Narzędzia:

25 marca 2015 r.

25.03.2015

25 marca 2015 r. marszałek Bogdan Borusewicz spotkał się w Senacie z grupą dziennikarzy z Ukrainy wschodniej, przebywających w Polsce z wizytą studyjną na zaproszenie Fundacji Solidarności Międzynarodowej. Wizytę zorganizowano w ramach polsko-kanadyjskiego programu wsparcia demokracji. Dziennikarze mówili o sytuacji na Ukrainie i o problemach, z jakimi boryka się ich kraj. Pytali marszałka Senatu, od czego Ukraina powinna zacząć zmiany i czy Unia Europejska pomoże ich krajowi.

Marszałek Bogdan Borusewicz wskazywał, że najważniejsze dla Ukrainy jest obecnie przeprowadzenie reform gospodarczych, samorządowych i walka z korupcją. W jego ocenie Ukraina straciła bardzo dużo czasu. Obecnie najważniejsze jest przeprowadzenie reform gospodarczych. Parlament powinien zacząć od stanowienia prawa, które zreformuje gospodarkę i stworzy podstawy rozwoju samorządności. Marszałek zaznaczył, że dopóki Ukraina nie rozpocznie reform, dopóty nie otrzyma pomocy, bo w deklaracje nikt już nie wierzy. Dodał, że obecne władze Ukrainy chcą przeprowadzić reformy, ale sytuacja w kraju jest bardzo trudna. Tymczasem koszty reform musi ponieść całe społeczeństwo.

Marszałek mówił o polskich reformach. Podkreślił, że kiedy przeprowadzano je w Polsce 25 lat temu, sytuacja też była bardzo trudna. Całe społeczeństwo ponosiło koszty tych zmian. Spadek dochodu narodowego o 30% trwał 2 lata, była gigantyczna inflacją, nastąpił wzrost bezrobocia, liczne zakłady pracy zostały zlikwidowane. Reformy powiodły się jednak, bo społeczeństwo chciało zmian, było zdeterminowane, żeby odejść od komunizmu i wyrwać się spod wpływów Rosji. Marszałek Bogdan Borusewicz wyraził przekonanie, że dziś takie reformy w Polsce nie udałyby się.

Dlatego, w jego ocenie, obecna sytuacja zagrożenia na Ukrainie może sprzyjać trudnym reformom. Odnosząc się do walki tamtejszych oligarchów o wpływy, marszałek podkreślił, że należy koniecznie oddzielić władzę polityczną od gospodarki, a to zadanie dla parlamentu, podobnie jak uporządkowanie spraw własności na Ukrainie.

Marszałek Senatu rozmawiał ponadto z dziennikarzami o sytuacji na wschodzie Ukrainy, unijnych sankcjach wobec Rosji i o ruchu bezwizowym między Polską a Ukrainą.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Dzień Europy w Cieszynie z udziałem marszałek Senatu

Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z mieszkańcami i gośćmi świętowała 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Marszałek Senatu spotkała się z prezydent Słowacji

Małgorzata Kidawa-Błońska rozmawiała z Zuzaną Čaputovą, która przybyła do Polski z oficjalną wizytą.