Narzędzia:

4 lipca 2014 r.

04.07.2014

4 lipca 2014 r. z rąk ambasadora USA w Polsce Stephena Mulla marszałek Bogdan Borusewicz odebrał Nagrodę Wolności im. Jana Karskiego dla Komitetu Obrony Robotników, przyznaną za  wybitny wkład polityczny i społeczny w działania na rzecz demokracji i praw człowieka.

Dziękując, marszałek Bogdan Borusewicz podkreślił, że Nagroda Wolności im. Jana Karskiego dla Komitetu Obrony Robotników jest wyrazem uznania dla wartości, jakimi kierowali się działacze antykomunistycznej opozycji. Utorowali oni drogę do wolnej Polski i do wolnej Europy. Powiedział, że to wyróżnienie nie tylko dla kilkunastu członków zakładających Komitet Obrony Robotników, ale dla tysięcy ludzi, którzy z nim współpracowali i nieśli pomoc potrzebującym.

Marszałek Senatu poinformował, że Nagroda Wolności zostanie przekazana do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, którego otwarcie nastąpić ma 31 sierpnia 2014 r., w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych z 1980 r.

W uroczystej gali, zorganizowanej z okazji przypadającego 4 lipca amerykańskiego Dnia Niepodległości, uczestniczyli m.in. prezydent Bronisław Komorowski, a także dawni członkowie KOR.

Nagroda Wolności im. Jana Karskiego jest przyznawana obywatelom polskim mającym wybitne zasługi w działaniach na rzecz demokracji i praw człowieka na dziedzinach: politycznej, społecznej i kulturalnej. Stanowi też wyraz hołdu dla odwagi i heroizmu Jana Karskiego.

Komitet Obrony Robotników formalnie działał do lata 1981 r. do I Zjazdu NSZZ „Solidarność”. Był odruchem moralnego sprzeciwu wobec represji władz komunistycznych i odegrał ogromną rolę w wywalczeniu wolności.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Dzień Europy w Cieszynie z udziałem marszałek Senatu

Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z mieszkańcami i gośćmi świętowała 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.

Henryk Wujec patronem jednej z sal Sejmu

Uroczystość nadania imienia Henryka Wujca - działacza opozycji demokratycznej, członka KOR i działacza Solidarności, a także posła - sali 111 w budynku U gmachu Sejmu.

Marszałek Senatu wysłuchała w Sejmie przemówienia ministra spraw zagranicznych

Marszałek Kidawa-Błońska wysłuchała informacji ministra Sikorskiego nt. priorytetów polskiej polityki zagranicznej