Narzędzia:

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Rekonwersji Żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz Funkcjonariuszy Służb Specjalnych

bezpieczeństwo legislacja 07.03.2023
Fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

7 marca br. członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. Rekonwersji Żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz Funkcjonariuszy Służb Specjalnych, na wniosek przewodniczącego Zespołu, senatora Wadima Tyszkiewicza, oraz wiceprzewodniczącego, senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego, zdecydowali o potrzebie opracowania projektu ustawy dotyczącej rekonwersji żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz funkcjonariuszy Służb Specjalnych.

Przewodniczący Zespołu, senator Wadim Tyszkiewicz przypomniał, że intencją przyświecającą inicjatorom powołania Zespołu było umożliwienie przywrócenia do służby byłych żołnierzy wojsk specjalnych i byłych funkcjonariuszy Służb Specjalnych, którzy zostali przeniesieni w stan spoczynku, a mogliby wesprzeć państwo polskie w zakresie zwiększenia polskiego bezpieczeństwa i cyberbezpieczeństwa. Tymczasem obecnie obowiązujące przepisy powodują, że osoby, które – będąc na emeryturze – decydują się na powrót do służby, chcąc wykorzystać swoje umiejętności, wiedzę i doświadczenie, tracą nabyte uprawnienia emerytalne i otrzymują wynagrodzenie niższe od emerytury.

W trakcie dyskusji wielokrotnie podkreślano, że jeżeli – zwłaszcza w obecnej sytuacji geopolitycznej, gdy takie umiejętności są bardzo potrzebne – zmarnuje się potencjał tej wąskiej grupy wyjątkowo dobrze przygotowanych i doświadczonych funkcjonariuszy, nie da się tego nadrobić przez lata. W wielu innych krajach osoby z takim przygotowaniem są wykorzystywane m.in. jako instruktorzy w różnych jednostkach i instytucjach sektora publicznego. Poza tym podnoszono argument, że w 2025 r., zgodnie z regulacjami unijnymi, w każdym obiekcie infrastruktury krytycznej będzie musiał być zatrudniony specjalista odpowiedzialny za budowanie odporności w zakresie dywersji, zagrożeń sabotażowych i cyberbezpieczeństwa. A kompetencje i doświadczenie byłych żołnierzy wojsk specjalnych i byłych funkcjonariuszy Służb Specjalnych czyni z nich idealnie przygotowanych kandydatów do pracy w takich obiektach.

Beata Mandylis z Biura Legislacyjnego w Kancelarii Senatu wyjaśniła, że projektowana ustawa miałaby na celu umożliwienie pierwszeństwa w zatrudnieniu w jednostkach sektora finansów publicznych byłych żołnierzy wojsk specjalnych oraz byłych funkcjonariuszy Służb Specjalnych na stanowiskach odpowiadających wykształceniu, kwalifikacjom oraz wiedzy i sprawności psychofizycznej. Zatrudnienie to dotyczyłoby w szczególności wykonywania oraz doradztwa w zakresie rozpoznawania zagrożeń oraz zwalczania przestępczości zorganizowanej, terroryzmu, szpiegostwa, sabotażu oraz ochrony przed cyberprzestępczością. Projektowane przepisy zmieniałyby ustawę o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych, a także ustawę o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy służb specjalnych w sposób umożliwiający  niezawieszanie lub niezmniejszanie świadczenia emerytalnego w przypadku ponownego podjęcia służby. W projekcie znajdą się definicje byłego żołnierza wojsk specjalnych i byłego funkcjonariusza służb specjalnych.

Przewodniczący Zespołu, senator Wadim Tyszkiewicz, i wiceprzewodniczący, senator Krzysztof Kwiatkowski zaapelowali o jak najszybsze dopracowanie projektu, tak aby na następnym posiedzeniu Zespołu jego członkowie mogli podjąć decyzję o podjęciu przez Senat RP inicjatywy ustawodawczej w tym zakresie.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bundesratu

Podczas spotkania Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bilateralnej Bundesratu rozmawiano m.in. o możliwościach rozwoju współpracy transgranicznej na poziomie regionalnym, naukowej i w dziedzinie rolnictwa.

Parlamentarne zespoły ds. badań naukowych i kardiologii o potrzebie badań genetycznych

Podczas posiedzenia eksperci wskazywali na potrzebę diagnostyki molekularnej, ułatwiającej postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia.

Parlamentarny Zespół ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia o szczepieniach przeciw HPV

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia 16 maja br. poświęcono profilaktyce zakażeń HPV – szczepieniom i edukacji zdrowotnej.