Narzędzia:

4 października 2021 r.

04.10.2021

O sytuacji seniorów i organizacji senioralnych po pandemii oraz o ich powrocie do dawnej aktywności debatowano w Senacie, 4 października 2021 r., podczas VII Sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, którą honorowym patronatem objął marszałek Senatu.

„Witajcie w domu! (…) Senat jest i będzie waszym domem, bo tu w szczególny sposób rozumiemy szacunek dla osób w srebrnym wieku, które swoim dojrzałym życiem, swoimi umiejętnościami mogą najlepiej, jak to jest możliwe, służyć Polsce, Polkom i Polakom, uczyć młodszych, dbać o nich, dzielić się doświadczeniem zawodowym i życiowym” – mówił marszałek Tomasz Grodzki w nagraniu skierowanym do uczestników sesji.

Zdaniem wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej priorytetami w działaniach na rzecz seniorówa powinny być nie tylko zapewnienie zabezpieczenia finansowego, lecz także poszanowanie godności i umożliwienie zachowania niezależności w życiu codziennym. Wskazała na konieczność powołania pełnomocnika rządu ds. polityki senioralnej.

Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku poseł Michał Szczerba zwrócił uwagę, że pandemia zmieniła życie seniorów, ich codzienne przyzwyczajenia, ograniczyła możliwość kontaktu z najbliższymi i codzienne aktywności. To pogłębiło problem samotności seniorów. Jego zdaniem pandemia to czas szczególnie dramatyczny dla osób z chorobami otępiennymi. O problemach takich chorych i ich bliskich mówił także senator Krzysztof Kwiatkowski. Zaznaczył, że system pomocy prawie nie funkcjonuje, a trud opieki nad osobami chorymi dźwigają ich rodziny, wyręczając w tym zakresie państwo. Postulował obniżenie granicy wieku osób uprawnionych do otrzymywania leków bezpłatnych. Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek zapewnił, że walka o poszanowanie praw seniorów jest jednym z jego priorytetów. „Jesteśmy wszyscy winni naszym seniorom najwyższy szacunek, pomoc i wsparcie. Jest to nasz obowiązek, wszystkich ludzi – wszystkich członków społeczeństwa” – podkreślił.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Parlamentarne zespoły ds. badań naukowych i kardiologii o potrzebie badań genetycznych

Podczas posiedzenia eksperci wskazywali na potrzebę diagnostyki molekularnej, ułatwiającej postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia.

Parlamentarny Zespół ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia o szczepieniach przeciw HPV

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia 16 maja br. poświęcono profilaktyce zakażeń HPV – szczepieniom i edukacji zdrowotnej.

Marszałek Senatu na uroczystości zaprzysiężenia nowych ministrów

Prezydent powołał Tomasza Siemoniaka na szefa MSWiA, Jakuba Jaworowskiego na szefa MAP, Hannę Wróblewską na szefową MKiDN i Krzysztofa Paszyka na szefa MRiT.