Narzędzia:

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci nt. cyberbezpieczeństwa

bezpieczeństwo 23.02.2023
Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci nt. cyberbezpieczeństwa (fot. Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu)

Podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci, które odbyło się 23 lutego 2023 r. w Senacie, rozmawiano o kwestiach cyberbezpieczeństwa dzieci. Uczestnicy podkreślili potrzebę prowadzenia stałych działań edukacyjnych na szeroką skalę wśród rodziców i pedagogów, jak i wśród samych dzieci.

Przewodnicząca Zespołu senator Alicja Chybicka mówiła, że w Senacie trwają prace nad projektem ustawy dotyczącym bezpieczeństwa dzieci. Zapowiedziała, że zostaną w nim uwzględnione rozwiązania dotyczące cyberbezpieczeństwa. Projekt ma na celu ponadto wprowadzenie mechanizmów chroniących dzieci przed negatywnym działaniem smogu poprzez zapewnienie oczyszczaczy powietrza w placówkach oświatowych oraz zapewnienie urządzeń do pomiaru jakości powietrza. Projekt ma także zapewnić wprowadzenie zdrowszegp żywienia w tych placówkach, m.in. poprzez zapewnienie jednego posiłku bezmięsnego w tygodniu.

Uczestnicy debaty podkreślali, że dzieci nie powinny mieć nieograniczonego dostępu do wszystkich treści publikowanych w internecie. Wśród największych zagrożeń wymieniano łatwy dostęp do treści pornograficznych, czy przesyconych agresją, co może bardzo negatywnie wpłynąć na kolejne etapy ich rozwoju. Kolejnym problemem jest podatność dzieci na manipulacje. W ich efekcie dzieci mogą paść ofiarom nadużyć, czy przestępstw, również o charakterze seksualny. Wśród dyskutowanych rozwiązań wskazywano przede wszystkim na potrzebę edukacji, szczególnie wśród rodziców i nauczycieli, aby znali zagrożenia i sposoby ich zapobiegania. Również dzieci powinny wiedzieć, jak rozpoznać niebezpieczne dla nich sytuacje i jak reagować gdy na nie napotkają. W tym celu należy przeprowadzać kampanie informacyjne na szeroką skalę. Opiekunowie powinni wiedzieć, jak stosować dostępne sposoby blokowania nieodpowiednich treści i mieć kontrole nad tym, co ich dzieci robią w sieci. Podkreślano, że typ dostępnych treści powinien być dostosowany do etapu rozwojowego, każdego młodego człowieka.

Przewodnicząca zespołu senator Alicja Chybicka wskazywała, że badania dotyczące wpływu pola elektromagnetycznego na zdrowie człowieka są niejednoznaczne. Dlatego postulowała stosowanie zasady ostrożności przy korzystaniu z urządzeń elektronicznych przez dzieci. Eksperci byli zgodni, że należy w tym temacie wprowadzić regulacje dotyczące ograniczenia spędzania przez dzieci czasu przy komputerze, telefonie komórkowym i innych urządzeniach elektronicznych. Wskazywano, że podobne regulacje obowiązują już w innych krajach np. we Francji. Zdaniem uczestników posiedzenia tu również niezbędne jest podniesienie poziomu świadomości. Rozmawiano także o regulacjach dotyczących usytuowania instalacji radiokomunikacyjnych wytwarzających pola elektromagnetyczne, aby minimalizować ich oddziaływanie na placówki edukacyjne czy medyczne.

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bundesratu

Podczas spotkania Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bilateralnej Bundesratu rozmawiano m.in. o możliwościach rozwoju współpracy transgranicznej na poziomie regionalnym, naukowej i w dziedzinie rolnictwa.

Parlamentarne zespoły ds. badań naukowych i kardiologii o potrzebie badań genetycznych

Podczas posiedzenia eksperci wskazywali na potrzebę diagnostyki molekularnej, ułatwiającej postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia.

Parlamentarny Zespół ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia o szczepieniach przeciw HPV

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia 16 maja br. poświęcono profilaktyce zakażeń HPV – szczepieniom i edukacji zdrowotnej.