Narzędzia:

W Senacie debatowano o równouprawnieniu kobiet

08.03.2023
fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

W Międzynarodowy Dzień Kobiet w Senacie debatowano „Dlaczego warto wspierać kobiety?”. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na funkcjonowanie kobiet i mężczyzn w społeczeństwie w różnych rolach, stworzenie platformy współpracy i wymiany doświadczeń przedstawicieli świata polityki i nauki, a także wywołanie dyskusji nad aktualnymi problemami kobiet.

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki podkreślił, że senatorki są bardzo aktywne, także na arenie międzynarodowej. Dodał, że w Senacie odbywają się posiedzenia zespołów parlamentarnych dotyczących problematyki kobiecej, seminaria i konferencje poświęcone sytuacji polskich kobiet. Marszałek przypomniał, że to Polki, jako jedne z pierwszych w Europie, na mocy dekretu Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, uzyskały w 1918 roku prawa wyborcze. Dodał, że Senat wspomina pierwsze senatorki i zwraca uwagę na to, że historia Izby Wyższej to nie tylko mężczyźni – ale jest to także historia kobiet.  

Zdaniem Marszałka „obecna władza nie jest przyjazna kobietom, widać to nie tylko w wyrokach Trybunału Konstytucyjnego, ale także teraz na korytarzach sejmowych po tym, jak traktowane są matki dzieci z niepełnosprawnościami”. Marszałek podkreślił, że polskie kobiety zasługują na najwyższy szacunek i wszelkie możliwe wsparcie. Dodał, że wiele jest jeszcze do zrobienia, choćby w kwestii równych praw i przełamywania stereotypów. „Jestem przekonany, że wnioski i rekomendacje, jakie wypracujecie Państwo podczas dzisiejszej konferencji będą, także dla Senatu, ważnym drogowskazem w pracach legislacyjnych i wywołają w  każdym z nas refleksję, tak istotną w kontekście nadchodzących wyborów parlamentarnych i tego, jakiej przyszłości chcemy dla naszych żon, córek, wnuczek i mam” – zapewnił.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła, że „kobiety w Polsce są wykształcone, przygotowane do pełnienia wielu funkcji, mają kompetencje, mają odwagę, mają silne charaktery, i trzeba to wykorzystać”. Dodała, że „tylko niemądry rząd by z tego zrezygnował”. „Powinnyśmy się same wspierać, powinnyśmy być solidarne” – apelowała.

Organizatorem debaty był Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska – Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni. Dyskusję moderowały posłanki Małgorzata Niemczyk i Monika Wielichowska.

Podczas dyskusji podsumowano dane dotyczące udziału kobiet w nauce, polityce, sporcie, zdrowiu i edukacji z doświadczeniami praktyków, specjalistów w danym obszarze. Przedstawiono aktualną diagnozę udziału kobiet w poszczególnych obszarach. Przyczą dysproporcji jest wciąż dyskryminacja, brak edukacji i wiary w siebie dziewcząt, względy ekonomiczne i społeczne. Jako najważniejsze wyzwania wskazano zmianę stereotypów i poprawę samooceny kobiet.

Senatorka Magdalena Kochan apelowała, aby wychowywać dzieci nie wpajając w nie stereotypowego myślenia. Dodała, że to kobiety same powinny dawać dobry przykład i chcieć zmian.

Posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz poruszyła temat przemocy wobec kobiet, którego skala  jest zatrważająca. Przytoczyła dane ONZ z których wynika, że jest większe prawdopodobieństwo, że kobiety w wieku od 14 do 44 lat padną ofiarą przemocy domowej, niż zachorują na raka lub zginą w wypadku samochodowym. Dodała, że nie jest to tylko przemoc fizyczna, kobiety częściej padają ofiarami przemocy ekonomicznej i psychicznej. Apelowała, aby ustawowa definicja gwałtu została zmieniona, i spełniała standardy konwencji stambulskiej z 2015 r. Posłanka mówiła, że obecna definicja jest przestarzała i zrzuca na ofiarę obowiązek udowodnienia, że do gwałtu doszło. Brakuje odpowiednio przeszkolonych służb, które zgłoszenia przyjmowałyby.   

Głos w kwestii braku edukacji i ubóstwa menstruacyjnego zabrała senator Alicja Chybicka, która zauważyła, że problem szczególnie widoczny jest w małych miejscowościach. Senator Agnieszka Gorgoń-Komor apelowała, żeby parlamentarzystki zadbały o ustawowe wprowadzenie edukacji menstruacyjnej i poprawę dostępu do higieny menstruacyjnej.

Agnieszka Gorgoń-Komor życzyła kobietom, aby osiągały sukcesy, doświadczały zdrowej rywalizacji i wspierały same siebie na każdym polu działalności.  

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bundesratu

Podczas spotkania Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bilateralnej Bundesratu rozmawiano m.in. o możliwościach rozwoju współpracy transgranicznej na poziomie regionalnym, naukowej i w dziedzinie rolnictwa.

Parlamentarne zespoły ds. badań naukowych i kardiologii o potrzebie badań genetycznych

Podczas posiedzenia eksperci wskazywali na potrzebę diagnostyki molekularnej, ułatwiającej postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia.

Parlamentarny Zespół ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia o szczepieniach przeciw HPV

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia 16 maja br. poświęcono profilaktyce zakażeń HPV – szczepieniom i edukacji zdrowotnej.