Narzędzia:

Spotkanie Prezydium Senatu X kadencji z byłymi senatorami

28.11.2022
fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

Z okazji 100. rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II RP Marszałek Tomasz Grodzki wraz z Wicemarszałkami spotkał się z byłymi senatorami I–IX kadencji. Podczas uroczystości, która odbyła się 28 listopada br. Marszałek Senatu RP wręczył pamiątkowe medale byłym członkom Prezydiów Senatu. Zaprezentowany został także rocznicowy znaczek pocztowy, wydany przez Pocztę Polską.

Zwracając się do kilkuset zgromadzonych w Sali Kolumnowej Sejmu byłych senatorów prof. Tomasz Grodzki wyraził zadowolenie, że pomimo upływu lat wciąż czują oni związek z Izbą Wyższą, do której wnieśli swoje umiejętności, wiedzę i doświadczenie i w której pracowali z zapałem dla jak najlepiej pojmowanego dobra wspólnego. „Wszyscy Państwo zostawiliście w niej swój ślad, bez względu na to, czy spędziliście w Senacie jedną kadencję, czy więcej. Stanowiliście wciąż obowiązujące prawo, zasady pracy Izby, jej tradycje, zwyczaje i budowaliście wysoką reputację. To dla nas, senatorów X kadencji wielka wartość i zobowiązanie, by w sztafecie senackich pokoleń, korzystając z Waszych doświadczeń, z całych sił służyć naszej ukochanej Ojczyźnie” – podkreślił Marszałek Senatu RP.  Zwrócił uwagę, że powracający po latach utraconej niepodległości Senat powołany został 100 lat temu, aby stanowić dobre i mądre prawo. Przypomniał, że ówcześni senatorowie zajmowali się również administracyjnym scaleniem kraju podzielonego przez zabory na trzy różne systemy prawne, gospodarcze, społeczne i kulturowe. „Kiedy z kolei po latach komunistycznego zniewolenia Senat w 1989 roku na nowo pojawił się w polskim systemie politycznym, to właśnie on, wzorem poprzedników, podjął trud i odpowiedzialność za wprowadzanie przemian w Polsce” – powiedział Marszałek. Podkreślił, że senatorowie pierwszej kadencji doprowadzili do  odrodzenia samorządu terytorialnego i podobnie jak poprzednicy przejęli patronat nad Polonią i Polakami za granicą.

Prof. Tomasz Grodzki nawiązał też do dorobku Senatu w dziedzinie prawa konstytucyjnego i ustanowionego za sprawą Senatu prawa obywateli do składania petycji, za pomocą których każdy może zgłosić propozycje i wnioski dotyczące życia publicznego. „W tych i wielu innych działaniach Izby Wyższej podczas wszystkich kadencji mieliście Państwo swój udział, który na trwałe zapisał się w senackich annałach, a wasze nazwiska w dziejach Rzeczypospolitej, której stanowicie żywą historię” – powiedział Marszałek Senatu RP. Podkreślił, też, że misja tworzenia dobrego prawa jest dziś w Senacie aktualna, jak nigdy przedtem. Zaznaczył, że rola współczesnego Senatu jest szczególna, a używane w odniesieniu do niego określenia „izba refleksji” czy „wyspa demokracji” stały się wyjątkowo trafne. „Dziś dwuizbowość potwierdza swój praktyczny walor. Izba Wyższa w obecnej kadencji z uwagą i pieczołowitością pochyla się nad ustawami trafiającymi do nas z Sejmu” – powiedział Marszałek Grodzki. „Wnikliwie przyglądamy się każdemu aktowi prawnemu, prowadzimy konsultacje społeczne zgodnie z ideą Senatu otwartego dla naszych obywateli, hołdując zasadzie, że to politycy są dla ludzi, a nie ludzie dla polityków. Oddajemy głos wszystkim tym, którzy nie mogą liczyć na wysłuchanie gdzie indziej. Podejmujemy decyzje w interesie naszych obywateli, a nie tej czy innej partii. Tak pojmujemy naszą pracę dla wspólnego dobra” – oświadczył Marszałek Senatu. „Także Wasz głos jako byłych senatorów Najjaśniejszej Rzeczypospolitej jest dla nas ważny i cenny. Pamiętajcie, że drzwi Izby Wyższej są zawsze dla Was otwarte, nie jako dla gości, ale jako dla współgospodarzy, tworzących historię Senatu po 89 roku ” – powiedział do zebranych prof. Tomasz Grodzki.

Marszałek Senatu RP złożył byłym senatorom podziękowania za ich pracę dla polskiego parlamentu, społeczeństwa oraz ojczyzny i życzył im, by rocznicowe spotkanie było „nie tylko radosną okazją do spotkań po latach i wspomnień, ale także okazją do refleksji nad miejscem i rolą Senatu RP”.

Podczas uroczystości Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki wręczył pamiątkowe medale senackie członkom Prezydiów Senatu w latach 1989–2019: Andrzejowi Wielowieyskiemu (Wicemarszałek I kadencji), Andrzejowi Czapskiemu (Wicemarszałek II kadencji), Adamowi Struzikowi (Marszałek III kadencji), Ryszardowi Czarnemu (Wicemarszałek III kadencji), Longinowi Pastusiakowi (Marszałek V kadencji), Jolancie Danielak (Wicemarszałek V kadencji), Bogdanowi Borusewiczowi (Marszałek VI–VIII kadencji, Wicemarszałek IX kadencji), Markowi Ziółkowskiemu (Wicemarszałek VI–VII kadencji), Grażynie Annie Sztark (Wicemarszałek VII kadencji), Stanisławowi Karczewskiemu (Marszałek IX kadencji, Wicemarszałek VIII kadencji), Grzegorzowi Czelejowi (Wicemarszałek IX kadencji), Marii Koc (Wicemarszałek IX kadencji) i Markowi Pękowi (Wicemarszałek IX kadencji).

Wicemarszałek Senatu I kadencji Andrzej Wielowieyski zwrócił uwagę na dwie, jego zdaniem, ważne daty dla Polski i Europy. „W 1989 r. nasze 99 miejsc w Senacie było uderzeniem w ten zmurszały, upadający system stalinowski (…) 100 milionów Europejczyków dołączyło do łączącej się wówczas Europy” – mówił Andrzej Wielowieyski. Jak podkreślił, dzisiaj jesteśmy świadkami drugiego jednoczenia się Europy w obronie demokracji i wolności w Ukrainie. „Ukraina walczy także w naszym imieniu i za naszą sprawę” –powiedział Wicemarszałek.

Na zakończenie spotkania zaprezentowany został walor filatelistyczny „Marszałkowie Senatu II RP”, wyemitowany przez Pocztę Polską w związku z 100. rocznicą pierwszego posiedzenia Senatu II RP. Składa się on z serii znaczków pocztowych przedstawiających marszałków Senatu II RP: Wojciecha Trąmpczyńskiego (1922–1927), Juliana Szymańskiego (1928–1930), Władysława Raczkiewicza (1930–1935), Aleksandra Prystora (1935–1938) oraz Bogusława Miedzińskiego (1938–1939). Historię i symbolikę waloru omówił Jarosław Zawadzki z senackiego Biura Analiz, Archiwizacji i Korespondencji, który przypomniał także sylwetki marszałków Senatu II RP uwiecznionych na okolicznościowych znaczkach. Jak podkreślił, propozycja wydania okolicznościowych znaczków była jedną z pierwszych inicjatyw podjętych przez Kancelarię Senatu w związku z przygotowaniami do obchodów rocznicowych.

Z okazji senackiego jubileuszu przygotowano też specjalny datownik z rocznicową datą  oraz kopertę pierwszego dnia obiegu, na której znalazło się zdjęcie sali obrad przedwojennego Senatu i znaczki z serii „Marszałkowie Senatu II RP”. Poczta Polska wydała również serię kart pocztowych z wizerunkami marszałków Senatu II RP. Pocztowej emisji towarzyszy folder przybliżający historię przedwojennej Izby wyższej polskiego parlamentu i sylwetki jej marszałków.


 

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie