Narzędzia:

Zapowiedzi

30 marca - 15 kwietnia 2005 r.

15 kwietnia 2005

W dniach 30 marca - 15 kwietnia 2005 r. w gmachu Senatu prezentowano wystawę prac nadesłanych na konkurs fotograficzny "Polscy architekci w Azerbejdżanie na przełomie XIX i XX wieku", zorganizowany przez Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Azerbejdżańskiej.

Na wystawie przedstawiono fotografie obiektów zaprojektowanych przez polskich architektów - Józefa Płoszko, Eugeniusza Skibińskiego, Józefa Gosławskiego, Kazimierza Skórewicza.

W wydanym przez Ambasadę RP w Baku albumie-katalogu, który towarzyszył wystawie fotograficznej, prof. Szamil Fattułłajew-Figarow, wybitny znawca architektury Bliskiego Wschodu, napisał m.in.:

"Polscy architekci budowali w Azerbejdżanie - zwłaszcza w Baku, ale też poza nim, np. w Szemasze i Giandfży - domy mieszkalne, dwory, pałace, wille, meczety, cerkwie, kościoły, hotele, teatry, kina, szkoły, urzędy, hale targowe, a nawet fabryki. Z dużą swobodą operowali najróżniejszymi stylami, od gotyku i renesansu po klasycyzm i secesję. Nie unikali czerpania z lokalnej tradycji architektonicznej, wznosząc miejscowym bogaczom rezydencje w stylu nazywanym romantyczno-narodowym. Świetnie czuli klimat Orientu. Biegle posługiwali się miejscowymi materiałami budowlanymi, w tym kamieniem. Dzieła Gosławskiego, Płoszki, Skórewicza, a także Skibińskiego, Borysoglebskiego i innych należą do wielkich osiągnięć architektury Azerbejdżanu, zaś skala, na jaką Polacy działali, pozwala mówić o wzniesionym przez nich <<polskim>> Baku".