Narzędzia:

Zapowiedzi

25 lutego 2004 r.

25 lutego 2004

Na swym posiedzeniu Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrywała ustawę o organizacji rynku przetworów owocowych i warzywnych.

Z rozwiązaniami przyjętymi w ustawie sejmowej zapoznała senatorów wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Daria Oleszczuk. Wysłuchano także opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Rozpatrywana ustawa umożliwia wsparcie finansowe z unijnych środków dla producentów niektórych owoców i warzyw. Jej celem jest stworzenie ram organizacyjno-prawnych funkcjonowania rynku przetworów owocowych i warzywnych po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, a także umożliwienie sprawnego i zgodnego z przepisami unijnymi działania systemu płatności dla producentów owoców i warzyw przeznaczonych dla przetwórstwa. Przedmiotowa ustawa zastąpi ustawę z 27 lipca 2002 r. o tym samym tytule. Konieczność uchwalenia nowej ustawy wynikła z dużej liczby zmian, które muszą być dokonane w dotychczasowej ustawie w celu pełnego dostosowania krajowego porządku prawnego do wymagań prawnych Unii Europejskiej.

Projekt ustawy został przygotowany przez posłów, a rząd wyraził poparcie dla tej inicjatywy.

W głosowaniu Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do ustawy o organizacji rynku przetworów owocowych i warzywnych i zarekomendować Senatowi przyjęcie jej bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Tadeusza Bartosa.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrywano ustawę o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych.

Senatorowie wysłuchali informacji wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi D. Oleszczuk. Zapoznano się także z uwagami biura legislacyjnego, które wskazało m.in. na rozbieżności co do niektórych zapisów istniejące między resortem rolnictwa i Urzędem Komitetu Integracji Europejskiej. W związku ze wskazanymi rozbieżnościami komisja postanowiła podjąć decyzję w sprawie rozpatrywanej ustawy po uzyskaniu opinii obu resortów. Postanowiono, że kolejne posiedzenie w tej sprawie odbędzie się 1 marca br.

Uchwalona przez Sejm ustawa dostosowuje przepisy o ARR do prawa UE. Wdrożenie tych przepisów jest warunkiem korzystania przez Polskę ze środków Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej.

Agencja Rynku Rolnego będzie pełnić funkcję agencji płatniczej. Agencja będzie prowadzić w ramach Wspólnej Polityki Rolnej działania na rynkach: zbóż, mięsa, mleka i przetworów mlecznych, cukru, skrobi, suszu paszowego, lnu i konopi przeznaczonych na włókno, surowca tytoniowego, wina, owoców i warzyw, oliwy z oliwek i jedwabników. Działania te będą dotyczyły m.in. interwencyjnych zakupów, przechowywania i sprzedaży zbóż, mięsa, przetworów mlecznych i cukru oraz dopłat do prywatnego przechowywania mięsa i produktów mlecznych.

Ponadto w ustawie zamieszczono przepisy dotyczące zakresu i sposobu przeprowadzania kontroli u przedsiębiorców uczestniczących we Wspólnej Polityce Rolnej.

Wprowadzono przepisy regulujące organizację ARR. Będzie ona podlegać ministrowi rolnictwa, natomiast sprawy finansowe będą należały do ministra finansów.

Ustawa przewiduje, że agencja może zbywać posiadane wierzytelności, o ile wierzytelność powstała przed 1 maja 2004 r.

W związku ze wskazanymi rozbieżnościami komisja postanowiła podjąć decyzję w sprawie rozpatrywanej ustawy po uzyskaniu opinii obu resortów. Ustalono, że kolejne posiedzenie w tej sprawie odbędzie się 1 marca br.

Następnie Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi przystąpiła do rozpatrywania ustawy o rybołówstwie.

Senatorowie wysłuchali informacji wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Jerzego Pilarczyka, a także opinii biura legislacyjnego.

Sejm uchwalił ustawę regulującą nadawanie uprawnień do wykonywania rybołówstwa oraz kontroli nad nadawaniem uprawnień i obrotem produktami rybołówstwa. Zakłada ona, że rybołówstwo może być wykonywane przy użyciu statków o polskiej przynależności oraz statków o obcej przynależności, wykonujących działalność na polskich obszarach morskich.

Ustawa zakłada, że uprawnienia administracji morskiej nie zmienią się zasadniczo. Po wejściu w życie ustawy będzie obowiązywać taka sama jak dotychczas opłata skarbowa za licencję połowową, ale licencja będzie wydawana na czas nieokreślony.

Podobnie jak w krajach UE nie będzie pobierana opłata za specjalne zezwolenie połowowe. Dotychczas opłaty za te zezwolenia stanowiły przychód środka specjalnego.

Natomiast armatorzy statków rybackich, którzy nie posiadają przekaźników satelitarnych (blue box), będą musieli je zainstalować. Koszt zainstalowania takiego przekaźnika wynosi ok. 8 tys. zł, ale 60% poniesionych kosztów będzie refundowane ze środków UE.

W głosowaniu Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek ustawy o rybołówstwie. Na sprawozdawcę wybrano senatora Mariana Kozłowskiego.

W sprawach różnych senatorowie omówili przygotowania do najbliższych posiedzeń komisji: konferencji poświęconej rybołówstwu, posiedzenia wyjazdowego w województwie kieleckim oraz posiedzenia seminaryjnego na temat sytuacji na rynku cukru w kontekście wejścia Polski do Unii Europejskiej.