Narzędzia:

27 marca 2015 r.

27.03.2015

Senatorowie z Komisji Ustawodawczej spotkali się z przebywającą w Polsce na zaproszenie prezesa Trybunału Konstytucyjnego delegacją Sądu Konstytucyjnego Gruzji na czele z jego wiceprzewodniczącym Zazą Tawadze. Gruzińscy sędziowie zapoznali się z procedurą wykonywania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego przez Senat, senatorowie zaś ze strukturą Sądu Konstytucyjnego Gruzji. Senatorowie Marek Borowski i Bohdan Paszkowski przekonywali gości, że wdrażaniem orzeczeń gruzińskiego trybunału powinna zajmować się parlamentarna specjalna komisja lub podkomisja.

Na tym posiedzeniu komisja rozpatrzyła także 4 orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Pierwszy z nich, z 9 grudnia 2014 r., dotyczył ustawy o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesienia (sygn. akt K 46/13). Trybunał za niezgodne z konstytucją uznał ograniczenie tylko do sprzedaży możliwości przeniesienia obowiązków związanych z prowadzeniem uprawy leśnej i ekwiwalentu za wyłączenie gruntów z upraw rolnych i ich zalesienie. Komisja zdecydowała, że wystąpi do resortu rolnictwa z zapytaniem, czy do wszczęcia postępowania w celu ponownego wydania decyzji w sprawie ekwiwalentu niezależnie od formy przeniesienia własności nie wystarczyłby sam wyrok bez nowelizacji ustawy.

Dwa kolejne rozpatrzone wyroki dotyczyły ustawy o świadczeniach rodzinnych z 21 października 2014 r. (sygn. akt K 38/13) i z 18 listopada 2014 r. (sygn. akt SK 7/11). Trybunał uznał za niezgodne z konstytucją różnicowanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną po ukończeniu przez nią określonego wieku ze względu na moment powstania niepełnosprawności, a także uniemożliwienie przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego rodzicowi, który zrezygnował z pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem, w sytuacji gdy drugi z rodziców ma ustalone prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na inne dziecko w rodzinie. Obecny na posiedzeniu przedstawiciel resortu pracy Olgierd Podgórski poinformował, że projekt ustawy wykonujący obydwa wyroki został przekazany do konsultacji społecznych, które zakończą się 3 kwietnia 2015 r. Następnie projekt, po przyjęciu przez Radę Ministrów, zostanie skierowany do Sejmu. Olgierd Podgórski zapewnił, że projekt w pełni wykonuje wyroki. Zawiera też zmiany, które mają poprawić sytuację opiekunów osób niepełnosprawnych. Komisja zdecydowała, że wystąpi do ministerstwa pracy z zapytaniem o termin wniesienia projektu noweli do Sejmu.

Kolejny rozpatrywany na tym posiedzeniu wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 28 października 2014 r. (sygn. akt K 8/14) dotyczył ustawy o funkcjach konsulów Rzeczypospolitej Polskiej oraz zarządzenia ministra spraw zagranicznych w sprawie szczegółowego trybu postępowania przed konsulem. Trybunał uznał, że ustawodawca w sposób nieuprawniony przekazał do uregulowania w rozporządzeniu materię, która może być unormowana wyłącznie w drodze ustawy. Przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jarosław Łasiński poinformował, że 17 marca 2015 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy – Prawo konsularne, który zostanie skierowany do marszałka Sejmu. Dodał, że od kilku lat były podejmowane próby uregulowania tych kwestii w ustawie. Nie wiadomo, czy ta się powiedzie, gdyż zbliża się koniec kadencji parlamentu, a projektowi temu nie można nadać trybu pilnego. Senatorowie postanowili, że głosowanie nad wnioskiem o niepodejmowanie inicjatywy w sprawie tego wyroku odbędzie się w późniejszym terminie, po zapoznaniu się z projektem ustawy. .

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Marszałek Senatu spotkała się z prezydent Słowacji

Małgorzata Kidawa-Błońska rozmawiała z Zuzaną Čaputovą, która przybyła do Polski z oficjalną wizytą.

Spotkanie marszałek Senatu z premierem i ministrami rządu Ukrainy

Premier Denys Szmyhal wraz z delegacją rządową rozmawiał z marszałek Małgorzatą Kidawą-Błońską i przewodniczącymi komisji UE i gospodarki o dalszej współpracy