Narzędzia:

2 lipca 2014 r.

02.07.2014

2 lipca 2014 r. w Senacie podczas konferencji dyskutowano o funduszu sołeckim, jego roli w budowaniu kapitału społecznego. Wręczono także nagrody laureatom konkursu „Sołtys Roku 2013”, nad którym patronat honorowy objął marszałek Bogdan Borusewicz, oraz zwycięzcom i finalistom konkursu „Sołectw@ w sieci” odbywającego się pod patronatem honorowym ministra administracji i cyfryzacji Rafała Trzaskowskiego.

„Zarządzanie na poziomie centralnym i lokalnym coraz częściej przenosi się do internetu” – mówił minister Rafał Trzaskowski, otwierając konferencję „Fundusz sołecki po zmianach – nowe szanse”, zorganizowaną przez Komisję Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Dodał, że priorytetem resortu jest realizacja programu „Polska cyfrowa”, którego cel stanowi zwiększenie dostępu do internetu także na terenach wiejskich. Zapewnił, że ministerstwo wspiera działania na rzecz inicjatyw społecznych, czemu służy m.in. fundusz sołecki czy budżet partycypacyjny, i taki też cel ma przyjęty przez rząd projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym. Zgodnie z założeniami powinien zwiększyć samodzielność i elastyczność samorządów, ułatwić współpracę na obszarach metropolitalnych i skonsolidować samorządy.

Senator Ireneusz Niewiarowski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, przypomniał, że od 20 marca 2014 r. obowiązują nowe przepisy ustawy o funduszu sołeckim, które uwzględniają m.in. postulaty sołtysów. Refundacja wydatkówponiesionych przez gminę na przedsięwzięcia sfinansowane z funduszu sołeckiego została zwiększona o 10 punktów procentowych. Jeśli tzw. kwota bazowa, czyli wskaźnik poziomu bieżących dochodów gminy w przeliczeniu na 1 mieszkańca, jest poniżej średniej krajowej, to zwrot wynosi 40%. Przy wskaźniku 100%–120% średniej krajowej gmina otrzymuje zwrot w wysokości 30%, a 20% – przy wskaźniku wynoszącym 120%–200%. Nowe przepisy umożliwiają podejmowanie wspólnych przedsięwzięć przez kilka wsi, a także składanie, do 31 października, wniosków o zmianę realizowanych przedsięwzięć lub ich zakresu w trakcie roku budżetowego. Teraz, zdaniem senatora Ireneusza Niewiarowskiego, należy monitorować przepisy ustawy, a przede wszystkim upowszechniać wiedzę o funduszu sołeckim. Warto też rozpropagować wojewódzkie programy odnowy wsi, które funkcjonują tylko w 6 województwach, a można by je realizować na szerszą skalę także dzięki funduszowi sołeckiemu. W 2013 r. ten fundusz wyodrębniło 57% gmin i przeznaczyło na ten cel 260 mln zł.

Przykłady inicjatyw zrealizowanych z funduszu sołeckiego zaprezentowali: burmistrz gminy miejsko-wiejskiej Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, sołtys Bełku Jolanta Szejka i sołtys Opyp Maja Winiarska-Czajkowska.

W drugiej części senackiego spotkania wręczono nagrody laureatom 12. edycji konkursu „Sołtys Roku” i 2. edycji konkursu „Sołectw@ w sieci”, zorganizowanych przez redakcję „Gazety Sołeckiej” i Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. Tytuł „Sołtysa Roku 2013” zdobyli: Janusz Bednarz z Radlina w woj. świętokrzyskim, Dariusz Gąszczak z Łęki Opatowskiej w woj. wielkopolskim, Maria Gruszka z Rybna w woj. opolskim, Jadwiga Hirt z Grójca Wielkiego w woj. wielkopolskim, Piotr Kłobuch z Węgorzewa Koszalińskiego w woj. zachodniopomorskim, Bożena Kołek z Dziadowic-Folwarku w woj. wielkopolskim, Marian Kruczek z Ptaszkowej w woj. małopolskim, Ryszard Strzępek z Różanki w woj. podkarpackim, Czesław Suchacki z Borówka w woj. dolnośląskim, Damian Szepelawy zSzybowic w woj. opolskim, Tadeusz Wójcik zTrzaśniowa w woj. podkarpackim, Jan Zaborowski z Grzybowa w woj. pomorskim. Nagrodę specjalną otrzymał Wacław Świdurski ze Starczanowa w woj. wielkopolskim za 40 lat pełnienia funkcji sołtysa.

Marszałek Bogdan Borusewicz podziękował sołtysom za zaangażowanie i wytrwałość. „Jesteście solą ziemi, jesteście blisko ludzi i ich problemów. Działacie społecznie dla dobra innych i zachęcacie innych do działania na rzecz swojego środowiska” – mówił. Zapewnił, że Senat docenia rolę sołtysów w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego.

Do konkursu na najlepszą wiejską stronę internetową „Sołectw@ w sieci” zgłoszono 232 strony internetowe ze wszystkich województw. Do finału zakwalifikowano 16 stron. Oceniano m.in. ich funkcjonalność i dostępność. Wygrała strona www.ochaby.pl z woj. śląskiego, drugie miejsce zdobyła witryna www.chrobierz.info z woj. świętokrzyskiego, a trzecie – strona www.wylatowo.pl z woj. kujawsko-pomorskiego. Nagrodę publiczności przyznano stronie www.soltyswsi.blog.pl.

Na zakończenie konferencji senator Marian Poślednik i koordynator konkursu „Sołectw@ w sieci” Patryk Węgierkiewicz zaprezentowali portal Nasza.Wioska, w którym m.in. każde sołectwo będzie mogło bezpłatnie zbudować swój serwis internetowy. Ma to pomóc sołtysom w tworzeniu stron internetowych. Na ponad 40 tys. sołectw tylko 1 tys. ma swoją stronę internetową.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Parlamentarne zespoły ds. badań naukowych i kardiologii o potrzebie badań genetycznych

Podczas posiedzenia eksperci wskazywali na potrzebę diagnostyki molekularnej, ułatwiającej postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia.

Parlamentarny Zespół ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia o szczepieniach przeciw HPV

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia 16 maja br. poświęcono profilaktyce zakażeń HPV – szczepieniom i edukacji zdrowotnej.

Marszałek Senatu na uroczystości zaprzysiężenia nowych ministrów

Prezydent powołał Tomasza Siemoniaka na szefa MSWiA, Jakuba Jaworowskiego na szefa MAP, Hannę Wróblewską na szefową MKiDN i Krzysztofa Paszyka na szefa MRiT.