Narzędzia:

Zapowiedzi

2–3 października 2013 r.

2 października 2013

2 i 3 października 2013 r., na zaproszenie marszałka Bogdana Borusewicza, wizytę w Polsce złożył przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier Lászlo Kövér.
2 października węgierskiego gościa przyjął marszałek Senatu. Podczas spotkania rozmawiano o współpracy parlamentarnej w ramach Grupy Wyszehradzkiej, a także o współdziałaniu w ramach Unii Europejskiej, m.in. w dziedzinie energetyki i infrastruktury.
Przewodniczący węgierskiego parlamentu podkreślił, że Polska jest strategicznym partnerem Węgier w Europie. Podziękował, że „Polska stała po stronie Węgier i nawoływała do rzeczowej dyskusji” podczas debat toczących się w Unii Europejskiej na temat polityki prowadzonej przez jego kraj w ostatnich latach.
Marszałek Bogdan Borusewicz podkreślił, że oba kraje łączą bardzo dobre relacje i równie dobrze układa się ich współpraca w ramach Unii Europejskiej i Grupy Wyszehradzkiej. Jak stwierdził, będzie wspierał wzmocnienie pozycji tej grupy, ponieważ kraje w niej zrzeszone mają wspólne interesy i cele, które razem łatwiej realizować. „Oczekuję inicjatywy Węgier w związku z tym, że sprawują one obecnie przewodnictwo w tej grupie” – zaznaczył marszałek. Jak dodał, jego zdaniem, celowe byłoby spotkanie w ramach Grupy Wyszehradzkiej parlamentarnych komisji obrony.
Przewodniczący László Kövér poinformował, że Węgry zamierzają powołać stałe forum współpracy przewodniczących komisji spraw zagranicznych parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej. Mówił także o planowanym spotkaniu komisji rozwoju terytorialnego, tak by było możliwe długofalowe projektowanie współpracy.
Politycy rozmawiali także o senackiej inicjatywie podjęcia w 2014 r. przez polski Sejm i Senat oraz węgierskie Zgromadzenie Narodowe wspólnej uchwały w związku z 70. rocznicą śmierci Henryka Sławika oraz 40. rocznicą śmierci Józsefa Antalla seniora. W latach 1939–1944 na Węgrzech uratowali oni wspólnie życie prawie 30 tys. polskich uchodźców, w tym około 5 tys. Żydów. Henryk Sławik, Ślązak, uczestnik powstań śląskich, działacz plebiscytowy, delegat do Ligii Narodów, poseł do Sejmu Śląskiego, zapłacił za to najwyższą cenę – własnego życia. Uzgodniono, że najlepiej byłoby jeszcze w 2013 r. podjąć taką uchwałę, a w 2014 r. zorganizować cykl wydarzeń związanych z tymi rocznicami.
Tego samego dnia przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier spotkał się z marszałek Sejmu Ewą Kopacz. Politycy wysoko ocenili współpracę parlamentarną Polski i Węgier, wskazując na możliwości jej poszerzenia, m.in. o prace na poziomie komisji problemowych. Rozmowa dotyczyła także współdziałania w Grupie Wyszehradzkiej. Marszałek Ewa Kopacz zapewniła o polskim wsparciu dla priorytetów obecnej prezydencji węgierskiej w grupie. Chodzi m.in. o rozszerzenie działań grupy o współpracę w ramach delegacji do zgromadzeń wielostronnych. Mówiono również o pogłębianiu współpracy Polski i Węgier w dziedzinie gospodarki. Poruszono też kwestię likwidacji katedry filologii polskiej na Uniwersytecie w Debreczynie, rozmawiano o sytuacji węgierskiej Polonii i udziale mniejszości narodowych w życiu politycznym na Węgrzech.
3 października szef węgierskiego parlamentu złożył wizytę w Gdańsku, gdzie spotkał się m.in. z byłym prezydentem Lechem Wałęsą oraz z prezydentem miasta Pawłem Adamowiczem. W programie wizyty węgierskiej delegacji znalazło się także zwiedzanie wystawy „Drogi do wolności” w Europejskim Centrum Solidarności oraz złożenie kwiatów przed pomnikiem poległych stoczniowców w 1970 r.