Narzędzia:

25–26 września; 17–18 października 2019 r.

30.09.2019

25–26 września 2019 r. odbyła się I część 85. posiedzenia Senatu. Podczas 2 pierwszych dni obrad Izba rozpatrzyła 18 ustaw, do 1 wprowadziła poprawki. Senatorowie zapoznali się również z informacją o działalności w 2018 r. Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu,ze sprawozdaniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2018 r. wraz z informacją o podstawowych problemach radiofonii i telewizji w 2018 r., a także z informacją o działalności w 2018 r. Rady Mediów Narodowych.

17–18 października 2019 r. Senat kontynuował 85. posiedzenie.

Przed przystąpieniem do obrad 17 października 2019 r. senatorowie minutą ciszy uczcili pamięć zmarłego 10 października 2019 r. Stefana Pastuszki, senatora III kadencji.

Podczas drugiej części 85. posiedzenia rozpatrzono 18 ustaw, wszystkie przyjęto bez poprawek. Podjęto też 5 uchwał okolicznościowych. Senatorowie zapoznali się również ze sprawozdaniem z działalności Rady Dialogu Społecznego w 2018 r. i informacją o działalności Rady Dialogu Społecznego za okres kadencji przewodniczącej Forum Związków Zawodowych. Zdecydowali także o niewyrażeniu zgody na pociągnięcie do cywilnej odpowiedzialności sądowej senatora Grzegorza Peczkisa.

 

Ustawa o zmianie ustawy – Prawo pocztowe oraz ustawy – Prawo telekomunikacyjne – przyjęta bez poprawek

Na wniosek Komisji Infrastruktury Izba przyjęła bez poprawek (67 głosów za, 1 senator wstrzymujący się) nowelę, uchwaloną z inicjatywy rządu na 85. posiedzeniu, 30 sierpnia 2019 r. Ustawa, którą może teraz podpisać prezydent, reguluje transgraniczne usługi doręczania paczek. Ma umożliwić prawidłowe stosowanie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 2018 r. w sprawie transgranicznych usług doręczania paczek.

Nowela wprowadza kary, w wymiarze nieprzekraczającym 2% przychodów z działalności gospodarczej, wobec operatorów świadczących usługi doręczania paczek za uchybienia przepisom rozporządzenia, tj. obowiązkowi przekazywania krajowemu organowi regulacyjnemu państwa członkowskiego informacji, w tym cenników opłat za doręczenie pojedynczych przesyłek pocztowych niebędących przesyłkami z korespondencją. Uchybienie może polegać na nieprzekazaniu wymaganych informacji lub dokumentów albo na przekazaniu informacji niepełnych lub nieprawdziwych. Gdy operator w roku obrotowym poprzedzającym wymierzenie kary nie osiągnął przychodu albo gdy okres wykonywania działalności gospodarczej przez ten podmiot był krótszy niż 12 miesięcy, za podstawę wymiaru kary pieniężnej przyjmuje się równowartość 500 tys. euro w zł. O wysokości kary, zgodnie z ustawą, zdecyduje prezes UKE, uwzględniając stopień szkodliwości czynu, dotychczasową działalność podmiotu i wysokość przychodu uzyskanego z działalności gospodarczej w roku obrotowym poprzedzającym wymierzenie kary.

Ustawa o zmianie ustawy o transporcie kolejowym – przyjęta bez poprawek

Jednomyślnie, głosami 70 senatorów, Izba poparła nowelę w wersji uchwalonej przez Sejmna 85. posiedzeniu, 30 sierpnia 2019 r., na podstawie projektu rządowego. Taki wniosek przedstawiła Komisja Infrastruktury.

Ustawa wykonuje wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, który uznał, że Polska naruszyła prawo unijne, gdyż nie zagwarantowała niezależności organizacyjnej i decyzyjnej Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych (PKBWK) od zarządcy infrastruktury kolejowej – PKP Polskich Linii Kolejowych, nad którym nadzór sprawuje minister infrastruktury. Zdaniem TSUE mogło to powodować konflikt interesów, ponieważ minister właściwy ds. transportu, sprawując nadzór właścicielski nad PKP PLK, może wpływać na prowadzenie prac przez PKBWK w taki sposób, aby polski organ dochodzeniowy nie wykazywał naruszeń lub błędów PKP PLK, mogących spowodować zdarzenie kolejowe.

Nowelizacja, która trafi teraz do podpisu prezydenta, wyłącza Państwową Komisję Badania Wypadków Kolejowych ze struktury organizacyjnej urzędu obsługującego ministra właściwego ds. transportu i włącza ją do struktury obsługującej ministra spraw wewnętrznych, który ma dysponować środkami przeznaczonymi na działalność Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych (PKBWK) oraz zapewniać obsługę administracyjną jej funkcjonowania.

 

Informacja o działalności Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w okresie od 1 stycznia 2018 r. do 31 grudnia 2018 r.

Przedstawiając informację, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek podkreślił, że w 2018 r. jednym z najważniejszych zadań instytutu było upamiętnienie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. „Nie chcieliśmy, aby ta rocznica, niezwykle ważna dla naszej tożsamości, sprowadzała się do jednego momentu, czyli 11 listopada. Naszym głównym zamierzeniem było to, żeby wokół tej pamięci i tej rocznicy odbudowywać tożsamość, pamięć, szczególnie lokalną, i żeby to przekazać młodemu pokoleniu” – mówił. Jak dodał, działania rozpoczęły się już 5 grudnia 2017 r. w wiosce Stróża, gdzie w 1913 r. była szkoła oficerska Związku Strzeleckiego, przez którą przeszła większość elity późniejszych Legionów Polskich, na czele z Józefem Piłsudskim i Kazimierzem Sosnkowskim. „Chcieliśmy pokazać, że wielka historia toczy się również w wioskach, małych miasteczkach, że wokół tego można budować lokalną tożsamość” – podkreślił prezes Jarosław Szarek. Poinformował, że w 2018 r. IPN samodzielnie zorganizował ponad tysiąc imprez związanych z tematyką odzyskania niepodległości i ok. 2 tys. we współpracy z innymi podmiotami. Omówił niektóre z nich, np. IX Debatę Belwederską „Sto lat z tysiąclecia. Drogi do Niepodległej”, sesję historyczną „Magna res libertas”, konkurs dla młodzieży „Niezwyciężeni 1918–2018. Pokolenia Niepodległej”, cykl wykładów historycznych „Akademia Niepodległości”, program edukacyjny „Przystanek Historia”, wystawę „Ojcowie Niepodległości”. Instytut wydał też 6 albumów poświęconych „ojcom niepodległości”, której towarzyszyła seria broszur poświęcona lokalnym działaczom niepodległościowym.

Prezes IPN, mówiąc o innej działalności naukowej i edukacyjnej w 2018 r., wskazał na międzynarodową konferencję naukową „Papież zza żelaznej kurtyny. Wpływ pontyfikatu Jana Pawła II na państwa i Kościoły bloku sowieckiego” w Krakowie i Budapeszcie, wydarzenia upamiętniające 40. rocznicę powstania Komitetu Pracowniczego/Założycielskiego Wolnych Związków Zawodowych w Katowicach czy wystawy i sesje naukowe przygotowane z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Prezes Jarosław Szarek zaznaczył, że bardzo ważne zadanie IPN to poszukiwania miejsc spoczynku osób, które straciły życie wskutek walki z narzuconym systemem totalitarnym lub wskutek represji totalitarnych lub czystek etnicznych w okresie od 8 listopada 1917 r. do 31 lipca 1990 r., a także ich identyfikacja. Poinformował, że obecnie prowadzone są poszukiwania w ponad 60 miejscach. Wskazał też na trudności związane z poszukiwaniami polskich ofiar na Ukrainie. Nawiązując do niedawnej zapowiedzi prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o zniesieniu moratorium w tej sprawie, zaznaczył, że „deklaracje są, teraz czekamy na realne działania”. Wyraził gotowość do podjęcia działań na Ukrainie, przypominając, że poszukiwane są nie tylko ofiary UPA.

Prezes IPN mówił też o problemach współpracy międzynarodowej, szczególnie po nowelizacji ustawy o IPN ze stycznia 2018 r. wprowadzającej kary za oskarżanie Polaków za zbrodnie z okresu II wojny światowej. „Ta ustawa została przygotowana, została uchwalona poza IPN (…) To na nas spadł, można powiedzieć, atak z całego świata, zresztą za to, czego ta ustawa nie przewidywała” – podkreślił, mówiąc o zerwanych kontaktach z naukowcami z Zachodu.

Ustawa o lotach najważniejszych osób w państwie – przyjęta bez poprawek

Ustawa, którą Sejm uchwalił podczas 85. posiedzenia, 30 sierpnia 2019 r., z inicjatywy rządu, reguluje,jakie loty mają status HEAD, kto może znajdować się na pokładzie rządowych samolotów wraz z najważniejszymi osobami w państwie oraz kto jest odpowiedzialny za prowadzenie Centralnego Rejestru Lotów. Zgodnie z ustawą każdy lot prezydenta będzie lotem „wykonywanym w misji oficjalnej”. Prezydentowi w lotach będą mogli towarzyszyć członkowie rodziny i inne zaproszone przez niego osoby. Lotem w misji oficjalnej premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu będzie tylko lot „odbywany w celu realizacji zadań bezpośrednio związanych z pełnioną funkcją”.

Ustawa precyzuje także, które osoby mogą towarzyszyć najważniejszym osobom w państwie w trakcie lotu. Według przepisów na pokładzie samolotu mogą znajdować się członkowie delegacji – zaproszeni posłowie, senatorowie, przedstawiciele władz publicznych oraz eksperci; osoby zapewniające obsługę techniczną, medyczną lub organizacyjną; a także dziennikarze. W razie wątpliwości związanych z lotami marszałków Sejmu i Senatu szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów będzie występować o ich wyjaśnienie. Jeśli takie wątpliwości nie zostaną w wyznaczonym czasie wyjaśnione, będzie zobowiązany powiadomić szefów kancelarii Sejmu lub Senatu o braku możliwości organizacji takiego lotu.

Komisje: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Obrony Narodowej postulowały przyjęcie ustawy bez poprawek, za czym głosowało 55 senatorów, 12 było przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu.

Ustawa zostanie teraz skierowana do podpisu prezydenta.

 

Ustawa o zmianie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz niektórych innych ustaw– przyjęta bez poprawek

Nowelizacja, uchwalona przez Sejm na 86. posiedzeniu, 11 września 2019 r., z przedłożenia rządu, rozszerza zakres oświadczeń majątkowych składanych dotychczas przez posła i senatora tak, aby obejmowały one – oprócz informacji o majątku osobistym i majątku objętym małżeńską wspólnością majątkową – informację o majątku osobistym małżonka oraz majątku osobistym i objętym małżeńską wspólnością majątkową dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych oraz osób pozostających we wspólnym pożyciu z osobą obowiązaną do złożenia oświadczenia.

Na mocy ustawy majątek odrębny swych małżonków i dzieci będą musieli ujawnić m.in. premier, ministrowie, posłowie, senatorowie, europosłowie, prezesi: Trybunału Konstytucyjnego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i Sądu Najwyższego, a także osoby stojące na czele innych instytucji państwowych, m.in. prezesi Najwyższej Izby Kontroli i Narodowego Banku Polskiego, sekretarze i podsekretarze stanu, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, wojewodowie, prezesi zarządów: Narodowego Funduszu Zdrowia, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Agencji Mienia Wojskowego, Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a także szefowie: Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego. Informacje zawarte w oświadczeniu o stanie majątkowym szefów tych służb stanowią tajemnicę prawnie chronioną i podlegają ochronie przewidzianej dla informacji niejawnych o klauzuli tajności „zastrzeżone”, chyba że osoba, która złożyła oświadczenie, wyraziła pisemną zgodę na ich ujawnienie. W szczególnie uzasadnionych wypadkach osoba uprawniona do odebrania oświadczenia może je ujawnić pomimo braku zgody składającego oświadczenie.

Izba odrzuciła wniosek Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich o odrzucenie nowelizacji (15 głosów za, 53 – przeciw, 1 wstrzymujący się) i poparła ją bez poprawek (52 głosy za, 14 – przeciw, 3 wstrzymujące się), co postulowała mniejszość komisji.

Ustawa zostanie teraz skierowana do podpisu prezydenta.

Ustawa – Prawo zamówień publicznych – przyjęta bez poprawek

Na wniosek komisji: Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej Izba przyjęła ustawę (58 głosów za, 11 – przeciw, 2 wstrzymujące się) w wersji uchwalonej przez Sejm podczas 86. posiedzenia, 11 września 2019 r., na podstawie projektu rządowego.

Ustawa, która trafi teraz do podpisu prezydenta, ma zwiększyć konkurencyjność na rynku zamówień publicznych, dostęp do rynku zamówień dla małych i średnich przedsiębiorstw i rolę współpracy zamawiającego i wykonawcy, umożliwić lepsze zarządzanie całym procesem zakupowym, usprawnić systemy odwoławcze i kontroli, pozwolić na identyfikację zamówień strategicznych i tych o charakterze innowacyjnym.

Nowe prawo zamówień publicznych powinno usprawnić procedury udzielania zamówień publicznych szczególnie w postępowaniach o wartości poniżej progów unijnych. Pozwala precyzyjnie określić zasady współdziałania prowadzenia katalogu klauzul zakazanych, jeśli chodzi o treści umowy. Wprowadza też nowe zasady waloryzacji wynagrodzenia, a także obowiązek stosowania zaliczek lub częściowych płatności w umowach powyżej 12 miesięcy. W ustawie zwrócono też uwagę na szczegółowe zasady dotyczące zabezpieczenia należytego wykonania umowy, przewidziano, że zabezpieczenie ustala się w wysokości nieprzekraczającej 5% ceny całkowitej. Dla uproszczenia prowadzenia postępowań o udzielenie zamówienia publicznego wprowadzono zasadę fakultatywności wadium, stosowaną do wszystkich postępowań prowadzonych na mocy ustawy.

Zmieniono również zbiór rozwiązań w procedurach konkursowych. Wzmocniono rolę prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w przygotowaniu i propagowaniu dobrych praktyk, które będą wspierały zamawiających.

 

Ustawa – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo zamówień publicznych – przyjęta bez poprawek

Głosami 58 senatorów, przy 12 – przeciw, 1 wstrzymującym się Izba poparła bez poprawek ustawę, określającą zasady wprowadzenia do systemu prawa ustawy – Prawo zamówień publicznych. Wniosek taki przedstawiły komisje: Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej

Ustawa, uchwalona przez Sejm na 86. posiedzeniu, 11 września 2019 r., z inicjatywy rządu, zostanie teraz skierowana do podpisu prezydenta.

 

Poprawki Senatu do ustawy o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw

Nowelizacja, uchwalona przez Sejm na 86. posiedzeniu, 11 września 2019 r., z przedłożenia rządu, ma na celu uszczelnienie rynku, tak by do konsumentów nie trafiały pozaklasowe, nieekologiczne kotły grzewcze. Zawarta w noweli definicja „wprowadzania do obrotu” ma wyeliminować możliwość sprowadzania do Polski nieekologicznych kotłów z innych państw UE, Turcji i państw EFTA. Uregulowania ograniczające swobodny przepływ towarów w UE są zgodne z przepisami wspólnotowymi, dopuszczającymi zakazy lub ograniczenia przywozowe, wywozowe lub tranzytowe, uzasadnione względami m.in. bezpieczeństwa publicznego czy ochrony zdrowia i życia ludzi.

Nowe przepisy mają też wzmocnić system kontroli sprzedawanych kotłów grzewczych. Od 1 lipca 2018 r. w Polsce nie można wprowadzać na rynek gorszych niż 5. klasy emisyjnej domowych kotłów grzewczych na paliwo stałe. Kara za wprowadzanie na rynek pozaklasowych kotłów będzie wynosiła do 5% przychodu przedsiębiorcy, osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym, ale nie mniej niż 10 tys. zł. Jeżeli przedsiębiorca nie osiągnął w poprzednim roku przychodu, kara wynosić będzie 10 tys. zł. Inspekcja Handlowa ma skuteczniej kontrolować przestrzeganie przepisów dotyczących urządzeń wprowadzanych do obrotu, będzie mogła badać, czy kotły są zgodne z wymaganiami, sprawdzać dokumentację, świadectwa, certyfikaty itp.

W wyniku głosowań Senat poparł 3 poprawki, postulowane przez komisje: Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Środowiska. Pierwsza z nich uzupełnia przepis o treść klauzuli, składanej przez podmiot zobowiązany do złożenia oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej. Kolejna zmiana ma na celu rozszerzenie katalogu wypadków, w których podmiot z tytułem prawnym do korzystania z obiektu nieprzyłączonego do sieci ciepłowniczej będzie zwolniony z obowiązku dostarczania ciepła do tego obiektu z sieci ciepłowniczej. Trzecia poprawka przewiduje, że zmiany w prawie budowlanym i prawie energetycznym wejdą w życie 1 stycznia 2020. Za przyjęciem nowelizacji w takim kształcie głosowało 69 senatorów, 2 wstrzymało się od głosu.

Do senackich zmian ustosunkuje się teraz Sejm.

Ustawa o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska – przyjęta bez poprawek

Zgodnie z wnioskiem Komisji Środowiska Izba – 69 głosami, przy 2 wstrzymujących się – poparła nowelę w wersji uchwalonej przez Sejm na 85. posiedzeniu, 30 sierpnia 2019 r., na podstawie projektu rządowego.

Nowelizacja, która trafi teraz do podpisu prezydenta, wdraża do polskiego prawa dyrektywę Komisji Europejskiej (UE) 2015/996, ustanawiającą wspólne metody oceny hałasu, i likwiduje naruszenia prawa wspólnotowego. Przewiduje, że sporządzane będą mapy hałasu dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców, a także terenów przy głównych drogach (więcej niż 3 mln pojazdów rocznie), szlakach kolejowych (powyżej 30 tys. pociągów rocznie) i lotniskach (powyżej 50 tys. startów i lądowań). Mapy hasłu będą również przekazywane do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Pierwsze strategiczne mapy hałasu zostaną sporządzone do 30 czerwca 2022 r. i będą aktualizowane co 5 lat. Programy ochrony środowiska przed hałasem będą uchwalane przez sejmiki województw co 5 lat, począwszy od 2024 r. Nowela przewiduje ponadto kary pieniężne dla samorządów za nieprzestrzeganie przepisów ustawy.

 

Ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2019, ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych oraz ustawy o Karcie Dużej Rodziny – przyjęta bez poprawek

Komisje: Budżetu i Finansów Publicznych oraz Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej postulowały przyjęcie nowelizacji w wersji uchwalonej przez Sejm na 86. posiedzeniu, 11 września 2019 r., z inicjatywy rządu. Senat jednomyślnie, 70 głosami, poparł ten wniosek.

Ustawa, która trafi teraz do podpisu prezydenta, ma na celu „odmrożenie” od 1 sierpnia 2019 r. funduszu świadczeń socjalnych w stosunku do wielkości zaplanowanej na rok 2019. Proponowane rozwiązania umożliwią zatem przeznaczenie przez pracodawców wyższych środków na działalność socjalną, organizowaną na rzecz pracowników.

 

Ustawa o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego – przyjęta bez poprawek

Obowiązywanie przepisów ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, regulujących zasady ustalania wpłat województw do budżetu państwa i sposób ich podziału zostanie przedłużone na lata 2020 i 2021 na mocy nowelizacji, uchwalonej przez Sejm na 86. posiedzeniu, 11 września 2019 r., z inicjatywy rządu. Ustawa wprowadza też mechanizm wyrównania różnic pomiędzy kwotą części wyrównawczej, części regionalnej subwencji ogólnej i rezerwy subwencji, wyliczonych na dany rok budżetowy, a kwotą należną z tytułu części wyrównawczej i części regionalnej subwencji ogólnej, ustaloną według zasad, określonych przed 14 listopada 2014 r. Zastępuje rezerwą subwencji ogólnej dotychczasową rezerwę celową z budżetu państwa, przeznaczoną na dotacje dla województw na dofinansowanie dróg wojewódzkich.

Nowela, którą na wniosek komisji: Budżetu i Finansów Publicznych oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej Izba poparła bez poprawek (69 głosów za, 1 wstrzymujący się), zostanie teraz skierowana do podpisu prezydenta.

Ustawa o uchyleniu ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw – przyjęta bez poprawek

Ustawa, uchwalona przez Sejm na 86. posiedzeniu, 11 września 2019 r., na podstawie projektu rządowego, uchyla ustawę z 25 lipca 2014 r. o specjalnym podatku węglowodorowym, która wprowadziła system opodatkowania ropy i gazu, wydobywanych po 1 stycznia 2020 r. Państwo miało pobierać rentę surowcową o docelowej wysokości ok. 40%. Miały się na nią składać specjalny podatek węglowodorowy (stawka 0–25%) i podatek od wydobycia niektórych kopalin. Nie zostały jednak spełnione założenia ustawy, że podatek, który miał obowiązywać od 2020 r., będzie zapewniał budżetowi państwa odpowiedni udział w zyskach z wydobycia gazu łupkowego.

W Polsce nie nastąpił rozwój wydobycia gazu łupkowego, podstawowym źródłem tego surowca pozostają konwencjonalne złoża gazu ziemnego. Nowe przepisy zmieniają będą również ustawę o podatku CIT. Podatnicy obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego będą je przekazywali za pomocą środków komunikacji elektronicznej szefowi Krajowej Administracji Skarbowej wraz ze sprawozdaniem z badania w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.

Wniosek komisji: Budżetu i Finansów Publicznych oraz Gospodarki Narodowej i Innowacyjności o przyjęcie ustawy bez poprawek poparło 70 senatorów, a 1 wstrzymał się od głosu.

Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Ustawa o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw – przyjęta bez poprawek

Uproszenie i usprawnienie postępowania egzekucyjnego w zakresie m.in: egzekucji z pieniędzy poprzez wprowadzenie możliwości korzystania z terminali płatniczych czy wszczęcia postępowania egzekucyjnego poprzez elektroniczne doręczanie organowi egzekucyjnemu tytułu wykonawczego przewiduje nowelizacja, jednomyślnie, głosami 68 senatorów, przyjęta bez poprawek na wniosek komisji: Budżetu i Finansów Publicznych oraz Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

Ustawę, którą może teraz podpisać prezydent, Sejm uchwalił na 86. posiedzeniu, 11 września 2019 r., z inicjatywy rządu.

 

Ustawa o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw – przyjęta bez poprawek

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przejmie uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa nad śródlądowymi drogami wodnymi o szczególnym znaczeniu transportowym dzięki ustawie, uchwalonej podczas 86. posiedzenia Sejmu, 11 września 2019 r., z przedłożenia rządu. Wody Polskie przejmą te uprawnienia od ministra ds. żeglugi śródlądowej. Nowelizacja przewiduje również rozwiązania usprawniające postępowania administracyjne.

Uszczegółowione zostaną wymogi dotyczące wydawania zgód wodnoprawnych, a także decyzji: określających charakter wód, ustalających linię brzegu, zwalniających z zakazów obowiązujących na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią. Dzięki temu szybciej mają być wydawane zgody wodnoprawne, również w wypadkach wymagających zgłoszenia, czyli dokonywanych w trybie „milczącej zgody”. 31 grudnia 2026 r. wejdą w życie przepisy dotyczące stosowania przez podmioty do tego zobowiązane przyrządów pomiarowych umożliwiających pomiar ilości pobranej wody i ilości ścieków odprowadzanych do wód lub do ziemi. W noweli zwiększono z 2 do 3 m głębokość stawu, na którego budowę nie trzeba będzie mieć pozwolenia, wystarczy zgłoszenie wodnoprawnego. W pozwoleniach wodnoprawnych maksymalna ilość pobieranej wody i odprowadzanych ścieków będzie określana w metrach sześciennych na sekundę.

Nowelizacja przewiduje także dokładniejsze badanie stanu wód morskich według wystandaryzowanych kryteriów metodologicznych. Działalność Państwowej Służby Hydrologiczno-Meteorologicznej, Państwowej Służby Hydrogeologicznej i Państwowej Służby ds. Bezpieczeństwa Budowli Piętrzących będzie finansowana z budżetu państwa, a nie – jak dotychczas – przez Wody Polskie.

Komisje: Infrastruktury oraz Środowiska wniosły o przyjęcie ustawy bez poprawek, za czym głosowało 57 senatorów, 11 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu.

Nowelizacja zostanie teraz skierowana do podpisu prezydenta.

Ustawa o pracy na statkach rybackich – przyjęta bez poprawek

Jednomyślnie, głosami 71 senatorów, Izba przyjęła bez poprawek ustawę, którą Sejm uchwalił na 86. posiedzeniu, 11 września 2019 r., na podstawie projektu rządowego. Wniosek taki przedstawiły komisje: Infrastruktury oraz Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Ustawa, która trafi teraz do podpisu prezydenta, określa uprawnienia rybaków i obowiązki armatorów statków rybackich. Ma na celu zapewnienie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników sektora rybołówstwa morskiego, pracujących na statkach rybackich pływających pod polską banderą. Nowelizacja dostosowuje przepisy krajowe do wymogów prawa Unii Europejskiej, wdraża 2 konwencje: o pracy na morzu i dotyczącą pracy w sektorze rybołówstwa.

Ustawa o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw – przyjęta bez poprawek

Nowelizacja, uchwalona na 86. posiedzeniu Sejmu, 11 września 2019 r., z inicjatywy rządu, wprowadza przepisy umożliwiające prawidłowe stosowanie rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 2016/161, doprecyzowuje i uzupełnia jego przepisy odnoszące się do obowiązków poszczególnych uczestników łańcucha dystrybucji produktu leczniczego. Określa również kompetencje nadzorcze głównego inspektora farmaceutycznego, a także zarządcze w stosunku do tworzonego systemu baz.

Izba jednomyślnie, głosami 71 senatorów, poparła wniosek Komisji Zdrowia o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Nowelizacja trafi teraz do podpisu prezydenta.

 

Ustawa o zmianie ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego– przyjęta bez poprawek

Nowelizacja poszerza zakres podmiotowy ustawy o osoby, które poniosły szkodę lub doznały krzywdy w związku z wydaniem wobec nich niewykonanych orzeczeń sądowych albo niewykonanych decyzji o internowaniu w stanie wojennym. Likwiduje też ograniczony, roczny termin, liczony od dnia uprawomocnienia się stwierdzenia nieważności orzeczenia, na zgłoszenie roszczenia o odszkodowanie lub zadośćuczynienie.

Osoby pokrzywdzone będą mieć na to 10 lat od daty uprawomocnienia się orzeczenia.

Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji wniosła o wprowadzenie 1 poprawki do ustawy, w trakcie dyskusji 1 zmianę zaproponował też senator Zbigniew Cichoń. Na wniosek senatorów Jana Rulewskiego i Roberta Mamątowa, poparty przez komisję, Izba przyjęła nowelizację w wersji uchwalonej przez Sejm podczas 85. posiedzenia Sejmu, 30 sierpnia 2019 r., z inicjatywy Senatu.

Ustawa zostanie teraz skierowana do podpisu prezydenta.

Ustawa o zmianie ustawy o Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych– przyjęta bez poprawek

Zgodnie z wnioskiem Komisji Spraw Zagranicznych i Unii EuropejskiejIzba – 58 głosami za, przy 11 – przeciw i 1 wstrzymującym się –przyjęła bez poprawek ustawę, uchwaloną przez Sejm na 86. posiedzeniu Sejmu, 11 września 2019 r., z inicjatywy poselskiej.

Nowelizacja, którą może teraz podpisać prezydent, zmienia zasady tworzenia i funkcjonowania zagranicznych i krajowych oddziałów zamiejscowych Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) oraz zagranicznych podmiotów zależnych. Zmiany zakładają tworzenie, przekształcenia i likwidację oddziałów zamiejscowych PISM za zgodą premiera po uzyskaniu pozytywnej opinii ministra spraw zagranicznych. Ośrodki zamiejscowe i podmioty zależne PISM mają być finansowane z dotacji z budżetu państwa, spadków, darowizn i środków przeznaczonych na prowadzenie badań naukowych w zakresie spraw międzynarodowych.

 

Ustawa o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie współpracy w zakresie bezpieczeństwa granic i imigracji, podpisanej w Waszyngtonie dnia 16 sierpnia 2019 r. – przyjęta bez poprawek

Ustawa, uchwalona na 85. posiedzeniu Sejmu, 30 sierpnia 2019 r., na podstawie projektu rządu, przewiduje ratyfikację umowy, której zawarcie jest jednym z warunków niezbędnych do spełnienia w procesie włączenia Polski do amerykańskiego ruchu bezwizowego. Umowa zwiększy skuteczność w zapobieganiu i przeciwdziałaniu nielegalnej migracji, zawiera rozwiązania dotyczące dostępu do baz danych biometrycznych, określa też sposób przekazywania danych osobowych między Polską a USA.

Na wniosek komisji: Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej Izba – 70 głosami, przy 1 – przeciw – przyjęła ustawę bez poprawek.

Prezydent może teraz ratyfikować umowę.

 

Sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2018 roku wraz z informacją o podstawowych problemach radiofonii i telewizji w 2018 r.

Omawiając działalność Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w 2018 r., jej przewodniczący Witold Kołodziejski wskazał m.in. na takie kwestie jak zmiany technologiczne czy koncentracja kapitałowa na rynku medialnym. Przedstawił też zmiany w prawie medialnym i wyniki badań treści i odbioru usług medialnych przeprowadzonych w ramach projektu „Nowa telemetria”.

Przewodniczący KRRiT poinformował, że w 2018 r. wpływy z opłaty abonamentowej to 741 mln 500 tys. zł, łącznie z 2. transzą rekompensaty z tytułu refundacji ubytku wpływów abonamentowych w wyniku ustawowych zwolnień od opłatw wysokości 673 mln zł wyniosły 1 mld 14 mln 500 tys. zł. Na działalność misyjną telewizja publiczna otrzymała 385 mln 500 tys. zł, Polskie Radio – 186 mln 300 tys. zł, spółki radiofonii regionalnej – 169 mln 700 tys. zł. Zwrócił uwagę, że stosunek kosztów misyjnej działalności telewizji do kosztów działalności radia wynosi 1:9, czasami 1:10, dlatego dużo większy jest tu udział dochodów własnych telewizji publicznej i bardzo niewielki abonamentowych. „Rekompensata nieco ten bilans poprawiła, ale i tak ich udział procentowy w całym budżecie spółki jest nieporównywalnie mniejszy niż w przypadku radia ogólnopolskiego czy spółek regionalnych” – podkreślił przewodniczący KRRiT. Poinformował, że w 2018 r., przy okazji prac nad ustawą związaną z wprowadzeniem technologii 5G, pojawiła się potrzeba pilnej aktualizacji strategii KRRiT na lata 2017–22 w zakresie telewizji naziemnej. Zdecydowano o pozostawieniu w planie zagospodarowania częstotliwości 6 multipleksów telewizyjnych; obecnie wykorzystywane są 4. Standardem cyfrowej telewizji naziemnej ma być wysoka rozdzielczość. „Nie zapowiadamy jakiegoś skokowego wzrostu oferty bezpłatnej telewizji naziemnej. Zapowiadamy wzrost nie ilościowy, a jakościowy” – zaznaczył przewodniczący KRRiT. Dodał, że w 2018 r. przyznano jeszcze koncesje radiowe analogowe, ale dotyczyły radia lokalnego. Na 7 ogłoszeń na radio cyfrowe komercyjne lokalne zgłosiło się kilkudziesięciu wnioskodawców. „Mamy nadzieję na rozwój tej technologii radiowej, ponieważ wszystkie parametry i argumenty wskazują na to, że jeśli chodzi o technologię broadcastową, to jest ona nieporównanie lepsza od analogowej” ‒ mówił przewodniczący KRRiT. Przypomniał ponadto, że w 2018 r. Parlament Europejski przyjął europejski kodeks łączności elektronicznej, zgodnie z którą od 2020 r. wszystkie samochody produkowane w Unii Europejskiej muszą mieć możliwość odbioru radia DAB+. Wskazał też na inne zmiany przepisów unijnych dotyczących m.in. obowiązków związanych z platformami udostępniającymi pliki video czy sposobu liczenia czasu reklam. Poinformował, że realizowane są zapisy nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji wprowadzające kartę powinności mediów publicznych i plany programowo-finansowe. Jak podkreślił, potrzeby wynikające z zaplanowanych działań misyjnych znacznie przekraczają obecne możliwości abonamentowe.

W kontekście ochrony pluralizmu mediów przewodniczący KRRiT odniósł się do sprzedaży grupy Scripps, do której należał TVN, i kupna Eurozetu przez Agorę i fundusz SFS Ventures. „W Polsce mamy kilka dużych grup radiowych i kilka dużych grup telewizyjnych. W skali europejskiej mamy bardzo silny i bardzo mocno zróżnicowany rynek telewizyjny i radiowy, ale niestety procesy rynkowe, które w tej chwili postępują, zagrażają temu zróżnicowaniu” – ocenił przewodniczący. Przypomniał, że Komitet Ministrów Rady Europy 7 marca 2018 r. przyjął zalecenie na temat pluralizmu mediów i przejrzystości własności mediów; chodzi m.in. o kontrolę koncentracji własności w mediach, ich finansowanie, a także na publiczny dostęp do informacji o strukturze własności mediów. 

Do zadań KRRiT należy inicjowanie i wspieranie samoregulacji i współregulacji w zakresie dostarczania usług medialnych. Przewodniczący Witold Kołodziejski przedstawił stan prac nadniektórymi porozumieniami nadawców telewizyjnych, m.in. w sprawie ustalenia poziomu głośności dźwięku w audycjach i programach telewizyjnych, reklamy suplementów diety, ochrony małoletnich w transmisjach z zawodów e-sportowych, kodeksem dobrych praktyk w zakresie zawierania umów licencyjnych między nadawcami a operatorami programów telewizyjnych, kartą ochrony wizerunku dziecka w reklamie.

 

Informacja o działalności Rady Mediów Narodowych w 2018 r.

Przedstawiając informację, przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański przypomniał, że ustawowe obowiązki rady to przede wszystkim kształtowanie składów osobowych zarządów i rad nadzorczych spółek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej, wyrażanie zgody na powoływanie dyrektorów oddziałów terenowych TVP i uzupełnianie składów rad programowych. W 2018 r. Rada Mediów Narodowych powołała Wojciecha Surmacza na stanowisko prezesa Zarządu Polskiej Agencji Prasowej i Andrzeja Rogoyskiego na stanowisko prezesa Zarządu Spółki Polskie Radio. Zmiany dotyczyły ponadto składów zarządów i rad nadzorczych spółek „Radia Gdańsk”, „Radia Poznań” i „Radia Kraków”. Rada wyraziła zgodę na powołanie dyrektorów oddziałów terenowych TVP w Bydgoszczy, Kielcach, Lublinie, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie i Wrocławiu. Rada kontynuowała rozpoczęty w 2017 r. proces powoływania rad programowych spółek publicznej radiofonii i telewizji. Powołano 3 rady i uzupełniono 7 wakatów. Powołani zostali wszyscy kandydaci zgłoszeni przez ugrupowania parlamentarne.

W 2018 r. Rada Mediów Narodowych zebrała się na 14 posiedzeniach, podczas których m.in. omawiano cele, etapy i efekt reformy struktury organizacyjnej Telewizji Polskiej, debatowano nad propozycjami zmian w statutach radiofonii i telewizji oraz PAP, zapoznano się z informacjami na temat budżetów oddziałów terenowych Telewizji Polskiej, a także procesu uwalniania tzw. drugiej dywidendy cyfrowej w Polsce.

 

Uchwała w sprawie ustanowienia roku 2020 Rokiem Jana Kowalewskiego

Głosami 68 senatorów, przy 1 wstrzymującym się, Izba podjęła uchwałę, przygotowaną przez Komisję Kultury i Środków Przekazu. Senat postanowił uhonorować zasługi por. Jana Kowalewskiego, którego wiedza kryptologiczna, umiejętnie wykorzystana przez Naczelne Dowództwo Wojska Polskiego, miała istotny wpływ na zwycięstwo w wojnie z bolszewicką Rosją,„a tym samym na uratowanie Europy przed zalewem komunizmu”.  W uchwale przypomniano, że od jesieni 1919 r., pracując w Biurze Wywiadowczym Oddziału II Naczelnego Dowództwa Wojsk Polskich, por. Jan Kowalewski zaczął łamać szyfry bolszewickie. Dzięki temu udawało się odczytywać rozkazy i meldunki formacji walczących przeciwko Polsce. Był również znakomitym analitykiem orientującym się w skomplikowanych zagadnieniach wojny domowej w Rosji. Nie do przecenienia jest też jego rola w tworzeniu struktur kryptograficznych Wojska Polskiego i powstaniu Wydziału II Szyfrów Obcych Biura Szyfrów, kluczowego ogniwa stworzonego przez pracowników nauki uczelni warszawskich i lwowskich.

 

Uchwała ustanawiająca rok 2020 Rokiem Fizyki

W uchwale, podjętej głosami 66 senatorów, przy 10 – przeciw i 6 wstrzymujących się, z inicjatywy senatora Kazimierza Wiatra, Izba – w 100-lecie powstania Polskiego Towarzystwa Fizycznego – pragnie podkreślić zasługi polskich fizyków dla światowej nauki i przypomnieć niezwykły rozwój fizyki polskiej, jaki nastąpił po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości w 1918 r.

Senat uchwałą chce uhonorować polskich fizyków i ich osiągnięcia, a także docenić cywilizacyjne znaczenie tej dziedziny nauki, jej wkład w rozwój gospodarki i wpływ na życie codzienne.

 

Ustawa o zmianie ustawy o sporcie – przyjęta bez poprawek

Nowelizacja, uchwalona na 86. posiedzeniu Sejmu, 16 października 2019 r., na podstawie projektu rządowego, ma ułatwić organizacjom uzyskanie statusu polskiego związku sportowego. Zakłada zwiększenie uprawnień ministra sportu i turystyki, który – w drodze rozporządzenia – będzie mógł rozszerzać wykaz międzynarodowych federacji sportowych, do których przynależność umożliwi ubieganie się o zmianę statusu organizacji na polski związek sportowy.

Minister sportu będzie mógł przedstawiać wykaz organizacji międzynarodowych, niebędących na liście MKOl, do których przynależność umożliwi starania o utworzenie polskiego związku sportowego, po spełnieniu wszelkich innych kryteriów. Minister, przygotowując wykaz, będzie brał pod uwagę np. aktywny udział organizacji w walce z dopingiem, jej zasięg działania oraz popularność i poziom rozwoju danego sportu. Nadanie organizacjom statusu polskiego związku sportowego pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa zawodników uczestniczących w rywalizacji.

Na wniosek Komisji Nauki, Edukacji i Sportu Izba, głosami 60 senatorów, przy 21 – przeciw i 4 wstrzymujących się, poparła ustawę bez poprawek.

Nowela trafi teraz do podpisu prezydenta.

Ustawa o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym – przyjęta bez poprawek

Krótszy czas przejazdu służb ratowniczych do poszkodowanych ma zapewnić nowelizacja, uchwalona z inicjatywy rządu na 86. posiedzeniu Sejmu, 17 października 2019 r. W tym celu wprowadza do przepisów tzw. korytarz życia i jazdę „na suwak”, co powinno zmniejszyć zatory drogowe i poprawić bezpieczeństwo przy wykonywaniu manewru zmiany pasa ruchu.

W razie zwiększenia natężenia ruchu utrudniającego przejazd pojazdów uprzywilejowanych, szczególnie ratowniczych, kierujący poruszający się drogą z 2 pasami ruchu w tym samym kierunku będą mieli obowiązek zjechać odpowiednio jak najbliżej lewej i prawej krawędzi jezdni. Na jezdni z więcej niż 2 pasami ruchu w tym samym kierunku poruszający się skrajnym lewym pasem ruchu będzie musiał zjechać jak najbliżej lewej krawędzi pasa, a poruszający się pasami sąsiednimi będą zobowiązani zjechać jak najbliżej prawej krawędzi swoich pasów.

Gdy nie będzie możliwa ciągła kontynuacja jazdy pasem ruchu na jezdni z więcej niż 1 pasem w tym samym kierunku jazdy z powodu utrudnienia na tym pasie lub zanikania tego pasa, kierujący pojazdem poruszającym się sąsiednim pasem ruchu będzie zobowiązany umożliwić kierującemu pojazdem na takim pasie ruchu zmianę tego pasa na sąsiedni. Manewr zmiany pasa ruchu powinien następować w sposób pojedynczy i naprzemienny.

Komisja Infrastruktury wniosła o przyjęcie noweli bez poprawek, co jednomyślnie poparło 84 senatorów.

Ustawa zostanie teraz skierowana do podpisu prezydenta.

 

Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw – przyjęta bez poprawek

Nowelizacja, którą na podstawie projektów rządowego i senackiego Sejm uchwalił na 86. posiedzeniu, 16 października 2019 r., dostosowuje prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 16 maja 2018 r. (SK 18/17). W noweli proponuje się, aby bieg 3-letniego terminu wytoczenia przez dziecko powództwa o zaprzeczenie macierzyństwa albo ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa został określony w tak jak w wypadku zaprzeczenia ojcostwa. Termin 3-letni będzie liczony od osiągnięcia przez dziecko pełnoletności, chyba że o rozbieżności między ustaloną prawnie więzią a więzią biologiczną dziecko dowie się dopiero po osiągnięciu pełnoletności, wtedy bieg terminu rozpocznie się od daty dowiedzenia się o tej okoliczności.

Wniosek komisji: Ustawodawczej oraz Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej o przyjęcie nowelizacji bez poprawek jednogłośnie poparło 85 senatorów.

 

Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego – przyjęta bez poprawek

ary za nielegalne lub przeprowadzone z obejściem prawa adopcje dzieci wprowadza nowelizacja, uchwalona z inicjatywy rządu na 86. posiedzeniu Sejmu, 16 października 2019 r. Senat – na wniosek Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji – przyjął ją bez poprawek jednomyślnie, głosami 85 senatorów.

Zgodnie z nową ustawą, która trafi teraz do podpisu prezydenta, od 3 miesięcy do 5 lat więzienia będzie grozić osobie, która, mając władzę rodzicielską nad dzieckiem, wyraża zgodę na jego adopcję w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej z pominięciem postępowania o przysposobienie czy zataja ten fakt przed sądem orzekającym w postępowaniu o przysposobienie. Taka sama kara ma grozić osobie, która wyraża zgodę na adopcję dziecka przez siebie na takich warunkach. Jeżeli korzyść nie zostanie zatajona przed sądem, to sąd uzna, czy doszło do transakcji, która wyklucza możliwość adopcji, czy jedynie do nieznaczącej gratyfikacji. Chodzi o to, by nie przekreślać adopcji, gdy matka przyjmie od przyszłych rodziców adopcyjnych drobny prezent, np. pieluszki czy mleko dla niemowlęcia.

 

Ustawa o zmianie ustawy o Polskiej Akademii Nauk oraz niektórych innych ustaw – przyjęta bez poprawek

Izba jednomyślnie, głosami 84 senatorów, przyjęła bez poprawek ustawę, uchwaloną przez Sejmna 86. posiedzeniu, 16 października 2019 r., na podstawie projektu rządowego. Wniosek taki przedstawiła Komisja Nauki, Edukacji i Sportu.

Nowelizacja, którą może teraz podpisać prezydent,ma na celu unormowanie kwestii minimalnego wynagrodzenia pracowników jednostek naukowych PAN, a także kosztów uzyskiwania przychodów przez pracowników wykonujących zadania związane z prowadzeniem działalności naukowej w niektórych podmiotach systemu szkolnictwa wyższego i nauki.

Nowela przewiduje wprowadzenie minimalnych stawek wynagrodzeń zasadniczych dla pracowników naukowych instytutów PAN na poziomie równym stawkom minimalnym dla pracowników państwowych uczelni wyższych. W praktyce minimalne wynagrodzenia pracowników naukowych PAN powinny wzrosnąć.

Zgodnie z nowelizacją wykonywanie obowiązków pracowników naukowych badawczym zatrudnionych w naukowych instytutach PAN lub pracujących w pionie badawczym stanowi działalność twórczą o indywidualnym charakterze. Dzięki temu będą oni mogli liczyć 50% kosztów uzyskania przychodów do całości wynagrodzenia. Dotyczy to nie tylko pracowników PAN, ale również Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, instytutów badawczych i instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz.

 

Ustawa o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – przyjęta bez poprawek

Nowelizacja, którą z inicjatywy rządu Sejm uchwalił na 86. posiedzeniu, 16 października 2019 r., dostosowuje przepisy do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/849 w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu.

Nowelizacja doprecyzowuje przepisy dotyczące wykonywania – m.in. przez banki krajowe, w tym spółdzielcze, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, krajową SKOK, spółki prowadzące rynek regulowany, fundusze inwestycyjne, zakłady ubezpieczeń, instytucje pożyczkowe – obowiązków dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Ułatwi to m.in. wymianę informacji między powiązanymi ze sobą instytucjami, co powinno ograniczyć ryzyko wykorzystywania uczciwych przedsiębiorców w procederze prania brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu.

Na wniosek komisji: Budżetu i Finansów Publicznych oraz Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Izba jednomyślnie, głosami 84 senatorów, poparła nowelizację bez poprawek.

Ustawa zostanie teraz skierowana do podpisu prezydenta.

 

Ustawa o zmianie ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych oraz niektórych innych ustaw – przyjęta bez poprawek

Zmian w krajowym porządku prawnym z uwagi na wejście w życie regulacji prawnych UE, dotyczących zasad publikowania prospektów w związku z emisją papierów wartościowych i zachęcania akcjonariuszy spółek publicznych do długoterminowego zaangażowania, dokonuje nowelizacja, uchwalona przez Sejm na 86. posiedzeniu, 16 października 2019 r., na podstawie projektu rządowego.

W noweli, którą na wniosek Komisji Budżetu i Finansów Publicznych bez poprawek jednomyślnie poparło 84 senatorów, wprowadzono wymóg ustanowienia przez spółki, których akcje są dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym, polityki wynagrodzeń dla członków zarządu i rady nadzorczej oraz sporządzania okresowych sprawozdań z jej realizacji. Powinno to zwiększyć przejrzystość działalności spółek giełdowych i wpływ akcjonariuszy na ich sprawy. Założono m.in: wzmocnienie nadzoru Komisji Nadzoru Finansowego nad ofertami publicznymi papierów wartościowych; rozszerzenie składu osobowego KNF o trzeciego zastępcę przewodniczącego, aby równomiernie i proporcjonalnie podzielić obowiązki zastępców między podstawowe sektory rynku finansowego: bankowy, ubezpieczeniowy i kapitałowy.

Nowelizacja trafi teraz do podpisu prezydenta.

 

Ustawa o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych – przyjęta bez poprawek

Głosami 82 senatorów Izba jednomyślnie poparła bez poprawek ustawę, uchwaloną przez Sejm na 86. posiedzeniu, 16 października 2019 r., na podstawie projektu rządowego. Z takim wnioskiem wystąpiła Komisja Budżetu i Finansów Publicznych.

Ustawa, którą może już podpisać prezydent, dostosowuje polskie prawo do dyrektywy Rady 2017/1852 z 10 października 2017 r. w sprawie mechanizmów rozwiązywania sporów dotyczących podwójnego opodatkowania w Unii Europejskiej. Wprowadza nową procedurę rozstrzygania sporów w kwestii podwójnego opodatkowania dochodów i majątku podatników w UE i zawierania uprzednich porozumień cenowych. Ustawa przewiduje m.in. realizację programu współdziałania fiskusa z największymi i najbardziej wiarygodnymi firmami w celu ułatwienia im prawidłowego rozliczania się podatków.

 

Ustawa o zmianie ustawy o podatku akcyzowym – przyjęta bez poprawek

Stawka podatku akcyzowego dla pojazdów o hybrydowym napędzie spalinowo-elektrycznym, w którym energia elektryczna nie jest akumulowana przez podłączenie zewnętrznego źródła zasilania, zostanie obniżonao 50% na podstawie nowelizacji, którą z inicjatywy poselskiej Sejm uchwalił podczas 86. posiedzenia, 16 października 2019 r.Zgodnie z nowymi przepisami samochody hybrydowe o pojemności silnika większej niż 2000 cm3, ale nie wyższej niż 3500 cm3, mają być objęte 9,3-procentowym podatkiem akcyzowym. W wypadku pojazdów z silnikami do 2000 cm3 stawka podatku ma wynosić 1,55%. Obecne przepisy przewidują czasowe zwolnienie z podatku akcyzowego dla samochodów hybrydowych.

Jak postulowały komisje: Infrastruktury oraz Budżetu i Finansów Publicznych Senat przyjął ustawę bez poprawek (84 głosy za, 1 wstrzymujący się).

Nowelizacja zostanie teraz skierowana do podpisu prezydenta.

 

Ustawa o zmianie ustawy o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia – przyjęta bez poprawek

Osobom wykonującym zawody medyczne, m.in. lekarzom, pielęgniarkom, farmaceutom, fizjoterapeutom czy diagnostom laboratoryjnym, uzyskanie tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia, np. w dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży, umożliwi nowelizacja, uchwalona przez Sejm na 86. posiedzeniu, 16 października 2019 r., na podstawie projektu rządowego. Zmiana jest podyktowana koniecznością zwiększenia liczby specjalistów w systemie.

Za przyjęciem noweli bez poprawek, na wniosek Komisji Zdrowia, opowiedziało się jednomyślnie 85 senatorów.

Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Ustawa o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw – przyjęta bez poprawek

Kryteria ustalania kosztów przejazdu dziecka i jego opiekuna, które są zwracane opiekunom dowożącym dzieci niepełnosprawne lub inne osoby uprawnione do szkoły lub przedszkola określa nowelizacja, uchwalona z inicjatywy Senatu podczas 86. posiedzenia Sejmu, 16 października 2019 r.

Nowela stanowi wykonanie wyroku TK (sygn. akt S 1/17). Izba przyjęła ją jednomyślnie, głosami 85 senatorów, bez poprawek na wniosek Komisji Nauki, Edukacji i Sportu oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

Ustawa zostanie teraz skierowana do podpisu prezydenta.

 

Ustawa o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw – przyjęta bez poprawek

Jednomyślnie, 84 głosami, Senat poparł bez poprawek nowelizację, którą Sejm uchwalił z inicjatywy rządu na 86. posiedzeniu, 16 października 2019 r. Z takim wnioskiem wystąpiły komisje: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Infrastruktury.

Do podpisu prezydenta trafi teraz ustawa, przewidująca utworzenie rejestru danych kontaktowych (RDK), który będzie rejestrem centralnym, prowadzonym przez ministra właściwego ds. informatyzacji, rejestrującym dane w czasie rzeczywistym. Nowe przepisy mają ułatwić i przyspieszyć załatwianie spraw urzędowych, a także pomóc uniknąć ewentualnych negatywnych konsekwencji wynikających np. z nieterminowego załatwienia jakiejś sprawy poprzez umożliwienie bezpośredniego kontaktu administracji z obywatelem, który zostanie powiadomiony telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej o stanie prowadzonej sprawy. Będzie to możliwe dzięki powstaniu RDK, w którym gromadzone będą dane kontaktowe obywateli (imię i nazwisko, PESEL, adres e-mail lub numer telefonu). Wprowadzenie danych do RDK przez obywateli będzie dobrowolne. Dostęp do tych danych będą miały tylko wskazane w ustawie instytucje. Zakłada się, że do końca marca 2021 r. w RDK znajdą się dane ok. 2 mln osób.

 

Ustawa o zmianie ustawy – Prawo własności przemysłowej – przyjęta bez poprawek

Uproszczenie postępowania przed Urzędem Patentowym i zwiększenie dostępności pomocy prawnej związanej z ochroną wynalazków przewiduje ustawa, którą Sejm uchwalił podczas 86. posiedzenia Sejmu, 16 października 2019 r., na podstawie projektu rządowego.

Najważniejsze zmiany dotyczą m.in. doprecyzowania pojęcia wynalazku, eliminacji niejasności w kwestii ochrony praw własności przemysłowej, zwolnienia z opłat okresowych na wzory przemysłowe i znaki towarowe dla małych i średnich przedsiębiorstw w początkowej fazie ich działania. Nowe przepisy regulują m.in. kwestie udzielania patentów na wynalazki, przyznawania praw ochronnych na wzory użytkowe i znaki towarowe, a także praw z rejestracji wzorów przemysłowych, topografii układu scalonego oraz oznaczeń geograficznych. Nowela realizuje postulaty zgłoszone w Białej Księdze Innowacji z zakresu własności przemysłowej przez zainteresowane środowiska, w szczególności przez przedsiębiorców.

Zgodnie w postulatem Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności Izba jednomyślnie, głosami 85 senatorów, przyjęła nowelę bez poprawek.

Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

 

Ustawa o zmianie ustawy o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki oraz ustawy o bezpieczeństwie morskim wprowadza zasady kontroli i postępowania z wodami balastowymi i osadami ze statków – przyjęta bez poprawek

Jak postulowały komisje: Środowiska oraz Infrastruktury, Izba jednomyślnie, głosami 85 senatorów, poparła nowelizację w wersji uchwalonej przez Sejm podczas 86. posiedzenia, 16 października 2019 r., na podstawie projektu rządowego.

Ustawa, która trafi teraz do podpisu prezydenta, umożliwi stosowanie na polskich obszarach morskich wymogów Międzynarodowej konwencji o kontroli i postępowaniu ze statkowymi wodami balastowymi i osadami z 2004 r. Nowe przepisy mają się przyczynić do ochrony środowiska morskiego polskiej części Morza Bałtyckiego przed wprowadzeniem i rozprzestrzenianiem się gatunków obcych i patogenów, powodowanym przez operacje balastowe na statkach. Ma też zapobiegać wprowadzaniu groźnych dla zdrowia i życia człowieka bakterii chorobotwórczych, a także służyć ochronie różnorodności biologicznej.

 

Ustawa o ratyfikacji Międzynarodowej konwencji o kontroli i postępowaniu ze statkowymi wodami balastowymi i osadami, 2004, sporządzonej w dniu 13 lutego 2004 r. w Londynie – przyjęta bez poprawek

Głosami 85 senatorów Izba jednomyślnie poparła ratyfikację przez prezydenta międzynarodowej konwencji, co postulowała Komisja Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej. Spowoduje to włączenie Polski do grupy państw, które zobowiązują się do podjęcia kompleksowych działań zmierzających do pełnego i skutecznego zapobiegania wprowadzaniu i rozprzestrzenianiu się szkodliwych organizmów wodnych, a także patogenów przenoszonych w wodach balastowych statków.

Sejm wyraził zgodę na ratyfikację na swoim 86. posiedzeniu, 16 października 2019 r.

 

Ustawa o ratyfikacji Protokołu zmieniającego Konwencję o ochronie osób w związku z automatycznym przetwarzaniem danych osobowych, sporządzonego w Strasburgu dnia 10 października 2018 r. – przyjęta bez poprawek

Sejm wyraził zgodę na ratyfikację protokołu na swoim 86. posiedzeniu, 16 października 2019 r. Izba jednomyślnie, głosami 84 senatorów, również zajęła takie stanowisko, o co wnosiła Komisja Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej. Podlegający ratyfikacji protokół ma wzmocnić standardy ochrony danych osobowych, a jednocześnie ułatwić przepływ danych między państwami będącymi stronami Konwencji. Dzięki ratyfikacji przepisy w tym zakresie zostaną dostosowane do wyzwań związanych z rozwojem nowych technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

 

Ustawa o ratyfikacji Konwencji nr 188 dotyczącej pracy w sektorze rybołówstwa, przyjętej przez Konferencję Ogólną Międzynarodowej Organizacji Pracy w Genewie dnia 14 czerwca 2007 r. – przyjęta bez poprawek

Na wniosek Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej85 senatorów jednomyślnie opowiedziało się za ratyfikacją konwencji, która umożliwi uregulowanie kwestii związanych z życiem i pracą na statkach rybackich. Zapisy konwencji mają zapewnić rybakom godziwe warunki pracy, zakwaterowania i wyżywienia, bezpieczeństwa pracy, ochrony zdrowia oraz ubezpieczeń społecznych.

Sejm wyraził zgodę na ratyfikację na swoim 86. posiedzeniu, 16 października 2019 r.

 

Ustawa o ratyfikacji Porozumienia ustanawiającego Międzynarodowy Fundusz Rozwoju Rolnictwa, sporządzonego w Rzymie dnia 13 czerwca 1976 r. – przyjęta bez poprawek

Dzięki ratyfikacji porozumienia, na co Sejm zgodził się na 86. posiedzeniu, 16 października 2019 r., Polska będzie mogła przystąpić do tego Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa, którego głównym celem jest zmniejszenie ubóstwa na obszarach wiejskich, a także poprawa warunków żywnościowych i zwiększenie produkcji żywności. Fundusz (IFAD) jest organizacją wyspecjalizowaną Organizacji Narodów Zjednoczonych, a jednocześnie międzynarodową instytucją finansową, z siedzibą w Rzymie.

Wniosek o wyrażenie zgody na ratyfikację poparło jednogłośnie 85 senatorów.

 

Uchwała w sprawie ustanowienia roku 2020 Rokiem Ojca Józefa Marii Bocheńskiego

W uchwale Senat pragnie oddać hołd temu wybitnemu naukowcowi, kapłanowi i patriocie w 25. rocznicę jego śmierci. Izba przypomina w uchwale, że reprezentuje on najważniejszą polską szkołę filozoficzną, zwaną lwowsko-warszawską. Jest znany w świecie jako zwolennik filozofii analitycznej. Osobną częścią dorobku o. Józefa Marii Bocheńskiego są naukowe analizy marksizmu-leninizmu. Na Zachodzie był uważany za głównego znawcę filozoficznych problemów marksizmu, był także założycielem Instytutu Europy Wschodniej. Uchwałę, przygotowaną z inicjatywy senatorów Stanisław Gogacza i Jana Żaryna, poparło 57 senatorów, a 1 wstrzymał się od głosu.

Uchwała w sprawie ustanowienia roku 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II

Głosami 82 senatorów, przy 3 wstrzymujących się, z inicjatywy senatorów Stanisław Gogacza i Jana Żaryna Senat podjął uchwałę „wdzięczny za dar pontyfikatu papieża Polaka”. Senat wyraża w niej wdzięczność za dar pontyfikatu papieża Polaka, który zajmuje szczególne miejsce w naszej historii. Jak przypomniano, papież stał się orędownikiem dialogu między wyznawcami wszystkich religii i stałym pielgrzymem, odwiedzającym ludzi w odległych zakątkach świata, papieżem bliskim drugiemu człowiekowi. W trakcie swego pontyfikatu odwiedził 129 krajów. Beatyfikował 1340 osób, kanonizował. Dialog z człowiekiem prowadził także za pośrednictwem licznych encyklik. Jako intelektualista, filozof i poeta, ale także aktor, miał doskonały kontakt z osobami ze świata nauki, kultury i sztuki, a jednocześnie docierał ze swym nauczaniem do młodego pokolenia, które darzyło go wyjątkową miłością. Ustanowił Światowe Dni Młodzieży.

Uchwała w sprawie ustanowienia roku 2020 Rokiem Bitwy Warszawskiej

Jednomyślnie 84 senatorów opowiedziało się za podjęciem uchwały, przygotowanej z inicjatywy senatorów Stanisław Gogacza i Jana Żaryna. Senat przypomina w niej, że odrodzona w 1918 r. Polska musiała jeszcze długo walczyć o swój kształt terytorialny. Walce o granice na wszystkich frontach towarzyszyła także wojna z wrogiem, który zamierzał odebrać nam nie tylko terytoria polskie, ale także wolność i niepodległość. Latem 1920 r. zawisła nad Polską groźba utraty zdobytej po 123 latach niewoli państwowości. W sierpniu 1920 r. na przedpolach Warszawy stoczyliśmy bitwę, która przeszła do historii jako „cud nad Wisłą” i „18. przełomowa bitwa w historii świata”.

Uchwała z okazji przyznania Oldze Tokarczuk literackiej Nagrody Nobla

W uchwale, podjętej z inicjatywy senatora Jana Rulewskiego, głosami 60 senatorów, przy 2 – przeciw i 12 wstrzymujących się, Senat gratuluje Oldze Tokarczuk międzynarodowego sukcesu. „Uznajemy Jej ogromne zasługi dla światowej literatury, w tym dla budowy dobrego imienia Polski w świecie, a także dla wzrostu czytelnictwa w Polsce” – napisano. „Decyzja Komitetu Noblowskiego pięknie wpisała się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości”. „Życzymy Oldze Tokarczuk, aby jej talent literacki zaowocował nowymi, wybitnymi dziełami” – głosi uchwała.

 

Sprawozdanie z działalności Rady Dialogu Społecznego za 2018 rok oraz informacja o działalności Rady podczas kadencji przewodniczącej Forum Związków Zawodowych

Przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego Dorota Gardias przedstawiła działalność Rady w 2018 r. Jak przypomniała, Rada jest następczynią Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych i stanowi przestrzeń trójstronnego dialogu społecznego, a także reprezentanta partnerów społecznych i strony rządowej. W opinii Doroty Gardias istotna zmiana między nimi polega na rotacyjnym przewodniczeniu reprezentantów każdej ze stron – pracowników, pracodawców i strony rządowej; kadencja przewodniczącego wynosi rok. W ramach Rady Dialogu Społecznego działają zespoły problemowe, które zajmują się sprawami ważnymi z punktu widzenia interesu społeczno-gospodarczego państwa. Rada jest też z pewnością jednym z najważniejszych fundamentów demokratycznego państwa szanującego europejskie standardy dialogu społecznego.

Jak poinformowała przewodnicząca, w 2018 r. Rada Dialogu Społecznego podjęła się przygotowania nowego kodeksu pracy. Powołano w tym celu komisję kodyfikacyjną złożoną z ekspertów poszczególnych organizacji i środowiska akademickiego. Niestety, pomimo ukończenia prac strona rządowa odeszła od wdrożenia tego istotnego dokumentu. Przewodnicząca Dorota Gardias wyraziła nadzieję, że w przyszłości któraś z ekip rządowych zdecyduje się na skorzystanie z dorobku wypracowanego przez Radę Dialogu Społecznego.

W swoim wystąpieniu zwróciła też uwagę, że rząd nie zaakceptował postulatu strony pracowniczej, w tym Forum Związków Zawodowych, aby podnieść wynagrodzenia pracowników zatrudnionych pośrednio lub bezpośrednio przez państwo polskie o 15%, co w nieunikniony sposób przełożyło się na niepokoje społeczne – protesty służb mundurowych i innych przedstawicieli grup zawodowych sfery publicznej.

Przewodnicząca Dorota Gardias podkreśliła, że możliwość opiniowania projektu ustawy budżetowej pozostaje istotnym uprawnieniem rady. „Naszym wspólnym sukcesem, czy raczej wyzwaniem na przyszłość jest doprowadzenie do tego momentu, w którym uwagi zgłaszane przez partnerów społecznych będą uwzględniane” – stwierdziła. Poinformowała, że obejmując przewodniczenie Radzie Dialogu Społecznego, zleciła przygotowanie raportu legislacyjnego, którego celem było ukazanie kluczowych bolączek procesu konsultacyjnego Rady z najważniejszymi instytucjami w państwie. Jak wskazano w raporcie, do rady nie trafiają projekty poselskie, podczas gdy część ważnych ustaw wdrażanych jest tzw. ścieżką poselską jedynie po to, jak stwierdziła Dorota Gardias, aby uniknąć konsultacji z reprezentatywnymi partnerami społecznymi. Poinformowała, że zwróciła się w związku z tym do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z prośbą o nowelizację Regulaminu Sejmu, tak by uwzględniał on partycypację partnerów społecznych w konsultowaniu projektów ważnych ze względu na interes społeczno-gospodarczy. Zaproponowano zapis dotyczący obligatoryjnego konsultowania projektów z Radą Dialogu Społecznego. Niestety, na tę prośbę nie uzyskano żadnej odpowiedzi. Kolejny problem dotyczył planowanego przez rząd zlikwidowania limitu 30-krotności składek przeznaczonych na ZUS, co wywołało sprzeciw organizacji zrzeszających pracodawców i pracowników. Rząd jak na razie nie zdobył się na przeprowadzenie rzetelnych konsultacji w tej sprawie.

Podsumowując, przewodnicząca Dorota Gardias podkreśliła, że działanie Rady Dialogu Społecznego bez względu na tarcia i momenty zaostrzonego sporu musi opierać się na silnym przekonaniu partnerów i rządu co do słuszności, czy wręcz konieczności zabiegania o rozwój trójstronnej formuły rady.

 

 

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa