Narzędzia:

27 czerwca 2014 r.

27.06.2014

27 czerwca 2014 r. po raz drugi w Senacie obradowała Ogólnopolska Konferencja Liderów Dialogu, zorganizowana przez Fundację Forum Dialogu Między Narodami i Kancelarie Senatu. To spotkanie ludzi, dla których ważne jest przywracanie pamięci o polsko-żydowskiej historii.

Witając uczestników konferencji, wicemarszałek Jan Wyrowiński podkreślił, że Senat, włączając się w organizację konferencji, wyraża uznanie i szacunek dla tej inicjatywy. Jak powiedział wicemarszałek, spotkanie odbywa się w Senacie, który odrodził się 25 lat temu. „Zawsze, gdy nasza ojczyzna była wolna i niepodległa, Senat był gwarantem jej wolności i niepodległości” – stwierdził. Dodał, że wolność znalazła wyraz w demokratycznym państwie prawa. Przypomniał, że było to możliwe dzięki „Solidarności”. „Te wydarzenia zaś dopiero stworzyły pole do prawdziwego dialogu, do zgłębiania trudnej wspólnej historii polsko-żydowskiej” – podkreślił wicemarszałek. Wyraził uznanie dla liderów dialogu przybyłych z całej Polski, którzy potrafią odnajdować ślady polsko-żydowskiej historii, odkrywać prawdę. W ocenie wicemarszałka Jana Wyrowińskiego przywracanie pamięci o polsko-żydowskich stosunkach jest przejawem polskiego patriotyzmu. 

Prezes Fundacji Forum Dialogu Między Narodami Andrzej Folwarczny zaznaczył, że dla liderów zaangażowanie Senatu ma bardzo dużą wagę, gdyż oznacza, że ich praca jest istotna dla polskiego państwa. Powiedział, że dla liderów, którzy ciężko pracują dla przywrócenia pamięci o polskich Żydach w swoich małych ojczyznach, ta inicjatywa jest cenna, bo pozwala dzielić się problemami, doświadczeniami.

Zdaniem Zuzanny Radzik z zarządu fundacji projekt Liderzy Dialogu stwarza możliwość budowania środowiska, ludzi wzajemnie się wspierających, inspirujących w odkrywaniu lokalnej historii polskich Żydów.

Konferencja została poświęcona pamięci niedawno zmarłej Sherry Levy-Reiner, która wspierała Fundację Forum Dialogu Między Narodami i doradzała jej przez 10 lat, uczyła, jak rozmawiać z Żydami w Stanach Zjednoczonych o polsko-żydowskiej historii.

Projekt Liderzy Dialogu, rozpoczęty w 2013 r., a prowadzony przez Fundację Forum Dialogu Między Narodami, jest skierowany do lokalnych aktywistów zaangażowanych w dialog polsko-żydowski, walkę z antysemityzmem, nauczanie o historii i kulturze żydowskiej oraz zajmujących się ochroną dziedzictwa żydowskiego w swoich miejscowościach. Fundacja jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz zbliżenia pomiędzy Polakami a Żydami, zajmującą się przeciwdziałaniem przejawom antysemityzmu i ksenofobii, a także edukacją na rzecz tolerancji. Osiąga swoje cele poprzez seminaria, wystawy, publikacje i programy wymiany, skierowane do młodzieży i środowisk opiniotwórczych.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Parlamentarne zespoły ds. badań naukowych i kardiologii o potrzebie badań genetycznych

Podczas posiedzenia eksperci wskazywali na potrzebę diagnostyki molekularnej, ułatwiającej postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia.

Parlamentarny Zespół ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia o szczepieniach przeciw HPV

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia 16 maja br. poświęcono profilaktyce zakażeń HPV – szczepieniom i edukacji zdrowotnej.

Marszałek Senatu na uroczystości zaprzysiężenia nowych ministrów

Prezydent powołał Tomasza Siemoniaka na szefa MSWiA, Jakuba Jaworowskiego na szefa MAP, Hannę Wróblewską na szefową MKiDN i Krzysztofa Paszyka na szefa MRiT.