Narzędzia:

Noworoczne spotkanie z Korpusem Dyplomatycznym

31.01.2023
fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

Współpraca, wspólnota i jedność są siłą społeczności międzynarodowej – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki podczas noworocznego spotkania z Korpusem Dyplomatycznym, które odbyło się  w Senacie 31 stycznia br. W spotkaniu wzięli udział akredytowani w Polsce dyplomaci z dziekanem korpusu, nuncjuszem apostolskim w Polsce abp Salvatore Penaccio oraz  członkowie Prezydium Senatu i senatorowie.

W swoim wystąpieniu Marszałek Senatu podkreślił, że to pierwsze takie spotkanie w Senacie od dwóch lat, ze względu na wcześniejszą pandemię koronawirusa. „Możliwość bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami placówek dyplomatycznych akredytowanych w Polsce jest dla Senatu i dla mnie osobiście niezwykle cenna” – zaznaczył prof. Tomasz Grodzki. Marszałek scharakteryzował działania Senatu w ostatnich miesiącach, zwracając uwagę, że Izba Wyższa od początku X kadencji podejmuje liczne inicjatywy w zakresie obrony demokracji i praworządności, wolności słowa i mediów, praw kobiet czy osób słabszych i pokrzywdzonych. „Wyznacznikiem naszych działań jest Konstytucja RP i jej obrona przed zakusami tych, którzy chcieliby uczynić z niej oręż przeciwko prawom i wolnościom obywatelskim, albo wykorzystywać ją dla doraźnych korzyści politycznych” – powiedział prof. Tomasz Grodzki. Dodał, że przedmiotem szczególnej troski Senatu jest miejsce Polski wśród krajów wolnego świata cywilizacji zachodniej i nasza pozycja w Unii Europejskiej i przypomniał, że Senat podjął specjalną uchwałę w tym przedmiocie, w której podkreślono, że „członkostwo w Unii zwiększa dobrobyt i bezpieczeństwo Polski, a w interesie obywateli Rzeczypospolitej jest korzystanie z praw i wolności zapisanych w traktatach europejskich”. „Senat swoimi działaniami potwierdza, że stoi na straży interesu narodowego, którym jest dalsza obecność Polski we Wspólnocie i nie zgodzi się na żadne rozwiązania, które mogłyby doprowadzić do odwrócenia tego stanu rzeczy” – podkreślił Marszałek Senatu RP. Zaznaczył, że Izba Wyższa od miesięcy realizuje działania mające na celu pozyskanie należnych naszym obywatelom pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy – między innymi przedkłada projekty ustaw, realizujące kamienie milowe porozumienia z Komisją Europejską.

Prof. Tomasz Grodzki mówił także o działaniach Senatu i senatorów podejmowanych w związku z wojną w Ukrainie. Podkreślił, że mimo różnic politycznych w tej sprawie Izba Wyższa jest zgodna i od początku haniebnej agresji Rosji na wolną i niepodległą Ukrainę twardo stoi „po stronie naszych sióstr i braci Ukraińców” i robi „wszystko, co w naszej mocy, by jednoczyć parlamenty wokół działań wspierających Kijów”. Marszałek przypomniał, że w początkach lutego ubiegłego roku Senat w uchwale zwracał uwagę na niebezpieczeństwo grożące Ukrainie, a wyrazem wsparcia dla naszych sąsiadów była wizyta delegacji Senatu w ukraińskiej stolicy tuż przed wybuchem wojny „Pojechaliśmy tam, aby okazać solidarność, podkreślić, że doskonale rozumiemy, co znaczy zagrożenie dla demokracji i dla suwerenności oraz spójności terytorialnej Ukrainy. Zapewniliśmy naszych przyjaciół, że nie zostawimy ich bez pomocy” – powiedział Marszałek Tomasz Grodzki.  Zaznaczył,  że senatorowie angażują się również w pomoc ukraińskim uchodźcom, którzy napłynęli do naszego kraju, a także często osobiście biorą udział w konwojach z pomocą humanitarną. „Podczas spotkań dwustronnych, wizyt zagranicznych, czy posiedzeń gremiów międzyparlamentarnych jednoznacznie mówimy: nie ma nie tylko bezpiecznej Polski bez wolnej i niepodległej Ukrainy, ale nie ma bez niej bezpiecznej Europy i wolnego świata. Nie ma też powrotu do dotychczasowej polityki wobec Rosji. Złudzenia wyparowały z dymem bombardowanych miast. Nowa geopolityka musi oznaczać, że współpraca na dotychczasowych zasadach skończyła się” - mówił Marszałek Senatu, przypominając, że Izba jako jeden z pierwszych parlamentów uznała władze Federacji Rosyjskiej za reżim terrorystyczny. Prof. Tomasz Grodzki podkreślił, że wspólnym zadaniem wspólnoty cywilizacji zachodniej jest obok pomocy militarnej, gospodarczej i humanitarnej także wspieranie polityczne euroatlantyckich aspiracji Ukrainy na arenie międzynarodowej, a w dłuższej perspektywie potrzebny będzie też plan odbudowy dla Ukrainy, swoisty drugi „Plan Marshalla”, w który powinien się zaangażować cały wolny świat ze Stanami Zjednoczonymi na czele.

Marszałek podkreślił także konieczność osądzenia zbrodni, dokonywanych przez agresora na ludności cywilnej. Ukrainy i postawienie sprawców tych zbrodni przed sądem. „Tej kwestii nie wolno nigdy wymazać z naszego pola widzenia i dlatego niezwykle ważne jest utrzymanie twardej, wspólnej polityki sankcji wobec Rosji oraz wspierającej ją Białorusi. Bez naszej wspólnej presji trudno będzie pociągnąć do odpowiedzialności i ukarać przestępców, niezależnie od ich rangi” – ocenił prof. Tomasz Grodzki. Mówił też o najwyższym niepokoju, jakie budzą działania władz Białorusi wymierzone w elementarne zasady prawa międzynarodowego i wezwał po raz kolejny reżim Aleksandra Łukaszenki do uwolnienia Polaków więzionych z przyczyn politycznych z dziennikarzem Andrzejem Poczobutem na czele.

Marszałek Senatu RP podsumował także ostatnie miesiące kontaktów międzynarodowych Senatu i wyraził zadowolenie, że po czasie pandemii udało się odbudować ich dynamikę. Mówił o spotkaniach dwustronnych, wymieniając wizyty w naszym kraju przewodniczących Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefańczuka, niemieckiego Bundesratu Bodo Ramelowa i Senatu Rumunii Florina Vasile Cîțu.  Wspominał też o udziale delegacji Senatu w spotkaniach międzyparlamentarnych  - Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej w słoweńskim Brdzie, VIII Polsko-Hiszpańskim Forum Parlamentarne, które odbyło się w Burgos czy I Parlamentarnym Szczycie Platformy Krymskiej w Zagrzebiu. „We wdzięcznej pamięci zachowałem wizytę w Watykanie, w czasie której podziękowałem papieżowi Franciszkowi za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia, Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz Matki Róży Czackiej, twórczyni ośrodka dla niewidomych w Laskach” – powiedział prof. Tomasz Grodzki. Mówił też o aktywności senatorów na forach zgromadzeń parlamentarnych OBWE, Rady Europy, NATO i Unii Międzyparlamentarnej. „Cenimy sobie niezwykle relacje z naszym głównym sojusznikiem w NATO – Stanami Zjednoczonymi, które wyrażają się w spotkaniach i rozmowach na różnych szczeblach” – zaznaczył prof. Tomasz Grodzki. Nawiązał także do obchodzonej w ubiegłym roku 100. rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II Rzeczypospolitej oraz do opieki Senatu nad rodakami za granicą. Podziękował ambasadorom za wspieranie Polek i Polaków, mieszkających w reprezentowanych przez nich krajach. „To niezwykle ważne, że mimo odległości od ojczyzny, mogą liczyć na pomoc, wsparcie i opiekę Waszych państw” – podkreślił.

Marszałek Senatu zapewnił dyplomatów, że Senat pozostaje dla nich otwarty i życzył im, by ich misja była źródłem satysfakcji, a rozpoczynający się rok przyniósł pokój w Ukrainie i na całym świecie. „Niech prawda zatriumfuje nad kłamstwem, a dobro nad złem” – powiedział prof. Tomasz Grodzki.

Nuncjusz Apostolski w Polsce arcybiskup Salvatore Pennaccio podkreślił, że wszyscy jesteśmy świadomi trudności i problemów, przed którymi stoi świat. „Jest faktem oczywistym, że największym bieżącym problemem, jest przemoc między narodami, w tym także tuż przy polskiej granicy”-powiedział.  Jak dodał „obejmujemy naszą pamięcią wszystkie ofiary niesprawiedliwości”. „Patrząc na ogrom zła, tym bardziej wyrażamy powszechne pragnienie pokoju na całym świecie, a zwłaszcza dla umęczonej Ukrainy!” – podkreślił nuncjusz.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Dzień Europy w Cieszynie z udziałem marszałek Senatu

Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z mieszkańcami i gośćmi świętowała 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.

Henryk Wujec patronem jednej z sal Sejmu

Uroczystość nadania imienia Henryka Wujca - działacza opozycji demokratycznej, członka KOR i działacza Solidarności, a także posła - sali 111 w budynku U gmachu Sejmu.

Marszałek Senatu wysłuchała w Sejmie przemówienia ministra spraw zagranicznych

Marszałek Kidawa-Błońska wysłuchała informacji ministra Sikorskiego nt. priorytetów polskiej polityki zagranicznej