Narzędzia:

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci

05.12.2022
Fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

Parlamentarny Zespół ds. Dzieci 5 grudnia br. kontynuował obrady poświęcone wpływowi zmian klimatu na zdrowie i życie dzieci w Polsce. Na posiedzeniu 18 listopada br. wysłuchano naukowców i ekspertów, na obecnym zaś przedstawicielki „Rodziców dla Klimatu” przedstawiły postulaty tego ruchu społecznego dotyczące placówek edukacyjnych i ich otoczenia. Rodzice proponują m.in. instalowanie systemu monitoringu jakości powietrza w pobliżu wszystkich żłobków, przedszkoli i szkół oraz wyposażenie ich w oczyszczacze powietrza i klimatyzację. W ich ocenie nowe placówki edukacyjne powinny być lokalizowane w pobliżu terenów zielonych, a także odpowiadać na nadchodzące wyzwania związane ze zmianami klimatu. Powinny być w nich zastosowane m.in. rozwiązania optymalizujące i zmniejszające zużycie energii i wody oraz montowane własne źródła energii i ciepła, które zapewniłyby samowystarczalność placówek. Rodzice postulują tworzenie zielono-błękitnej infrastruktury wokół placówek edukacyjnych (np. ogrody deszczowe, łąki kwietne, stawy retencyjne, tzw. parki kieszonkowe, ogródki warzywne). Apelują o ograniczenie ruchu samochodowego w pobliżu przedszkoli i szkół oraz rozbudowanie sieci dróg rowerowych. Domagają się też dostępu do informacji o jakości powietrza wokół placówek edukacyjnych. Rodzice proponowali ponadto zapewnienie wszystkim dzieciom zdrowych posiłków, np. wprowadzenie jednego dnia z dietą roślinną czy posiłku wegańskiego lub wegetariańskiego. Postulowali również jak najszybsze wprowadzenie do podstawy programowej edukacji klimatycznej.

Odnosząc się do tych propozycji, Jakub Gibek z Ministerstwa Klimatu poinformował, że powołany w 2021 r. zespół ds. edukacji ekologicznej, w tym klimatycznej, i promocji ekologicznych warunków życia przygotował 16 scenariuszy lekcji o ochronie klimatu dla szkół podstawowych i 24 scenariusze dla szkół ponadpodstawowych. Przypomniał, że programem kompleksowej termomodernizacji objęto 1 tys. szkół. Zapewnił, że resort popiera rozwój zielono-błękitnej infrastruktury w miastach; przygotowano plany dla 44 aglomeracji. Poinformował też, że w ramach programu „Czyste powietrze” złożono ponad 500 tys. wniosków na łączną kwotę ok. 10 mld zł. Dotychczas zawarto 450 tys. umów na kwotę 8 mld zł. Wymiana „kopciuchów” ma przyczynić się do poprawy jakości powietrza w miastach. 

Przewodnicząca zespołu senator Alicja Chybicka zapewniła, że propozycje „Rodziców dla Klimatu” zostaną uwzględnione w pracach nad senackim projektem ustawy, której celem jest ochrona dzieci m.in. przed zanieczyszczeniem powietrza. Zaproponowała też przygotowanie clipu reklamującego edukację klimatyczną.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bundesratu

Podczas spotkania Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bilateralnej Bundesratu rozmawiano m.in. o możliwościach rozwoju współpracy transgranicznej na poziomie regionalnym, naukowej i w dziedzinie rolnictwa.

Parlamentarne zespoły ds. badań naukowych i kardiologii o potrzebie badań genetycznych

Podczas posiedzenia eksperci wskazywali na potrzebę diagnostyki molekularnej, ułatwiającej postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia.

Parlamentarny Zespół ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia o szczepieniach przeciw HPV

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia 16 maja br. poświęcono profilaktyce zakażeń HPV – szczepieniom i edukacji zdrowotnej.