Narzędzia:

29 stycznia 2015 r.

29.01.2015

29 stycznia 2015 r. odbyło się noworoczne spotkanie marszałka Bogdana Borusewicza z dyplomatami akredytowanymi w Polsce. Witając gości, marszałek zapewnił, że drzwi polskiego parlamentu są zawsze szeroko otwarte dla zagranicznych przyjaciół. W swoim wystąpieniu mówił m.in. o wyzwaniach stojących przed Polską, a także o potrzebie solidarności i jedności Europy w obliczu konfliktu na Ukrainie. Nawiązał również do ważnych dla Polski i Senatu rocznic, które obchodzono w 2014 r. Jak przypomniał, były to zarówno rocznice wydarzeń, które wpłynęły na kształt naszego kraju, jak i związane z życiem i działalnością wybitnych Polaków. W opinii marszałka Bogdana Borusewicza odzyskanie przed ćwierćwieczem wolności stało się dla Polaków powodem do dumy. „25 lat pracy w wolnej Polsce skłania jednak do pewnych podsumowań i refleksji. Dziś już wiemy, że obok niewątpliwych dokonań i sukcesów nie uniknęliśmy wielu zaniedbań. Przyszedł więc czas, by zastanowić się nad dalszą drogą, by dokonać ważnych i odpowiedzialnych wyborów, istotnych przewartościowań, także w polityce zagranicznej” – stwierdził marszałek Senatu.

Podkreślił, że w 2014 r. po raz pierwszy od 1989 r. wydarzenia międzynarodowe w istotny sposób wpłynęły na naszą politykę wewnętrzną. „Aneksja ukraińskiego Krymu przez Rosję, trwający do dziś konflikt na Ukrainie oznaczają koniec etapu spokoju i przewidywalności w polityce zagranicznej, z którym mieliśmy do czynienia od początku lat 90.” – mówił marszałek. Dodał, że „rewizjonizm w tej części naszego kontynentu, gdzie granice zostały przesunięte po II wojnie światowej, jest szczególnie niebezpieczny. Dlatego na pierwszy plan wysuwają się kwestie bezpieczeństwa w Europie, również energetycznego i gospodarczego, wspólne działania, które przeciwstawią się próbie podziału starego kontynentu na strefy wpływów”. W tym kontekście marszałek zaznaczył, że jak nigdy dotąd istotna jest solidarność i jedność Unii Europejskiej. „Nie możemy przecież biernie przyglądać się działaniom mającym na celu zahamowanie dążeń do stanowienia o sobie niepodległych państw – stąd wspólna decyzja przywódców UE oraz USA o wprowadzeniu i utrzymaniu sankcji gospodarczych wobec Rosji”. W ocenie marszałka Bogdana Borusewicza sygnałem solidarności państw unijnych wysłanym do krajów Partnerstwa Wschodniego, wspierającym ich proeuropejskie aspiracje, była ratyfikacja umów stowarzyszeniowych Ukrainy i Mołdawii z Unią Europejską.

Marszałek Senatu podkreślił, że dla Polski ważne jest globalne bezpieczeństwo, stąd starania naszego kraju o niestałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych na lata 2018–2019 – po raz 6. w historii i 1. od ponad 25 lat. Jak dodał, szczególnego znaczenia troska o wspólne bezpieczeństwo nabiera dziś, w świetle ostatnich zamachów terrorystycznych w Paryżu, Peszawarze, Sydney czy Ottawie. „Wolność słowa ani swobody obywatelskie nie mogą być kolejną ofiarą terrorystów” – powiedział.

W swoim wystąpieniu marszałek Bogdan Borusewicz wiele uwagi poświęcił wydarzeniom na Ukrainie. Zaznaczył, że tematem niemal wszystkich spotkań zarówno bilateralnych, jak i wielostronnych w 2014 r. były kwestie ukraińskie, a w konsekwencji – dotyczące również innych krajów regionu, objętych partnerstwem wschodnim, a także dalsze losy współpracy z Rosją. „Jako sąsiedzi mieliśmy różne okresy w naszych relacjach. Mamy jednak nadzieję na unormowanie stosunków z Rosją w przyszłości” – podkreślił.

Marszałek przypomniał gości zagranicznych, którzy w 2014 r. odwiedzili Senat, a także obchody 25. rocznicy w pełni wolnych wyborów do Senatu z 1989 r. Z tej okazji Izba gościła przewodniczących i wiceprzewodniczących parlamentów z 14 krajów. Po raz kolejny podziękował za uczestnictwo w tych uroczystościach.

Mówiąc o rozpoczętym niedawno 2015 r., marszałek Bogdan Borusewicz stwierdził, że będzie on dla wszystkich czasem intensywnej pracy. „Oprócz codziennych krajowych obowiązków – w tym kampanii wyborczej – czeka nas bieżąca praca w zgromadzeniach międzyparlamentarnych” – mówił. Na ten trudny rok, ostatni rok obecnej kadencji, w imieniu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i własnym, złożył ambasadorom noworoczne życzenia.

Dziekan korpusu dyplomatycznego abp Celestino Migliore, nawiązując do obchodzonej w 2014 r. 25. rocznicy zmian ustrojowych w Polsce, podkreślił, że w ich wyniku odrodził się Senat, który utrwalił się w polskim życiu społecznym i politycznym. Nuncjusz apostolski wskazał na 2 wydarzenia związane z tymi rocznicami: uroczystość wyróżnienia pracowników Kancelarii Senatu za długoletnią pracę i zorganizowany z okazji 25-lecia dzień otwarty. Arcybiskup przyłączył się do życzeń dla pracowników, którzy swoją życzliwością przyczyniają się do tego, że kontakty korpusu dyplomatycznego i poszczególnych dyplomatów z Senatem są tak owocne. Jego zdaniem o poparciu i oczekiwaniach wobec Senatu świadczy obywatelskie zainteresowanie widoczne podczas dnia otwartego. Podkreślił także, że rok 2015 będzie w Polsce czasem ważkich wydarzeń politycznych, które mają swoje przełożenie społeczne. Abp Celestino Migliore marszałkowi i całej Izbie przekazał wyrazy szacunku i złożył najlepsze życzenia noworoczne.

W spotkaniu z korpusem dyplomatycznym akredytowanym w Polsce uczestniczyli wicemarszałek Jan Wyrowiński, a także senatorowie, przewodniczący komisji.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Parlamentarne zespoły ds. badań naukowych i kardiologii o potrzebie badań genetycznych

Podczas posiedzenia eksperci wskazywali na potrzebę diagnostyki molekularnej, ułatwiającej postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia.

Parlamentarny Zespół ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia o szczepieniach przeciw HPV

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia 16 maja br. poświęcono profilaktyce zakażeń HPV – szczepieniom i edukacji zdrowotnej.

Marszałek Senatu na uroczystości zaprzysiężenia nowych ministrów

Prezydent powołał Tomasza Siemoniaka na szefa MSWiA, Jakuba Jaworowskiego na szefa MAP, Hannę Wróblewską na szefową MKiDN i Krzysztofa Paszyka na szefa MRiT.