Narzędzia:

2 czerwca 2015 r.

02.06.2015

2 czerwca 2015 r. wicemarszałek Jan Wyrowiński spotkał się w Senacie z samorządowcami z regionu Bretanii. W spotkaniu uczestniczył przewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej senator Marek Ziółkowski, a ze strony francuskiej wzięli w nim udział: senator Francoise Gatel, konsul honorowy Polski i prezes Association Bretagne – Pologne Michel Dorin oraz przedstawiciele samorządów miejscowości: Breteil, Chateaugiron, Luitre, Maure, Montfort, Ploermel, Rennes, Retiers, St Brice i Vitre.

Wicemarszałek Jan Wyrowiński przypomniał, że Senat II RP po raz ostatni zebrał się 2 września 1939 r. Izba odrodzona po II wojnie światowej została wyłoniona w wyniku w pełni demokratycznych wyborów 4 czerwca 1989 r., zakończonych tryumfem „Solidarności”. „Komuniści, wykorzystując wyniki sfałszowanego referendum, rozwiązali Senat. Dopiero zwycięstwo «Solidarności» odnowiło tę instytucję życia publicznego, która zawsze była symbolem niezależności” – przekonywał wicemarszałek. Jego zdaniem naturalne było, że właśnie demokratyczny Senat rozpoczął prace nad zmianą ustrojową dotyczącą samorządu, które zaowocowały przygotowaniem pakietu ustaw samorządowych już w styczniu 1990 r. Zostały one uchwalone przez Sejm kontraktowy w marcu 1990 r. i dzięki nim w ponad 2 tys. gmin wprowadzono prawdziwy samorząd zamiast peerelowskich rad narodowych. Ta wielka operacja zakończyła się przeprowadzeniem w maju 1990 r. pierwszych całkowicie wolnych wyborów do rad gmin. „To była prawdziwa rewolucja, która trwa już 25 lat, która wyzwoliła energię Polaków i zburzyła fundamenty państwa komunistycznego” – powiedział wicemarszałek Jan Wyrowiński.

Wicemarszałek Senatu podziękował społeczeństwu Bretanii za solidarność z Polakami w stanie wojennym, a także w okresie późniejszym za przyjmowanie polskich samorządowców, którzy uczyli się od podstaw przeprowadzania wyborów, gospodarki finansowej czy administracji komunalnej. Podkreślił, że efekty pracy Stowarzyszenia Bretania – Polska są imponujące. Wicemarszałek zaznaczył jednocześnie, że Francja to kluczowy partner Polski w Unii Europejskiej i NATO, czego dowodem jest ogromna dynamika relacji w różnych dziedzinach, np. inwestycyjnej, militarnej, kulturalnej.

Konsul Michel Dorin ocenił, że wspomnienia związane z „Solidarnością” są bardzo bliskie Bretończykom. Przypomniał, że mimo iż Bretania nie ma historycznie zakorzenionej społeczności polskiej, udzieliła Polakom pomocy w trudnym okresie stanu wojennego. „Od 1990 r. przyjęliśmy też setki przyszłych burmistrzów, prezydentów miast i radnych, angażując się w ten sposób w rozwój demokracji lokalnej w nowej Polsce. Kontakty wówczas zainicjowane owocują do dziś. Nasz obecna wizyta w waszym kraju świadczy o tym, że chcemy pogłębić naszą wiedzę, aby stać się ambasadorami Polski na poziomie lokalnym we Francji ”– powiedział konsul.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Dzień Europy w Cieszynie z udziałem marszałek Senatu

Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z mieszkańcami i gośćmi świętowała 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Marszałek Senatu spotkała się z prezydent Słowacji

Małgorzata Kidawa-Błońska rozmawiała z Zuzaną Čaputovą, która przybyła do Polski z oficjalną wizytą.