Narzędzia:

15 października 2021 r.

15.10.2021

„Polski Ład – chaos w podatkach i niepewność w emeryturach” to temat wspólnego posiedzenia Senackiego Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju oraz Senackiego Zespołu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw 15 października 2021 r. Senatorowie i eksperci negatywnie ocenili nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, realizującej rozwiązania podatkowe zawarte w Polskim Ładzie.   

Otwierając posiedzenie, marszałek Tomasz Grodzki przestrzegał, że Polski Ład, który może zdefiniować naszą rzeczywistość na wiele lat, zawiera w sobie wiele pułapek i obarczony jest wieloma błędami. Jego zdaniem należy go poprawić w Senacie i w tym celu zorganizowano tę debatę.   

Według przewodniczącego Senackiego Zespołu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw senatora Adama Szejnfelda nowela ustaw podatkowych, wprowadzająca rozwiązania Polskiego Ładu, będzie „polskim nieładem”, działającym przeciwko polskim przedsiębiorcom.  Ustawę uznał za bubel prawny.  „W tak ekspresowym tempie tak zasadniczych zmian nie robi się w Polsce. To też się nie uda” – przekonywał. Zdaniem senatora ustawa  uderzy w najmniejsze, rodzinne polskie firmy, a nie firmy zagraniczne. „Tworzy się rozwiązania, które będą powodować pułapki podatkowe dla przedsiębiorców” – ocenił.

Przewodniczący Senackiego Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju senator Krzysztof Kwiatkowski zwrócił uwagę, że Polski Ład karze osoby najbardziej przedsiębiorcze, nawet tych przedsiębiorców, którzy są na emeryturze, bo emerytura w wysokości ok. 4 tys. zł nie będzie zwolniona z podatku. „Zrobimy wszystko w Senacie, żeby te niekorzystne rzeczy zmienić” – zadeklarował.

Przewodniczący Krajowej Izby Doradców Podatkowych i przewodniczący Komisji Podatkowej Business Center Club prof. Adam Mariański ocenił, że zawarte w nowelizacji rozwiązania spowodują jeszcze większe obciążenie osób, które podejmują małą działalność gospodarczą. Doprowadzi też do zwiększenia niesprawiedliwości podatkowej. Jak mówił, w swojej kilkudziesięcioletniej pracy doradcy podatkowego nie widział tak źle przygotowanych ustaw podatkowych. W jego opinii Polski Ład powinien być przyjęty z bardzo długim, co najmniej półrocznym, vacatio legis. Przekazał też senatorowi Krzysztofowi Kwiatkowskiemu uwagi do ustawy, przygotowane przez Krajową Izbę Doradców Podatkowych.

Prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki apelował, aby zachować dobre rozwiązania przewidziane w ustawie, ale wejście w życie całej reszty przesunąć o 24 miesiące, w przeciwnym razie zapanuje „ogromny nieład”, a skorzystają jedynie doradcy podatkowi, którzy będą doradzać klientom, jak kombinować. Jego zdaniem poprawki senackie nie będą w stanie usunąć tego „niewyobrażalnego bałaganu”.

Michał Wodnicki, ekspert BCC ds. podatków osobistych i ubezpieczeń społecznych, wskazywał, że ponad 680 stron ustawy zawiera przepisy często niezrozumiałe z powodu niechlujstwa legislacyjnego i redakcyjnego.

Ekspert Instytutu Emerytalnego Oskar Sobolewski oraz prezes Instytutu Emerytalnego Antoni Kolek przestrzegali, że przedstawiane jako korzystne rozwiązania Polskiego Ładu dotyczące opodatkowania emerytur niekoniecznie takie są i wymagają dogłębnej analizy, zwłaszcza jeśli chodzi o wybór momentu przechodzenia na emeryturę oraz wyższe opodatkowanie wyższych emerytur tych osób, które pracowały dłużej, powyżej wieku emerytalnego lub w szczególnie trudnych warunkach.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Parlamentarne zespoły ds. badań naukowych i kardiologii o potrzebie badań genetycznych

Podczas posiedzenia eksperci wskazywali na potrzebę diagnostyki molekularnej, ułatwiającej postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia.

Parlamentarny Zespół ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia o szczepieniach przeciw HPV

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia 16 maja br. poświęcono profilaktyce zakażeń HPV – szczepieniom i edukacji zdrowotnej.

Marszałek Senatu na uroczystości zaprzysiężenia nowych ministrów

Prezydent powołał Tomasza Siemoniaka na szefa MSWiA, Jakuba Jaworowskiego na szefa MAP, Hannę Wróblewską na szefową MKiDN i Krzysztofa Paszyka na szefa MRiT.