Narzędzia:

30 września 2015 r.

30.09.2015

30 września 2015 r. w Senacie zostały zaprezentowane wyroby wikliniarskie z Podkarpacia.

Otwierając wystawę „Rękodzieło artystyczne w kulturze Podkarpacia”, marszałek Bogdan Borusewicz podkreślił, że Senat stara się pokazywać różne regiony Polski, a także promować tradycyjne rzemiosło.

„Wikliniarstwo ma bogatą i piękną tradycję w kulturze Podkarpacia. Powiaty leżajski i niżański to zagłębie wikliniarskie, a Rudnik nad Sanem uznawany jest za stolicę polskiej wikliny” – mówił burmistrz Nowej Sarzyny Jerzy Paul. Dodał, że od kilkudziesięciu lat jest to główne zajęcie wielu mieszkańców wsi, stanowiące dla wielu jedyne źródło utrzymania. Sztuka wyplatania przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. „Wikliniarstwo warto promować, bo może być szansą dla gmin z dużym bezrobociem” – przekonywał burmistrz Jerzy Paul.

Dowodem na piękno, różnorodność, funkcjonalność i wysoką jakość podkarpackich wyrobów wikliniarskich są zgromadzone na wystawie meble, kufry, kosze, koszyki, tace, maty i różne ozdoby.

Wystawa została zorganizowana z inicjatywy senator Janiny Sagatowskiej i senator Alicji Zając, na wniosek Grzegorza Czeleja, przewodniczącego Komisji Kultury i Środków Przekazu. Ekspozycję przygotowały władze samorządowe Nowej Sarzyny i Rudnika nad Sanem.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Henryk Wujec patronem jednej z sal Sejmu

Uroczystość nadania imienia Henryka Wujca - działacza opozycji demokratycznej, członka KOR i działacza Solidarności, a także posła - sali 111 w budynku U gmachu Sejmu.

Marszałek Senatu na uroczystościach z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Senatu złożyła wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.

Debata „Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku

Podczas debaty „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku dyskutowano o tym, jak zmieniła się Polska po reformie samorządowej w 1989 r. i o jej wpływie na rozwój samorządności.