów z tzw. kratką i paliwa do nich. W ustawie znajdują się także przepisy mające umożliwić w 2013 r. tworzenie w budżecie państwa rezerwy celowej, przeznaczonej na wydatki budżetowe, w wysokości odpowiadającej planowanemu przyrostowi dochodów związanych z dokonanymi zmianami organizacyjnymi. Ponadto ustawa rozszerza zakres danych uzyskiwanych przez resort finansów na temat finansów samorządów, zawiera też przepisy usprawniające proces ich przekazywania.

Komisja Budżetu i Finansów Publicznych wniosła o przyjęcie ustawy bez poprawek, a jej mniejszość o wprowadzenie 1 poprawki. Podczas dyskusji propozycje zmian przedstawili także senatorowie: Henryk Cioch, Grzegorz Bierecki, Kazimierz Kleina, Marek Martynowski, Jan Rulewski i Wojciech Skurkiewicz. Poprawki miały głównie na celu wyłączenie z "zamrożenia" kwot przekazywanych na fundusz świadczeń socjalnych oraz wynagrodzeń w Państwowej Inspekcji Pracy, skreślenie przepisów dotyczących finansowania staży lekarskich i pielęgniarskich z Funduszu Pracy oraz przepisów utrzymujących obowiązujące obecnie zasady odliczania VAT od samochodów z tzw. kratką.

Ostatecznie w wyniku głosowań Izba poparła 3 poprawki zgłoszone przez senatora Kazimierza Kleinę. Pierwsza z nich wydłuża termin na składanie deklaracji podatkowych dotyczących sprzedaży suszu tytoniowego z 10 dni do 25. dnia miesiąca po dniu, w którym powstał obowiązek podatkowy. Druga zmiana wyłącza z "zamrożenia" środki na utworzenie etatów w Centralnym Ośrodku Informatyki, który będzie pracował nad projektem "pl.ID" i Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców. Ostatnia poprawka zakłada, że wysokość wynagrodzeń w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych nie będzie mogła przekroczyć poziomu ustalonego w planie finansowym rzecznika na 2013 r. Uprawnia też ministra finansów do wyrażenia zgody na podwyższenie wynagrodzeń w tej instytucji o środki przyznane w ramach programów zrealizowanych z udziałem środków europejskich.

Senackie poprawki rozpatrzy teraz Sejm.

 

Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw- przyjęta z poprawkami

Nowela, uchwalona przez Sejm na 27. posiedzeniu, 23 listopada 2012 r., na podstawie projektu rządowego, wprowadza nową zasadę odprowadzania podatku VAT. Obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Podatek będzie wymagalny w miesiącu dokonania dostawy lub wykonania usługi. Podniesiono także stawkę VAT z 8 do 23% na wyroby sztuki ludowej, rękodzieła oraz rzemiosła ludowego i artystycznego, a także opodatkowano stawką 23% usługi pocztowe niepowszechnie świadczone przez operatora publicznego. Doprecyzowany został też przepis, że stawka obniżona na usługi gastronomiczne nie obejmuje kawy zabielanej, oraz regulacje dotyczące zwolnienia od podatku VAT w sektorze budowlanym.

Komisja Gospodarki Narodowej oraz Komisja Budżetu i Finansów Publicznych wniosły o przyjęcie ustawy z 9 poprawkami. Podczas dyskusji zmiany zaproponowali także senatorowie Kazimierz Kleina i Marek Martynowski.

W wyniku głosowania (55 głosów za, 26 – przeciw) Izba wprowadziła do ustawy 12 poprawek. Część z nich miała charakter porządkowy. Senat m.in. zmienił termin wejścia w życie ustawy na 1 kwietnia 2013 r. a części przepisów – na 1 stycznia 2014 r. Postanowił też, że przy dostawie mediów podatnicy nie będą mieli obowiązku wystawiania faktur dokumentujących otrzymanie zaliczek.

Teraz do senackich poprawek ustosunkuje się Sejm.

 

Senackie poprawki do ustawy o zmianieustawy o podatku tonażowym oraz niektórych innych ustaw

Ustawa została uchwalona przez Sejm podczas 26. posiedzenia, 16 listopada 2012 r., na podstawie projektu rządowego. Zmiany zaproponowane w nowelizacji wynikają z konieczności dostosowania polskich regulacji do decyzji Komisji Europejskiej z 2009 r. o uznaniu systemu podatku tonażowego w międzynarodowym transporcie morskim w Polsce za zgodny z wewnętrznym rynkiem UE. W noweli zawarto przepisy, które zmieniają niektóre zasady korzystania z podatku tonażowego odprowadzanego od dochodów osiąganych przez przedsiębiorców żeglugowych, eksploatujących morskie statki handlowe w żegludze międzynarodowej.

Komisja Gospodarki Narodowej oraz Komisja Budżetu i Finansów Publicznych wniosły o przyjęcie ustawy z 4 poprawkami, głównie legislacyjnymi. Jedna z przyjętych zmian stanowiła, że w razie przejęcia przez przedsiębiorcę żeglugowego opodatkowanego podatkiem tonażowym innych przedsiębiorców żeglugowych opodatkowanych takim podatkiem okresem opodatkowania jest okres opodatkowania przedsiębiorcy przejmującego. W trakcie dyskusji propozycję doprecyzowania przepisu przejściowego, określającego wpływ nowego prawa na armatorów, którzy wybrali opodatkowanie podatkiem tonażowym pod rządami dotychczasowych przepisów,przedstawił senator Kazimierz Kleina. Izba jednogłośnie, 81 głosami, przyjęła ustawę z 5 poprawkami. Teraz rozpatrzy je Sejm.

 

Senat przyjął bez poprawek ustawę o nasiennictwie

Celem ustawy, uchwalonej na podstawie projektu prezydenckiego na 25. posiedzeniu Sejmu, 9 listopada 2012 r., jest szybkie wdrożenie przepisów prawnych w zakresie nasiennictwa. Nowe przepisy regulują rejestrację i wytwarzanie odmian roślin, ocenę i kontrolę materiału siewnego gatunków uprawnych oraz obrót nasionami roślin zmodyfikowanych genetycznie. Ustawa implementuje 8 dyrektyw i rozporządzeń unijnych, których terminy wdrożenia właśnie mijają lub minęły, co naraża Polskę na postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Sprawozdawca Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi senator Ireneusz Niewiarowski podkreślił, że ustawa o nasiennictwie jest bardzo oczekiwana przez polskich hodowców i rolników, a prace nad nią trwają zbyt długo. Jak mówił, "w Polsce istnieje formalny zakaz rejestracji odmian genetycznie zmodyfikowanych, a także obrotu nimi, jednak jest on nieskuteczny, gdyż na bazie prawa unijnego można zarejestrować takie odmiany w innym kraju. Wtedy znajdą się one w katalogu wspólnotowym obowiązującym w całej Europie, czyli mogą do nas trafić. Nieskuteczny jest też zakaz obrotu nimi - handlować nimi w kraju nie można, ale można pojechać za granicę, przywieźć nasiona i obsiać swoje pole o dowolnym areale". Ustawa zakłada, że Rada Ministrów będzie mogła wydać rozporządzenie zakazujące uprawy GMO. Minister rolnictwa Stanisław Kalemba zapowiedział, że w rozporządzeniu do ustawy o nasiennictwie Polska zakaże uprawy modyfikowanej genetycznie kukurydzy MON 810 i ziemniaków amflora.

Ponadto ustawa wprowadza monitoring, którego obecnie nie ma, czyli uprawnienia dla Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w zakresie kontroli stosowania odmian zmodyfikowanych genetycznie. Za złamanie prawa w tym względzie będą groziły sankcje, polegające na nałożeniu kar pieniężnych, w tym obowiązku zniszczenia plantacji GMO na koszt właściciela.

W trakcie prac sejmowych do prezydenckiego projektu wprowadzono przepisy umożliwiające obrót nasionami wpisanymi do europejskiego rejestru, w tym GMO. Tym uzasadniał wniosek mniejszości komisji rolnictwa o odrzucenie ustawy jej sprawozdawca senator Henryk Górski. Stwierdził, że "z Sejmu wyszła ustawa inna niż projekt, który złożył pan prezydent. Tamten projekt zakazywał sprowadzania odmian genetycznie modyfikowanych i obrotu nimi w naszym kraju, natomiast ta ustawa to zmienia i dopuszcza taką możliwość".

Mniejszości komisji rolnictwa przedstawiły ponadto wnioski o wprowadzenie poprawek do ustawy. Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisja Środowiska zaś postulowały jej przyjęcie bez poprawek. Podczas debaty poprawki zgłosili senatorowie Maciej Klima i Grzegorz Wojciechowski. Łącznie zaproponowano 37 zmian.

Ostatecznie, po odrzuceniu wniosku o odrzucenie ustawy (28 głosów za, 52 – przeciw, 1 wstrzymujący się), Izba głosami 50 senatorów, przy 29 – przeciw i 2 wstrzymujących się, poparła przyjęcie ustawy bez poprawek.

Ustawa o nasiennictwie zostanie teraz skierowana do prezydenta.

 

Ustawa o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność przyjęta bez poprawek

Ustawa, uchwalona na 25. posiedzeniu Sejmu, 9 listopada 2012 r., z przedłożenia poselskiego, przewiduje umorzenie osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą zaległych płatności wobec ZUS za okres 1 stycznia 1999 r.-28 lutego 2009 r. Powinna pomóc wielu przedsiębiorcom odzyskać płynność finansową i utrzymać się na rynku. Ma uregulować sytuację tych spośród nich, którzy na skutek niejasnych przepisów prawnych zostali obciążeni przez ZUS poważnymi kwotami do zapłaty z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne. Część spośród tych przedsiębiorców wybrała rozliczenie z ZUS na zasadach opłat wynikających z wykonywania pracy nakładczej. Późniejsze przepisy były na tyle niejasne, że ZUS często po wielu latach – mimo wcześniejszego powiadomienia tych przedsiębiorców o niezaleganiu z żadnymi składkami – zażądał spłaty należności naliczanych od wyższych podstaw. To zawiodło wielu przedsiębiorców na skraj upadłości.

Umorzenie przewidziane ustawą obejmie niezapłacone składki na własne ubezpieczenie społeczne, zdrowotne i Fundusz Pracy, a także odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, koszty upomnień, opłaty dodatkowe oraz naliczone koszty egzekucyjne. Nastąpi to poprzez zastosowanie tzw. mechanizmu umorzeniowego. Przedsiębiorcy w ciągu 24 miesięcy będą musieli wystąpić z wnioskiem o umorzenie nieopłaconych składek, pod warunkiem opłacenia wszystkich niepodlegających umorzeniu składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych. Te należności trzeba uregulować w ciągu 12 od dnia uprawomocnienia się decyzji ZUS o umorzeniu. W wyjątkowo trudnych sytuacjach będzie możliwość rozłożenia płatności na raty lub odroczenia terminu spłaty.

Komisja Rodziny i Polityki Społecznej oraz Komisja Gospodarki Narodowej postulowały przyjęcie ustawy bez poprawek. W wyniku głosowania (66 głosów za, 15 wstrzymujących się) Izba poparła ten wniosek.

Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

 

Ustawa o zmianie ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych przyjęta bez poprawek

Nowelizacja, na podstawie projektu rządowego uchwalona przez Sejm na 25. posiedzeniu, 9 listopada 2012 r., wydłuża o kolejnych 5 lat, tj. do końca 2017 r., okres obowiązywania preferencyjnych warunków spłaty zadłużenia mieszkań objętych pomocą państwa w spłacie długoterminowych kredytów mieszkaniowych, zaciągniętych przez spółdzielnie mieszkaniowe do końca 1992 r. Obecny termin upływa z końcem 2012 r. Pomoc państwa przewiduje wydłużenie o 5 lat terminu, w którym kredytobiorca może dokonać całkowitej spłaty kredytu wraz z częścią skapitalizowanych oraz przejściowo wykupionych odsetek i złożyć wniosek o umorzenie pozostałej kwoty zadłużenia, a tym samym ma możliwość całkowitego rozliczenia się z zaciągniętego w przeszłości zobowiązania kredytowego. Skorzystaniu z tej formy wsparcia towarzyszy przysługujące kredytobiorcy roszczenie o uzyskanie prawa własności zadłużonego mieszkania.

Senator Henryk Cioch w trakcie debaty złożył wniosek o odrzucenie ustawy, ale nie uzyskał on akceptacji Izby (26 głosów za, 52 – przeciw, 3 wstrzymujące się). W wyniku głosowania 52 senatorów opowiedziało się natomiast za przyjęciem ustawy bez poprawek, 9 było przeciw, a 20 wstrzymało się od głosu, o co wnosiły Komisja Gospodarki Narodowej oraz Komisja Budżetu i Finansów.

Teraz ustawa zostanie skierowana do podpisu prezydenta.

 

Senat przyjął bez poprawek ustawę o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami

Zgodnie z wnioskiem Komisji Gospodarki Narodowej oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Senat jednogłośnie, 81 głosami, przyjął nowelizację bez poprawek. Ustawa, uchwalona z inicjatywy Senatu na 25. posiedzeniu Sejmu, 9 listopada 2012 r., dostosowuje prawo do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 19 maja 2011 r. Stwierdzono w nim niekonstytucyjność przepisu, który pozbawiał część byłych właścicieli prawa do ubiegania się o zwrot wywłaszczonej nieruchomości. Dotyczył on osób, od których Skarb Państwa nabył nieruchomość w formie umowy na podstawie art. 47 ust. 1 ustawy z 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości. Nowelizacja dodaje ten przepis do zawartej w ustawie o gospodarce nieruchomościami listy przepisów, których zastosowanie na etapie wywłaszczania nieruchomości może być obecnie podstawą do ubiegania się o jej zwrot. Ponadto na mocy nowelizacji przepisy o zwrocie nieruchomości dotyczyłyby nieruchomości nabytych nie tylko na rzecz Skarbu Państwa – jak jest obecnie – ale także na rzecz gminy.

Nowelizację musi jeszcze podpisać prezydent.

 

Ustawa o zmianie ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich oraz ustawy o ochronie przyrody przyjęta bez poprawek

Nowelizacja, uchwalona na podstawie projektu sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych na 25. posiedzeniu Sejmu, 9 listopada 2012 r., ujednolica rozwiązania zawarte w ustawach o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich oraz o ochronie przyrody, usuwa zawartą w nich sprzeczność. Pierwszy z przepisów nakazuje przekazywanie 15% wpływów z opłat za wstęp do parku narodowego lub krajobrazowego na rzecz wszystkich podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa górskiego na obszarze, na którym znajduje się określony park narodowy lub krajobrazowy. Drugi zaś mówi, że te środki należy przekazywać tylko na rzecz Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Nowelizacja likwiduje te rozbieżności i przesądza, że uprawnione do otrzymywania tych środków są wszystkie podmioty zajmujące się ratownictwem górskim na obszarze parku narodowego lub krajobrazowego. Dodatkowo ustawa zmniejsza ilość środków przekazywanych podmiotom wykonującym ratownictwo górskie o należności z tytułu pobranego podatku od towarów i usług. Na przykład w roku 2011 GOPR otrzymał z tego tytułu 800 tys. zł, a TOPR około 1 mln zł. Po wprowadzeniu tej ustawy w stosunku do 2011 r. ich wpływy zmniejszą się mniej więcej o 150 tys. zł z powodu opodatkowania 8-procentowym podatkiem VAT. Zgodnie z nowelizacją zatem, co kwartał będzie przekazywane 15% wpływów z opłat za wstęp do parku lub na niektóre jego obszary.

Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zaproponowała 1 poprawkę redakcyjną, Komisja Środowiska – przyjęcie nowelizacji bez poprawek.

W wyniku głosowania 80 senatorów opowiedziało się za tym drugim wnioskiem, a 1 był przeciw. Izba przyjęła zatem ustawę bez poprawek.

Nowelizacja trafi teraz do podpisu prezydenta.

 

Izba przyjęła bez poprawek ustawę o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw

Nowelizacja, którą Sejm uchwalił z przedłożenia rządu na 25. posiedzeniu, 9 listopada 2012 r., skraca czas oczekiwania na zakończenie procedur związanych z zakładaniem firmy oraz ogranicza obowiązki pracodawców. Potwierdzenie nadania numeru NIP firmom, innym niż osoby fizyczne, rozpoczynającym działalność gospodarczą będzie odtąd wydawane w ciągu 3 dni (dotychczas 14 dni) od dnia wpływu poprawnie wypełnionego zgłoszenia identyfikacyjnego. Ponadto pracodawcy zostaną zwolnieni z obowiązku zgłaszania do Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej informacji o miejscu, rodzaju i zakresie wykonywanej działalności. Inspekcje będą miały prawo do nieodpłatnego korzystania z danych zgromadzonych w Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej, zapisanych w systemie REGON, oraz danych zgromadzonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ponadto niezbędne informacje w zakresie ewidencji podmiotów gospodarczych będą z urzędu przekazywać urzędy statystyczne, bez konieczności wnoszenia o ich przekazanie.

W trakcie debaty poprawki do ustawy zaproponowali senatorowie Jan Rulewski i Michał Seweryński. Głosami 60 senatorów, przy 18 – przeciw i 3 wstrzymujących się, Izba opowiedziała się jednak za wnioskiem Komisji Gospodarki Narodowej o przyjęcie nowelizacji bez poprawek.

Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

 

Ustawa o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym przyjęta bez poprawek

Celem nowelizacji, uchwalonej na 27. posiedzeniu Sejmu, 23 listopada 2012 r., z przedłożenia poselskiego, jest zapewnienie odpowiedniego składu osobowego zespołów ratownictwa medycznego po 1 stycznia 2013 r. Nowelizacja uchyla przepis, nakładający na szpitalne oddziały ratunkowe oraz jednostki organizacyjne szpitali, wyspecjalizowane w udzielaniu świadczeń zdrowotnych niezbędnych dla ratownictwa medycznego, obowiązek uzyskiwania potwierdzenia spełnienia wymagań określonych przepisami, wydanego przez jednostkę podległą ministrowi właściwemu do spraw zdrowia monitorującą jakość świadczeń zdrowotnych. Brak potwierdzenia powoduje nieuwzględnienie szpitalnego oddziału ratunkowego lub jednostki organizacyjnej szpitala wyspecjalizowanego w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych niezbędnych dla ratownictwa medycznego w wojewódzkim planie działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego na rok następny.

W nowelizacji umożliwiono również w okresie przejściowym, do 31 grudnia 2020 r., pełnienie funkcji lekarza systemu lekarzom mającym specjalizację lub tytuł specjalisty albo takim, którzy ukończyli co najmniej drugi rok specjalizacji w dziedzinie: anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, chirurgii dziecięcej, ortopedii i traumatologii narządów ruchu, ortopedii i traumatologii lub pediatrii. Odnosi się to także do lekarzy, którzy udokumentują, że przez nie mniej niż 3 tys. godzin wykonywali zawód lekarza w szpitalnym oddziale ratunkowym, w zespole ratownictwa medycznego, lotniczym zespole ratownictwa medycznego lub w izbie przyjęć, ale pod warunkiem podjęcia do 1 stycznia 2015 r. specjalistycznego szkolenia z dziedziny medycyny ratunkowej.

Z danych przekazanych przez ministra zdrowia wynika, że liczba zatrudnionych w specjalistycznych zespołach ratownictwa medycznego to około 4835 lekarzy, z czego około 15%, czyli ponad 600 osób, nie spełnia wymagań, jakie będą ich obowiązywały po 1 stycznia 2013 r.

Komisja Zdrowia wniosła o wprowadzenie 2 poprawek do ustawy, m.in. rozszerzającej katalog specjalistów mogących być lekarzami systemu o kardiologów, neurologów, specjalistów medycyny rodziny i ogólnej. W trakcie dyskusji propozycję zmian przedstawiła również senator Dorota Chudowska. Senator Rafał Muchacki zaś zgłosił wniosek o przyjęcie nowelizacji bez poprawek, w wyniku głosowania poparty przez 51 senatorów, przy 29 głosach przeciw i 1 wstrzymującym się.

Nowelizacja zostanie teraz skierowana do podpisu prezydenta.

 

Poprawki Senatu do ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw

Zmianywprowadzone w nowelizacji, z przedłożenia rządu uchwalonej przez Sejm na 26. posiedzeniu, 16 listopada 2012 r., dotyczą zasad przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych. Nowe rozwiązania mają dostosować ustawę do potrzeb społecznych związanych z polityką rodzinną i do możliwości finansowych państwa. Zgodnie z nowelizacją, uprawnionymi do świadczenia pielęgnacyjnego zostaną rodzice, opiekunowie faktyczni dziecka, rodzice zastępczy spokrewnieni, a także osoby, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem tych o znacznym stopniu niepełnosprawności. Możliwość ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne zachowają sprawujący opiekę nad niepełnoletnimi, czyli takimi, których niepełnosprawność powstała do 25. roku życia, jeżeli się uczą, lub do 18. roku życia. To świadczenie nadal przyznawane będzie bez uwzględniania kryterium dochodowego, ale tylko tym opiekunom, którzy zrezygnują z pracy ze względu na chęć sprawowania opieki nad niepełnosprawnymi. Zachowana zostanie, ale już w sposób trwały, wysokość świadczenia, to znaczy 620 zł. To prawo wygasałoby z końcem 2012 r., a teraz będzie już wpisane do ustawy. Każdego miesiąca będzie udzielana pomoc w wysokości 846 zł 40 gr, jeśli liczyć łącznie z tym, co będzie też przekazane jako wpłata na składki ubezpieczenia emerytalno-rentowego i zdrowotnego dla pobierających świadczenie pielęgnacyjne.

Nowelizacja wprowadza także nowe świadczenie – specjalny zasiłek opiekuńczy. Będzie on przysługiwać osobom, które spełniają kryterium dochodowe, określane ustawą o świadczeniach rodzinnych, weryfikowane co 3 lata, i zrezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad członkiem rodziny legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności. Chodzi o wskazanie koniecznej, stałej i długotrwałej opieki i pomocy w związku z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. Ponadto ustawa przewiduje, że osoby otrzymujące świadczenia na podstawie dotychczasowych przepisów zachowają prawo do ich pobierania do 30 czerwca 2013 r.

Komisja Rodziny i Polityki Społecznej postulowała wprowadzenie 4 poprawek – uściślających i redakcyjnych, popartych przez Izbę w wyniku głosowań. W trakcie debaty senatorowie Piotr Zientarski i Jan Rulewski również zaproponowali zmiany w ustawie. Nie uzyskały one jednak akceptacji większości. Za przyjęciem nowelizacji z poprawkami komisji rodziny głosowało 50 senatorów, 27 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu.

Nowelizacja z senackimi poprawkami ponownie trafi do Sejmu.

 

Ustawa o ratyfikacji Umowy ramowej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o współpracy transgranicznej w ratownictwie medycznym, podpisanej w Warszawie dnia 21 grudnia 2011 r. przyjęta bez poprawek

Sejm uchwalił ustawę na swoim 25. posiedzeniu, 9 listopada 2012 r. Umowa ramowa, będąca przedmiotem ratyfikacji, rozszerza dotychczasowe zadania, realizowane w ramach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego przez polskie zespoły ratunkowe, o udzielanie pomocy medycznej każdej osobie w stanie nagłym, która stale lub czasowo przebywa na obszarze przygranicznym. Ratyfikacja umowy zwiększy bezpieczeństwo zdrowotne w obszarze przygranicznym. Umowa ma gwarantować jak najszerszy dostęp do zespołów ratowniczych osobom, które stale lub czasowo przebywają na obszarze przygranicznym i znajdują się w nagłej sytuacji pogorszenia zdrowia lub ryzyka utraty życia. Ratyfikacja umowy ma uregulować możliwość udzielania pomocy poprzez wezwanie zespołu ratowniczego, w sytuacji gdy druga strona nie dysponuje wolnym zespołem na danym obszarze.

W wyniku głosowania (78 głosów za, 1 – przeciw) Izba poparła wniosek Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji Zdrowia, które proponowały przyjęcie ustawy bez poprawek.

Ustawa ratyfikacyjna trafi teraz do podpisu prezydenta.

 

Ustawa o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Prezydencją Wspólnoty Demokracji w sprawie Stałego Sekretariatu Wspólnoty Demokracji, podpisanej w dniu 9 lipca 2012 r. w Ułan Bator przyjęta bez poprawek

Zgodnie z wnioskiem Komisji Spraw Zagranicznych, Izba jednomyślnie, 79 głosami, przyjęła bez poprawek, uchwaloną przez Sejm z przedłożenia rządu na 25. posiedzeniu, 9 listopada 2012 r., ustawę ratyfikacyjną. Umowa reguluje status prawny Stałego Sekretariatu Wspólnoty Demokracji. Zawarcie umowy międzynarodowej wiąże się z koniecznością jego uregulowania. Do tej pory kwestie te uregulowane były jedynie w odpowiednim zarządzeniu ministra spraw zagranicznych oraz w uchwale Rady Ministrów. To rozwiązanie nie spełniało jednak wymogu właściwego umocowania w akcie powszechnie obowiązującego prawa.

Ustawa ratyfikacyjna zostanie teraz skierowana do podpisu prezydenta.

 

Izba zdecydowała o wniesieniu do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi

Senat jednomyślnie, 80 głosami, zdecydował o wniesieniu do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Upoważnił też senatora Bohdana Paszkowskiego do reprezentowania Izby w dalszych pracach nad tym projektem.

Projekt ustawy zmierza do określenia w upoważnieniu ustawowym wytycznych dotyczących wysokości opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień. Zaproponowano, aby opłata ta nie mogła być wyższa niż 350 zł i zapewniała pokrycie całkowitych kosztów pobytu 1 osoby w izbie wytrzeźwień, wyliczonych na podstawie aktualnych kosztów działalności placówki. Na podstawie tych wytycznych wysokość opłaty będą ustalały samorządy.

 

Izba zdecydowała o wniesieniu do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej

Projekt ustawy dostosowuje system prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 lipca 2011 r., w którym orzeczono niezgodność z konstytucją art. 2 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej w zakresie, w jakim pomija okres urlopu macierzyńskiego jako umożliwiający nabycie prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, w sytuacji nieprzepracowania w ciągu całego roku kalendarzowego faktycznie 6 miesięcy.

Projekt ustawy wprowadza możliwość wliczania urlopu macierzyńskiego do okresu umożliwiającego nabycie prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, tzw. trzynastki, przez pracowników jednostek sfery budżetowej w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, w sytuacji nieprzepracowania w ciągu całego roku kalendarzowego faktycznie 6 miesięcy.

W wyniku głosowania Izba jednomyślnie, głosami 76 senatorów, zdecydowała o wniesieniu do Sejmu tego projektu ustawy. Senator Grażynę Sztark upoważniono reprezentowania stanowiska Senatu w dalszych pracach nad tym projektem.

 

Oświadczenia

Po wyczerpaniu porządku 22. posiedzenia oświadczenia złożyli senatorowie: Anna Aksamit, Grzegorz Bierecki, Barbara Borys-Damięcka, Alicja Chybicka, Henryk Cioch, Leszek Czarnobaj, Robert Dowhan, Henryk Górski, Piotr Gruszczyński, Andrzej Grzyb, Jan Maria Jackowski, Stanisław Jurcewicz, Kazimierz Kleina, Ryszard Knosala, Stanisław Kogut, Marek Konopka, Robert Mamątow, Andrzej Misiołek, Jarosław Obremski, Władysław Ortyl, Andrzej Owczarek, Bogdan Pęk, Leszek Piechota, Marian Poślednik, Janina Sagatowska, Wojciech Skurkiewicz, Andrzej Szewiński, Grażyna Sztark, Aleksander Świeykowski, Edmund Wittbrodt, Grzegorz Wojciechowski, Jan Wyrowiński, Roman Zaborowski, Adam Zdziebło.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

10. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 10. posiedzenie Senatu. Izba wniesie do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa oraz ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

8. posiedzenie Senatu

Izba zakończyła obrady.