Narzędzia:

Zmarł Antoni Jutrzenka-Trzebiatowski, senator I kadencji

19.11.2015

18 listopada 2015 r. zmarł Antoni Jutrzenka-Trzebiatowski, senator I kadencji, wybrany z listy Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” z b. województwa olsztyńskiego, członek Komisji Gospodarki oraz Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą.

Urodził się 17 stycznia 1938 r. w Sulęczynie (woj. pomorskie). Ukończył biologię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1963 do 2007 r., z przerwą w okresie 1982–1983, pracował w Wyższej Szkole Rolniczej (obecnie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski) w Olsztynie. W 1971 r. uzyskał doktorat. W 1998 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 2007 r. profesora.

Był współautorem podręczników botaniki, autorem opracowań i artykułów naukowych. Prowadził wielostronną działalność na polu ochrony przyrody, m.in. jako sekretarz wojewódzkiego komitetu ochrony przyrody, ekspert do spraw ochrony środowiska Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Rolnictwa. Działał w Towarzystwie im. Mikołaja Kopernika i w Lidze Ochrony Przyrody.

W 1980 r. współorganizował Komisję Zakładową NSZZ „S” w Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, potem jej przewodniczył. W marcu 1982 r. został aresztowany, a w czerwcu, w procesie 17 osób z uczelni, skazany na 2 lata więzienia i 4 lata pozbawienia prawa do prowadzenia zajęć dydaktycznych. Zwolniony z więzienia w końcu grudnia 1982 r. ze względu na zły stan zdrowia, w 1983 r. został zatrudniony na uczelni jako pracownik inżynieryjno-techniczny. W 1989 r. przywrócono mu prawo do nauczania i stanowisko adiunkta.

Od 2002 r. był politycznie związany z Prawem i Sprawiedliwością, w 2005 r. wszedł do regionalnego honorowego komitetu poparcia Lecha Kaczyńskiego.

Został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Henryk Wujec patronem jednej z sal Sejmu

Uroczystość nadania imienia Henryka Wujca - działacza opozycji demokratycznej, członka KOR i działacza Solidarności, a także posła - sali 111 w budynku U gmachu Sejmu.

Marszałek Senatu na uroczystościach z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Senatu złożyła wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.

Debata „Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku

Podczas debaty „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku dyskutowano o tym, jak zmieniła się Polska po reformie samorządowej w 1989 r. i o jej wpływie na rozwój samorządności.