Narzędzia:

25 marca 2009 r.

25.03.2009

25 marca 2009 r. w Senacie odbyła się gala I edycji Konkursu Oskary Sportowe Gminess 2008. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele samorządów wszystkich szczebli z całej Polski, uczestniczących w konkursie, a także przedstawiciele świata polityki, kultury i znani olimpijczycy, dla których upowszechnianie sportu, turystyki i rekreacji jest ważne.

Uroczystość otworzył, sprawujący honorowy patronat nad konkursem, wicemarszałek Marek Ziółkowski. Podkreślił społeczny wymiar tego przedsięwzięcia i znaczenie pracy na rzecz rozwoju sportu w umacnianiu więzi lokalnych. Konkurs pokazał wielkie zaangażowanie wielu gmin. Galę w Senacie wicemarszałek nazwał świętem aktywności i współpracy. Podziękował i pogratulował wszystkim uczestnikom rywalizacji. W jego opinii, duże zainteresowanie konkursem i i pokaźna liczba zgłoszeń do pierwszej edycji są sukcesem tej nowatorskiej w skali Europy inicjatywy.

Idea Oskarów Sportowych, którego pierwsza edycja obejmuje okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2008 r., to promowanie aktywności fizycznej i sportowej oraz turystyki i rekreacji wśród Polaków. Celem konkursu jest uhonorowanie miast, gmin, powiatów i aglomeracji, a także osób i firm zaangażowanych w rozwój fizyczny człowieka oraz całych gminnych społeczności. Organizatorzy chcą aktywizować środowiska “małych ojczyzn”, prezentować i propagować dokonania samorządów, organizatorów sportu, menadżerów, sportowców i osób fizycznych w sporcie, turystyce i rekreacji.

Do pierwszej edycji konkursu zaproszono gminy wiejskie, miejskie, miasta i aglomeracje, osoby fizyczne, organizacje sportowe, sponsorów, a także wszystkich aktywnych, zafascynowanych sportem, rekreacją i turystyką.

Ceremonię wręczania Oskarów Sportowych poprowadziła znana prezenterka i tenisistka Alicja Resich-Modlińska. Statuetki i dyplomy wręczali laureatom m.in.: Mirosław Drzewiecki – minister sportu i turystyki, Jan Kaczmarek – kompozytor, Andrzej Strzelecki – rektor Akademii Teatralnej, Izabela Dylewska, Aleksandra Socha, Grażyna Rabsztyn – olimpijki, Leszek Blanik, Andrzej Supron – olimpijczycy, Andrzej Smorawiński – rektor AWF w Poznaniu i senator Andrzej Szewiński.

Na konkurs nadesłano ponad 300 zgłoszeń. W każdej kategorii jurorzy wybierali laureata spośród trzech nominacji. Łącznie przyznano 14 Oskarów Sportowych.

Tytuł “Sportowa gmina” zdobył Urząd Gminy w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Oskar Sportowy w kategorii “Najlepszy sportowiec” powędrował do Urzędu Gminy w Mszanie Dolnej – z tej gminy pochodzi Justyna Kowalczyk.

Oskara Sportowego za “Wydarzenie sportowe” przyznano Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Kobylnicy – organizatorowi “Wojewódzkiej inauguracji dni olimpijczyka”.

Oskara w kategorii “Sport dziecięcy i młodzieżowy” zdobył Urząd Miasta Poznania.

W kategorii “Sport osób niepełnosprawnych” zwyciężył Urząd Miasta Włocławka.

W kategorii “Masowa impreza sportowa” nagrodę przyznano Poznańskim Ośrodkom Sportu i Rekreacji, organizatorom “9. Poznań Maratonu”.

W kategorii “Gminny działacz, nauczyciel, trener” zwycięzcą okazał się Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Czeladzi, gdzie trenerem jest Wacław Majcherczyk.

Tytuł “Turystyczna gmina” zdobył Czerwonak – Centrum Rozwoju Kultury Fizycznej “Akwen”.

Oskara Sportowego za “Rekreacyjne wydarzenie gminne” przyznano Urzędowi Gminy Męcinka za dolnośląską imprezę rekreacyjno-edukacyjną “Muchowska kosa”.

Zwycięstwo w kategorii “Rekreacja i turystyka osób starszych” przyznano Uniwersytetowi Trzeciego Wieku z Nowego Sącza.

W kategorii “Gminne imprezy sportowe” nagrodę przyznano Poznańskim Ośrodkom Sportu i Rekreacji za przedsięwzięcie “Stadion miejski w Poznaniu”.

W kategorii “Gminne inwestycje marzeń” Oskara Sportowego zdobył Urząd Miasta Rybnika za “Koncepcję zagospodarowania terenu rekreacji i sportu w Rybniku”.

W kategorii “Gminny inwestor sportowo-turystyczny” nagrodę zdobył Urząd Gminy Gorzyce.

W kategorii “Sponsor gminnego sportu i klubów sportowych” Oskara Sportowego przyznano Urzędowi Gminy w Galewicach, gdzie sponsorem jest Kazimierz Olszowiak.

Nagrody specjalne konkursu Oskary Sportowe Gminess 2008 wręczał wicemarszałek Senatu RP Marek Ziółkowski. Przyznano je “najaktywniejszym z aktywnych” – samorządom, które nadesłały na konkurs najwięcej wniosków. Medale Senatu otrzymały urzędy miasta w Płocku i Śremie, a album Senatu – Urząd Miasta w Głownie. Samorządowcy z Łącka, Mławy, Tarnowa Podgórnego, Ożarowa Mazowieckiego, Lubiewa, Koźmin Wielkopolskich zaś zostali wyróżnieni albumem “Sport rządzi światem” senatora Andrzeja Persona. Nagrody wręczał autor.

Kończąc galę I edycji konkursu, wicemarszałek M. Ziółkowski jednocześnie otworzył II edycję Konkursu Oskary Sportowe Gminess 2009. Pomysłodawcą tej rywalizacji jest były samorządowiec (1998–2002), poznański radny Jacek Kurzyca. Według niego, często bywa tak, że bardzo skuteczna praca wielu ludzi jest mało widoczna, niedoceniana. “Chcemy objąć i uhonorować wszystkich, którzy wiele dobrego wnoszą do życia dzieci, młodzieży i dorosłych” - podkreślił.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie

Senator Gabiela Morawska-Stanecka na Women Leaders in Law Warsaw Summit

W Sali Kolumnowej odbyły się tzw. roundtables wokół istotnych kwestii, takich jak zawód prawnika, sądownictwo, służba publiczna i przyszłość przywództwa kobiet w prawie.