Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Zapowiedzi

Wystawa w Senacie pt. "Ludwik Rydygier (1850-1920) - życie i działalność”

1 lipca 2020 08:00

Marszłek Senatu prof. Tomasz Grodzki  1 lipca 2020 r. w holu na I piętrze, o godz. 12.00 otworzy wystawę pt. „Ludwik Rydygier (1850-1920) - życie i działalność”.

To wystawa przygotowana z inicjatywy Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego  przez Książnicę Kopernikańską w Toruniu w setną rocznicę śmierci tego znakomitego lekarza, profesora medycyny i generała brygady Wojska Polskiego. Ekspozycja przedstawia karierę Ludwika Rydygiera - od studiów medycznych w Krakowie i Gryfii (Greifswaldzie), aż po objęcie funkcji rektora Uniwersytetu Lwowskiego.

Ludwik Rydygier był jednym z najwybitniejszych chirurgów swoich czasów. W 1881 r.  dokonał pionierskiej resekcji żołądka. W 1884 r. opracował i wprowadził nową metodę chirurgicznego leczenia choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy za pomocą zespolenia żołądkowo-jelitowego. Ponadto był autorem wielu innych nowatorskich technik operacyjnych, w tym m.in. oryginalnej metody usuwania gruczolaka gruczołu krokowego (1900 r.).

Wystawa  zostanie otwarta w związku z podejmowaną w tym dniu przez senatorów uchwałą w 100. rocznicę śmierci tego wielkiego polskiego chirurga.

 

realizacja: Ideo powered by: CMS Edito