Narzędzia:

19–20 marca 2015 r.

20.03.2015

19–20 marca 2015 r. wicemarszałek Jan Wyrowiński uczestniczył w spotkaniu przewodniczących parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej, które odbyło się w Bratysławie. Obrady poświęcono m.in. określeniu celów współpracy międzyparlamentarnej i dyplomacji w wymiarze unijnym i wielostronnym.

Przewodniczący parlamentów Polski, Czech, Słowacji i Węgier zastanawiali się na tym, jak uniknąć kryzysu demokracji przedstawicielskiej oraz w jaki sposób zwiększyć legitymację unijnych działań przez parlamenty narodowe. Dyskutowali także o roli Grupy Wyszehradzkiej w realizacji europejskiej agendy cyfrowej i działań na rzecz rozwoju innowacyjności.

We wspólnej deklaracji końcowej szefowie parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej podkreślili szczególne znaczenie, potencjał współpracy międzyparlamentarnej i dyplomacji parlamentarnej nie tylko w regionie wyszehradzkim, ale także w wymiarze wielostronnym, głównie w UE. Wyrazili determinację i zaangażowanie na rzecz promowania aktywnego udziału parlamentów narodowych w tworzeniu polityki UE, a także dialogu międzyparlamentarnym w sprawach europejskich.

Przypomnieli o znaczeniu parlamentów narodowych nie tylko w kształtowaniu wewnętrznego dyskursu politycznego i społecznego, ale także wypracowywaniu stanowisk w sprawach zagranicznych. Jak zauważyli, dynamika przemian geopolitycznych bliskiej i dalszej zagranicy oraz nowe wyzwania międzynarodowe i globalne prowadzą do pytania o możliwość poszerzenia platformy współpracy Grupy Wyszehradzkiej o wymiar parlamentarny. Udostępnianie i wymiana wiedzy i praktycznego doświadczenia w określonych obszarach wydają się obiecujące w tym zakresie.

Deklarując dążenie do wniesienia własnego wkładu w rozwój stosunków zewnętrznych UE, szefowie parlamentów wyrazili gotowość intensyfikacji kontaktów z parlamentami krajów Bałkanów Zachodnich i Partnerstwa Wschodniego w zakresie wspólnych projektów służących poprawie efektywności działania zgromadzeń ustawodawczych, a także wspomagających proces reform, stabilizacji i stowarzyszenia.

„Jesteśmy przekonani, że demokracja przedstawicielska, głównie w postaci zgromadzeń parlamentarnych, powinna pozostać priorytetem w zakresie zarządzania sprawami publicznymi. Popieramy jednak zarazem konstruktywne propozycje nowych form i środków interakcji między elektoratem i jego wybranymi przedstawicielami, które powinny w pierwszym rzędzie opierać się na partycypacji, komunikacji, odpowiedzialności oraz przejrzystości obu stron dialogu” – napisano we wspólnej deklaracji.

Szefowie parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej zaznaczyli, że ich uwaga skupia się na możliwościach gospodarek narodowych ich krajów, które stwarzają technologie cyfrowe, co z kolei stawia większe wymagania w zakresie produkcji, przygotowania i kwalifikacji siły roboczej, przejrzystości i skutecznych mechanizmów kontroli zarządzania gospodarczego z wykorzystaniem nowoczesnych technologii (informacyjne i komunikacyjne), stabilnej i dynamicznej infrastruktury, dywersyfikacji zasobów wejściowych.

W Bratysławie zadecydowano również, że następne spotkanie przewodniczących parlamentów narodowych państw Grupy Wyszehradzkiej odbędzie się pod przewodnictwem Republiki Czeskiej. Przewodniczący wyrazili również poparcie dla zbliżającej się słowackiej prezydencji w Radzie UE w drugiej połowie 2016 r.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Marszałek Senatu spotkała się z prezydent Słowacji

Małgorzata Kidawa-Błońska rozmawiała z Zuzaną Čaputovą, która przybyła do Polski z oficjalną wizytą.

Spotkanie marszałek Senatu z premierem i ministrami rządu Ukrainy

Premier Denys Szmyhal wraz z delegacją rządową rozmawiał z marszałek Małgorzatą Kidawą-Błońską i przewodniczącymi komisji UE i gospodarki o dalszej współpracy