Narzędzia:

Zapowiedzi

25 listopada 2004 r.

25 listopada 2004

Odbyło się posiedzenie Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych, podczas którego rozpatrzono ustawę o ratyfikacji Uchwały Nr 90 - zmiana Umowy o utworzeniu Banku w celu przyjęcia Mongolii jako kraju operacji, podjętej przez Radę Gubernatorów Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w dniu 30 stycznia 2004 r.

Na temat ustaleń przyjętych w przedmiotowej uchwale poinformował senatorów wiceminister finansów Andrzej Jacaszek. Pozytywną opinię o ustawie ratyfikacyjnej przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Uchwała będąca przedmiotem ratyfikacji zmierza do zmiany art. 1 umowy o utworzeniu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, polegającej na włączeniu Mongolii do grupy krajów operacji, dzięki czemu Mongolia będzie uprawniona do otrzymywania środków finansowych z EBOiR.

Ponieważ omawiana przedmiotowa uchwała dotyczy ratyfikowanej umowy spełniającej wymogi, o których mowa w art. 89 ust. 1 pkt 3 konstytucji, więc ratyfikacja może być dokonana przez prezydenta dopiero po uzyskaniu zgody wyrażonej w ustawie.

W głosowaniu Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie bez poprawek rozpatrywanej ustawy sejmowej. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie podczas posiedzenia plenarnego Izby złoży senator Mieczysław Mietła.

Następnie komisja przystąpiła do rozpatrywania ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Uchwalona przez Sejm nowelizacja powstała na podstawie projektu poselskiego i zawierała przepisy mające na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej.

W projekcie przewidziano rozszerzenie definicji mikroprzedsiębiorców, małych przedsiębiorców oraz średnich przedsiębiorców poprzez dodanie postanowienia, stosownie do którego przedsiębiorstwa te nie tracą swego uprzywilejowanego charakteru, jeżeli ich udziałowcem jest gmina o rocznym budżecie mniejszym niż równowartość w złotych polskich 10 milionów euro i zamieszkana przez mniej niż 4 tysiące mieszkańców.

W dyskusji rozpatrywana ustawa nie wywołała żadnych kontrowersji i w głosowaniu uzyskała poparcie komisji. Ustalono, że przyjęcie bez poprawek nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej zarekomenduje Izbie senator M. Mietła.

Na zakończenie posiedzenia Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o doradztwie podatkowym oraz ustawy o rachunkowości.

Senatorowie wysłuchali opinii o nowelizacji, które przedstawili wiceminister finansów Jarosław Neneman i przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych Witold Modzelewski. Szczegółowe uwagi do ustawy zgłosiło senackie biuro legislacyjne.

Uchwalona 5 listopada br. ustawa stanowi rezultat prac Sejmu nad dwoma projektami: rządowym i senackim.

W zakresie nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym ustawa sejmowa uwzględniała niektóre zmiany zawarte w projekcie rządowym. Umożliwiała pod określonymi warunkami wpis na listę doradców podatkowych osób fizycznych, których kwalifikacje do wykonywania zawodu doradcy podatkowego zostały uznane w Polsce na zasadach określonych w ustawie o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych. Dotyczyło to osób, które nabyły określone kwalifikacje w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym (tj. w Islandii, Liechtensteinie lub Norwegii). Ponadto ustawa upoważniała Krajową Radę Doradców Podatkowych i ministra właściwego do spraw finansów publicznych do przeprowadzania kontroli spełnienia przez doradców podatkowych obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności doradztwa podatkowego.

W zakresie nowelizacji ustawy o rachunkowości ustawa sejmowa dokładnie odzwierciedlała treść projektu senackiego. Uzasadnieniem tego projektu była potrzeba dostosowania prawa bilansowego do przepisów o podatku od towarów i usług w zakresie zasad dokumentacji. Rozporządzenie ministra finansów dotyczące zasad wystawiania faktur VAT spośród wymagań dotyczących faktury stwierdzającej dokonanie sprzedaży wyłączyło obowiązek jej podpisywania - zgodnie z postanowieniami Szóstej Dyrektywy Rady Unii Europejskiej w sprawie harmonizacji przepisów państw członkowskich dotyczących podatków obrotowych. Zmiana zaproponowana przez Senat zmierzała do zapewnienia korelacji przepisów ustawy o rachunkowości z przepisami dotyczącymi podatku VAT, dopuszczając uznanie faktury VAT bez zamieszczanego na niej podpisu wystawcy oraz odbiorcy za dowód księgowy do ujęcia w księgach rachunkowych.

W kolejnych głosowaniach Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 6 poprawek do rozpatrywanej nowelizacji sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora M. Mietłę.