Narzędzia:

7 lipca 2015 r.

07.07.2015

„Białe plamy” w polskiej onkologii – wyzwania dla nowego Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych to temat posiedzenia Komisji Zdrowia. Informację dotyczącą miejsc w Polsce, gdzie występuje deficyt ośrodków onkologicznych, przedstawił wiceminister zdrowia Piotr Warczyński. Jak zaznaczył, na podstawie zarządzenia ministra zdrowia z 10 lutego 2015 r. powołano Krajową Radę ds. Onkologii będącą organem opiniodawczo-doradczym szefa resortu zdrowia. W jej ramach funkcjonuje 7 zespołów, do których zadań należy opracowanie wytycznych do Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

Wiceminister Piotr Warczyński poinformował, że do resortu zdrowia wpłynął dokument „Stan dostępności leczniczych świadczeń onkologicznych w Polsce – analiza i rekomendacje”, opracowany przez Polskie Towarzystwo Onkologiczne. Z dokumentu wynika, że w Polsce występują „białe plamy” w dostępie do leczenia pacjentów z chorobą nowotworową, dotyczą one przede wszystkim leczenia radioterapią, a w mniejszym stopniu chemioterapią i innowacyjnymi terapiami lekowymi.

Jak zaznaczył wiceminister zdrowia, największe potrzeby dotyczące rozwoju sieci ośrodków onkologicznych występują w województwach mazowieckim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. Jedynym województwem bez „białych plam” w dziedzinie onkologii, jeśli chodzi o wszystkie rodzaje leczenia, jest województwo śląskie.

W trakcie dyskusji podkreślano, że pod względem dostępności leczenia onkologicznego w Polsce uprzywilejowani są mieszkańcy dużych miastach. Jak zaznaczano, najbardziej ograniczona jest dostępność do radioterapii. W Polsce na 1 akcelerator przypada średnio 267 097 osób, podczas gdy w krajach europejskich – 200 tys. mieszkańców. Postulowano także konieczność zwiększenia liczby ośrodków świadczących usługi radioterapii w poszczególnych województwach, adekwatnie do potrzeb i norm europejskich.

Przewodniczący komisji senator Rafał Muchacki podkreślił, że należy dążyć do wyrównania dostępności opieki onkologicznej w ramach zadań Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Parlamentarne zespoły ds. badań naukowych i kardiologii o potrzebie badań genetycznych

Podczas posiedzenia eksperci wskazywali na potrzebę diagnostyki molekularnej, ułatwiającej postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia.

Parlamentarny Zespół ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia o szczepieniach przeciw HPV

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia 16 maja br. poświęcono profilaktyce zakażeń HPV – szczepieniom i edukacji zdrowotnej.

Marszałek Senatu na uroczystości zaprzysiężenia nowych ministrów

Prezydent powołał Tomasza Siemoniaka na szefa MSWiA, Jakuba Jaworowskiego na szefa MAP, Hannę Wróblewską na szefową MKiDN i Krzysztofa Paszyka na szefa MRiT.