Narzędzia:

1 grudnia 2015 r.

sprawy międzynarodowe 02.12.2015

1 grudnia 2015 r. wicemarszałek Bogdan Borusewicz przyjął delegację Wielkiego Churału Mongolii z przewodniczącą Polskiej Grupy w Wielkim Churale Państwowym Erdenechimeg Luvsan na czele. Wicemarszałek Senatu zwrócił uwagę, że wizyta odbywa się w szczególnym momencie, czyli po wyborach parlamentarnych, kiedy Polska ma nowy rząd i nowy parlament i konstytuują się nowe władze. Wyraził przekonanie, że tak jak w poprzedniej kadencji, w nowym parlamencie powstanie grupa polsko-mongolska. Jego zdaniem mimo że sytuacja polityczna się zmieniła, polska polityka zagraniczna utrzyma swoje priorytety, a stosunki między Polską a Mongolią zostaną utrzymane na dotychczasowym dobrym poziomie.

Przewodnicząca Erdenechimeg Luvsan, której towarzyszyli członkowie Wielkiego Churału reprezentujący również opozycję, podkreśliła znaczącą rolę, jaką wicemarszałek Bogdan Borusewicz odegrał w rozwoju stosunków między oboma krajami. Wyraziła nadzieję, że jego działania przyczynią się do szybkiego powstania polsko-mongolskiej grupy parlamentarnej. Zdaniem przewodniczącej Mongolia przeszła taką samą drogę historyczną jak Polska, dlatego uważnie obserwuje zachodzące w naszym kraju zmiany, także gospodarcze. Przewodnicząca Erdenechimeg Luvsan mówiła z troską o malejącym wzroście gospodarczym w jej kraju. Wyraziła natomiast podziw, że Polska utrzymuje się w grupie najlepiej rozwijających się krajów europejskich.

Wicemarszałek Bogdan Borusewicz zaapelował do delegacji mongolskiej o utrzymywanie kontaktów z Senatem ‒ to Izba niezwykle istotna, a jednocześnie wyróżniająca się kulturą polityczną. Dodał, że jako jej marszałek dbał zawsze o to, aby opozycja mogła się wypowiadać bez przeszkód, i ‒ w jego opinii ‒ ta tradycja jest obecnie kultywowana mimo ostrych sporów w polityce wewnętrznej, jak choćby o Trybunał Konstytucyjny. „Istotne jest, ażeby pilnować demokracji i wolnego rynku. I tego pilnujemy, niezależnie od wyniku wyborów” – zadeklarował wicemarszałek Senatu.

Wyraził również nadzieję, że strona mongolska przywróci zniesienie obowiązku wizowego dla Polaków, obecnie zawieszone do odwołania. W opinii przewodniczącej Erdenechimeg Luvsan do tego tematu będzie można wrócić po szczycie ASEAN, który odbędzie się w 2016 r. w Mongolii. Z kolei delegacja Wielkiego Churału zaapelowała o ponowne otwarcie polskiej ambasady w Ułan Bator, co spotkało się z poparciem wicemarszałka Bogdana Borusewicza.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Henryk Wujec patronem jednej z sal Sejmu

Uroczystość nadania imienia Henryka Wujca - działacza opozycji demokratycznej, członka KOR i działacza Solidarności, a także posła - sali 111 w budynku U gmachu Sejmu.

Marszałek Senatu na uroczystościach z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Senatu złożyła wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.

Debata „Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku

Podczas debaty „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku dyskutowano o tym, jak zmieniła się Polska po reformie samorządowej w 1989 r. i o jej wpływie na rozwój samorządności.