Narzędzia:

5 listopda 2014 r.

05.11.2014

„Towarzystwo Historyczno-Literackie i Biblioteka Polska w Paryżu są najdłuższymi stażem instytucjami polskimi, funkcjonującymi nieprzerwanie od 1832 r.” – podkreślił marszałek Bogdan Borusewicz, otwierając 5 listopada 2014 r. w Senacie wystawę im poświęconą. Jak mówił, ciągłość działania instytucji krajowych ulegała natomiast przerwaniu wskutek powstań, zaborów, wojen czy okupacji. Marszałek wyraził zadowolenie, że Senat mógł być współorganizatorem konferencji, a także miejscem prezentacji wystawy poświęconej tym niezmiernie zasłużonym dla polskiej kultury i polityki instytucjom. Przypomniał, że Izba wspierała je finansowo, przekazując dotacje na remont budynku biblioteki i konserwację jej zbiorów.

Prezes Towarzystwa Historyczno-Literackiego i dyrektor Biblioteki Polskiej prof. Kazimierz Piotr Zaleski podziękował za możliwość pokazania wystawy w Senacie. Dzięki temu wiele osób będzie mogło się zapoznać z działalnością placówki, łączącej polską kulturę z kulturą francuską i europejską. Wyraził nadzieję, że wystawa przyczyni się do rozpowszechnienia wśród Polaków wiedzy o skarbach kultury polskiej i dziedzictwa narodowego zgromadzonych nad Sekwaną, a może nawet zachęci do odwiedzenia Biblioteki Polskiej w Paryżu.

Przewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą senator Andrzej Person podkreślił niezwykłe znaczenie tej placówki, jednego z najważniejszych miejsc polskiej emigracji, zbudowanego przez polskich patriotów, miejsca, w którym bije serce Polski.

„To jeden z symboli polskiej niepodległości. Niezwykle ważny, szczególnie w momentach jej utraty” – mówił dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski. Jego zdaniem dopiero suma zbiorów krajowych i zagranicznych tworzy pełny obraz polskiego dziedzictwa kulturowego. Dlatego tak ważne jest zaprezentowanie dorobku Biblioteki Polskiej w Paryżu w Senacie.

Po wystawie oprowadzała Ewa Rutkowska z Biblioteki Polskiej w Paryżu. Jak podkreśliła, zaprezentowanie prawie 180-letniej historii tej instytucji, ludzi z nią związanych i najcenniejszych zbiorów na zaledwie 20 planszach stanowi właściwie antologię, której powstanie podyktowane było koniecznością dokonania wyboru. Ekspozycja „Wyspa wolności. Towarzystwo Historyczno-Literackie i Biblioteka Polska w Paryżu” pokazuje historię i dorobek tych niezwykle zasłużonych dla polskiego uchodźstwa instytucji. Zaprezentowano m.in. reprodukcje najcenniejszych inkunabułów i starodruków znajdujących się w posiadaniu  biblioteki czy rękopisów Adama Mickiewicza i Fryderyka Chopina. Wystawę przygotowały Towarzystwo Historyczno-Literackie i Biblioteka Polska w Paryżu we współpracy z Biblioteką Narodową w Warszawie. Inicjatorami zaprezentowania jej w Senacie byli przewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą za Granicą senator Andrzej Person oraz senatorowie Michał Seweryński i Marek Ziółkowski, wchodzący w skład Rady Naukowej Towarzystwa Historyczno-Literackiego. Otwarcie wystawy poprzedziła 4 listopada 2014 r. konferencja „Biblioteka Polska w Paryżu – skarbnica kultury narodowej”.

Powstała w 1838 r. Biblioteka Polska w Paryżu gromadzi cenne archiwa i kolekcje dzieł sztuki, głównie z XIX w., przekazane m.in. przez powstańców listopadowych, ich rodziny i francuskich przyjaciół. Znajdują się tam prace z zakresu historii, literatury i sztuki XIX i XX w., dokumenty polskich instytucji emigracyjnych, a także bogata spuścizna wybitnych osobistości polskich zamieszkałych we Francji. W dziale kartograficznym zgromadzono kilka tysięcy map, atlasów i planów ziem polskich od XVI do XX w.

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Dzień Europy w Cieszynie z udziałem marszałek Senatu

Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z mieszkańcami i gośćmi świętowała 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.

Henryk Wujec patronem jednej z sal Sejmu

Uroczystość nadania imienia Henryka Wujca - działacza opozycji demokratycznej, członka KOR i działacza Solidarności, a także posła - sali 111 w budynku U gmachu Sejmu.

Marszałek Senatu wysłuchała w Sejmie przemówienia ministra spraw zagranicznych

Marszałek Kidawa-Błońska wysłuchała informacji ministra Sikorskiego nt. priorytetów polskiej polityki zagranicznej