Narzędzia:

25 sierpnia 2015 r.

25.08.2015

Przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej senator Janusz Sepioł spotkał się 25 sierpnia 2015 r. z ukraińskimi samorządowcami z Kijowa, którzy przebywali w Polsce z wizytą studyjną. Wizytę ukraińskich samorządowców zorganizował Obywatelski Instytut Samorządu Lokalnego w Kijowie we współpracy z Małopolskim Instytutem Samorządu Terytorialnego i Administracji oraz Kancelarią Senatu. Goście przybyli do Polski, by zapoznać się z teoretycznymi i praktycznymi aspektami funkcjonowania samorządu lokalnego w naszym kraju.

Podczas spotkania senator zachęcał ukraińskich gości, by włączali społeczność lokalną w pracę na rzecz gminy, aby mogła współdecydować o kierunkach jej rozwoju. Jak mówił, kluczem do sukcesu w wyborach samorządowych jest uwolnienie społecznej inicjatywy i zdobycie zaufania obywateli. Przykładem współdziałania obywateli i władz samorządowych jest budżet partycypacyjny. Zgłaszając projekty, dyskutując nad nimi, a potem głosując, mieszkańcy miasta czy gminy decydują, na jakie cele zostanie wydana część pieniędzy z budżetu. „Ważne jest, by ludzie czuli, że uczestniczą w procesie decydowania o swoim najbliższym otoczeniu. Być może czasami są to złe wybory, ale to ich wybory” – powiedział senator. Dodał, że tak buduje się społeczeństwo obywatelskie. Przypomniał, że w Polsce ten proces został zapoczątkowany w Senacie 25 lat temu, kiedy uchwalono pierwszą ustawę o samorządzie gminnym.

Podczas spotkania goście z Ukrainy otrzymali film w reżyserii Pawła Kędzierskiego „Zdarzyło się tylko w Polsce”, prezentujący najważniejszą część przemian ustrojowych w Polsce, jaką były decentralizacja władzy i przywrócenie samorządu terytorialnego. W trakcie rozmowy ukraińscy goście interesowali się historią wprowadzania samorządności w Polsce, strukturą naszego samorządu terytorialnego i jego funkcjonowaniem. Pytali też o szczegółowe rozwiązania, m.in. o podatek wyrównawczy, który płacą bogate gminy na rzecz biednych, uporządkowanie własności – księgi wieczyste i hipoteki, ale także o to, skąd się biorą w Polsce pieniądze na ocieplanie kamienic. Ukraińscy samorządowcy podkreślali, że są pod wrażeniem polskich reform. Mówili, że oni znajdują się dopiero na początku tej drogi. Ich zdaniem decentralizację Ukrainy i wprowadzenie reform ustrojowych komplikuje wszechobecna korupcja, brak ewidencji gruntów i nieruchomości. Największym wyzwaniem jest jednak konieczność przebudowy świadomości społeczeństwa. W ich ocenie wizyty studyjne w państwach, gdzie dobrze działa samorząd, są nie do przecenienia, ponieważ kształtują świadomość i stanowią inspirację do zmian.

W drugiej części spotkania senator Witold Gintowt-Dziewałtowski zaprezentował polski system wyborczy. Wiele uwagi poświęcił wyborom do organów stanowiących i wykonawczych samorządu terytorialnego. Omówił przepisy określające organizację i zasady funkcjonowania organów wyborczych, administracji wyborczej, a także zasady finansowania wyborów z budżetu państwa.

Obywatelski Instytut Samorządu Lokalnego w Kijowie jest organizacją pozarządową, założoną w 2014 r. przez aktywistów Rewolucji Godności na Majdanie Kijowskim. Skupia ludzi z bardzo różnych środowisk. Celem jego działalności jest wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i systemu samorządowego na Ukrainie. Instytut zamierza wziąć udział w zaplanowanych na jesień wyborach samorządowych na Ukrainie. Planuje wystawić kandydatów reprezentujących różne nurty polityczne, których łączy silne przekonanie o potrzebie daleko idącej decentralizacji kraju.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Dzień Europy w Cieszynie z udziałem marszałek Senatu

Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z mieszkańcami i gośćmi świętowała 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Marszałek Senatu spotkała się z prezydent Słowacji

Małgorzata Kidawa-Błońska rozmawiała z Zuzaną Čaputovą, która przybyła do Polski z oficjalną wizytą.