Narzędzia:

Zapowiedzi

19 lipca 2013 r.

19 lipca 2013

Prezydium Senatu rozpatrzyło wniosek przewodniczącego Senackiego Zespołu Spółdzielczego o wyrażenie zgody na zorganizowanie w Senacie konferencji „Kierunki zmian prawa spółdzielczego w Polsce” i zgodziło się na jej zorganizowanie 28 października 2013 r. oraz zaakceptowało jej kosztorys.

W drugim punkcie obrad szef Kancelarii Senatu Ewa Polkowska przedstawiła informację o działalności zespołów senackich i parlamentarnych w 2012 r. W latach 2011–2012 posłowie VII kadencji i senatorowie VIII kadencji utworzyli 104 zespoły. W 2012 r. senatorowie pracowali w 9 zespołach senackich i w 50 parlamentarnych.

Kancelaria Senatu zapewnia obsługę 23 zespołów, pozostałe korzystają z administracyjnego wsparcia Biura Obsługi Posłów Kancelarii Sejmu. Gabinet Marszałka Senatu obsługuje Parlamentarny Zespół ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, a Biuro Spraw Senatorskich wspiera 9 zespołów senackich oraz 14 parlamentarnych. Są to: Senacki Zespół ds. Wychowania Młodego Pokolenia, Senacki Zespół Infrastruktury, Senacki Zespół Strażaków, Senacki Zespół Spółdzielczy, Senacki Zespół Energii Odnawialnej, Senacki Zespół Popularyzacji Kultury i Rozwoju Czytelnictwa, Senacki Zespół Przyjaciół Warmii i Mazur, Senacki Zespół Wymiany Gospodarczej z Zagranicą, Zespół Senatorów Województwa Śląskiego, Kaszubski Zespół Parlamentarny, Parlamentarny Zespół ds. Dróg Wodnych Turystyki Wodnej, Parlamentarny Zespół ds. Harcerstwa w Polsce i Poza Granicami Kraju, Parlamentarny Zespół ds. Osób Starszych, Parlamentarny Zespół ds. Dzieci, Parlamentarny Zespół Kociewski, Parlamentarny Zespół ds. Leśnictwa, Ochrony Środowiska i Tradycji Łowieckich, Parlamentarny Zespół ds. Zielonej Gospodarki, Parlamentarny Zespół Lotnictwa, Parlamentarny Zespół Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Parlamentarny Zespół Obrony Chrześcijan na Świecie, Parlamentarny Zespół Polska – Rosja Gospodarka, Parlamentarny Zespół „Przyjaźni Środowisku”, Parlamentarny Zespół Sportu na Wsi.

Zespoły kontynuowały realizację celów określonych w swoich regulaminach wewnętrznych, organizując m.in. konferencje i wystawy oraz zajmując oficjalne stanowiska popierające inicjatywy społeczne. Do lipca 2013 r. zespoły odbyły ponad 80 posiedzeń. Informacje dotyczące zespołów i ich działalności umieszczane są w Internecie.

Minister Ewa Polkowska przedstawiła także informację na temat działalności finansowej zespołów. Podkreśliła, że największe wydatki wiążą się z wydawaniem Zeszytów Zespołów Senackich, zawierających materiały z konferencji zorganizowanych przez zespoły.

Marszałek Bogdan Borusewicz przypomniał, że zakres działania zespołów nie może pokrywać się z zakresem przedmiotowym i sposobem działania komisji sejmowych i senackich.