Narzędzia:

10 grudnia 2021 r.

10.12.2021

O problemach i potrzebach w zakresie rehabilitacji i fizjoterapii medycznej 10 grudnia 2021 r. debatowali członkowie Senackiego Zespołu „Zdrowie Polaków”, parlamentarnych zespołów ds.: Dzieci i Transplantacji oraz eksperci i praktycy. Spotkanie odbyło się w związku z planowanym wejściem w życie 1 stycznia 2022 r. przepisów obniżających wycenę znacznej części zabiegów fizjoterapeutycznych. Zdaniem uczestników posiedzenia zmiana ta doprowadzi do znacznego pogorszenia sytuacji finansowej podmiotów świadczących zabiegi medyczne w zakresie rehabilitacji i fizjoterapii medycznej i w konsekwencji spowoduje poważne problemy w funkcjonowaniu oddziałów fizjoterapeutycznych i małych zespołów, a być może także likwidację większości zakładów fizykoterapii ambulatoryjnej, w tym również prywatnych, z pomocy których korzysta obecnie większość pacjentów.

Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci senator Alicja Chybicka przypomniała, że fizjoterapia medyczna jest niezbędnym elementem leczenia w przypadku bardzo wielu chorób, nie tylko nowotworów, transplantacji, wszelkich operacji i niewydolności ruchowych, ale i znacznej części pacjentów, którzy przebyli COVID-19. Powołując się na statystyki, podkreśliła, że w Polsce z roku na rok jest coraz więcej nowotworów – tylko w 2021 r. zdiagnozowano ok. 200 tys. przypadków. Przedstawiła też procedury rehabilitacyjne w onkologii dziecięcej i ich rezultaty.

Kierownik Kliniki Medycyny Transplantacyjnej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych w Instytucie Transplantologii im. prof. T. Orłowskiego prof. Magdalena Durlik poinformowała, że obecnie w Polsce żyje ponad 18 tys. pacjentów po przeszczepach, a liczba wskazań do przeszczepów rośnie ze względu na starzenie się populacji. W świetle badań naukowych powrót do pracy zawodowej oraz poprawa jakości życia w przypadku pacjentów po przeszczepach są możliwe właśnie dzięki prawidłowo przeprowadzonej rehabilitacji medycznej. Prof. Magdalena Durlik apelowała o lepszą organizację polskiego systemu fizjoterapii medycznej, umożliwienie lekarzom wszystkich specjalności wystawiania skierowań na rehabilitację, utworzenie wyspecjalizowanych ośrodków sanatoryjnych dla osób po przeszczepach, a także o finansowanie przez NFZ specjalistycznych procedur fizjoterapeutycznych dla pacjentów po przeszczepach.

Przybliżając sytuację fizjoterapii pediatrycznej w Polsce, specjalistka fizjoterapii dziecięcej Joanna Surowińska zwróciła uwagę na fakt, że w statystykach w ostatnich latach widać wyraźny wzrost liczby dzieci z artrogrypozą, czyli wrodzoną sztywnością mięśni i stawów, dla których jedynym ratunkiem jest dobra diagnostyka i szybkie wdrożenie odpowiednio dobranej fizjoterapii, dzięki której w przyszłości będzie możliwe nawet samodzielne ich funkcjonowanie. Podstawowym problemem jest obecnie dostęp do diagnostów i rehabilitantów poza dużymi ośrodkami miejskimi.

Dr Karol Mierzejewski, rezydent rehabilitacji, przedstawił problemy finansowe i kadrowe w zakresie rehabilitacji medycznej w Polsce. Zwrócił uwagę na fakt, że w najbliższych latach liczba lekarzy specjalistów rehabilitacji zmniejszy się o ponad 1/3, a już w tej chwili normą jest, że lekarz na oddziale geriatrycznym ma pod opieką 30 pacjentów na dobę. Problematyczną kwestią jest także wycena świadczeń w tym zakresie. Jeżeli wprowadzone zostaną planowane obniżki, oddziały rehabilitacyjne znikną z polskich szpitali.

Podczas spotkania dyskutowano m.in. o tym, że wycena świadczeń w zakresie rehabilitacji i fizjoterapii medycznej powinna zostać zwiększona co najmniej o 50%, a najlepiej o 100%. Apelowano także do Agencji Oceny Technologii Medycznych o urealnienie stawek w porozumieniu z krajowym konsultantem w tej dziedzinie. Podnoszono ponadto problem niewielkiej liczby miejsc na studiach w zakresie rehabilitacji i fizjoterapii medycznej oraz na szkoleniach i kursach uzupełniających kształcenie; postulowano dofinansowanie takich szkoleń. Zwracano uwagę na problem braku ciągłości świadczeń rehabilitacyjnych, np. w przypadku pacjentów wypisywanych ze szpitala. Wielu uczestników podkreślało, że w pierwszej kolejności należałoby rozwijać oddziały dziennej rehabilitacji, a także wyodrębnić fizjoterapie w poszczególnych dziedzinach, zwłaszcza w onkologii, kardiologii, ortopedii i neurologii.

Podsumowując obrady, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci senator Alicja Chybicka zadeklarowała, że zostanie przygotowany apel do NFZ, Ministerstwa Zdrowia oraz Agencji Oceny Technologii Medycznych, w którym uwzględnione zostaną zgłoszone w trakcie spotkania problemy i postulaty.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Henryk Wujec patronem jednej z sal Sejmu

Uroczystość nadania imienia Henryka Wujca - działacza opozycji demokratycznej, członka KOR i działacza Solidarności, a także posła - sali 111 w budynku U gmachu Sejmu.

Marszałek Senatu na uroczystościach z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Senatu złożyła wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.

Debata „Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku

Podczas debaty „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku dyskutowano o tym, jak zmieniła się Polska po reformie samorządowej w 1989 r. i o jej wpływie na rozwój samorządności.