Narzędzia:

12–15 października 2014 r.

15.10.2014

12–15 października 2014 r., na zaproszenie przewodniczącego Senatu Islamskiej Republiki Mauretańskiej Mohameda El Hasena El Hadżiego, marszałek Bogdan Borusewicz wraz z grupą senatorów złożył wizytę w tym kraju. To pierwsza wizyta na tak wysokim szczeblu przedstawicieli polskich władz w Mauretanii. W skład delegacji wchodzili senatorowie: Andrzej Owczarek, Michał Seweryński, Józef Zając i Marek Ziółkowski. Delegacji towarzyszyli reprezentanci ministerstw: Gospodarki i Obrony Narodowej, a także ponad 30 przedsiębiorców zrzeszonych w Krajowej Izbie Gospodarczej. Cele misji gospodarczej to zaprezentowanie polskiej oferty eksportowej i inwestycyjnej, a także nawiązanie kontaktów handlowych z partnerami biznesowymi w Mauretanii. W stolicy kraju – Nawakszut polscy przedsiębiorcy mogli nawiązać kontakty gospodarcze m.in. w dziedzinie wydobycia surowców naturalnych i rybołówstwa. Mauretania ma bardzo bogate łowiska atlantyckie, a także wiele nieodkrytych kopalin.

Marszałek Bogdan Borusewicz objął patronatem Mauretańsko-Polskie Forum Gospodarcze, które odbyło się 14 października 2014 r. w Nawakszut. Zaplanowano również spotkania biznesowe.

Marszałek Bogdan Borusewicz spotkał się także z prezydentem, premierem i przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego (druga izba parlamentu) Mauretanii. Rozmawiał z nimi o perspektywach współpracy gospodarczej między obu krajami.

Marszałek odbył również spotkanie z szefową Narodowej Komisji Praw Człowieka Mauretanii. Wśród tematów rozmowy znalazła się kwestia niewolnictwa. W Mauretanii niewolnictwo oficjalnie zniesiono, ale problem nadal istnieje. Według międzynarodowych organizacji niewolnictwo wciąż jest praktykowane w wielu regionach Mauretanii, a liczbę zniewolonych szacuje się nawet na pół miliona. Przewodnicząca Narodowej Komisji Praw Człowieka Irabiha Abdel Wedud podkreśliła, że instytucja ta jest wpisana do konstytucji Mauretanii. Zaznaczyła, że reprezentowane są w niej wszystkie grupy etniczne kraju. W jej skład wchodzą przedstawiciele organizacji pozarządowych, sądownictwa, m.in. adwokatury, a także administracji państwowej oraz Senatu i Zgromadzenia Narodowego (izby niższej). Reprezentanci administracji są obserwatorami bez prawa głosu. Zadaniem Narodowej Komisji Praw Człowieka jest, mówiła jej przewodnicząca, doradzanie rządowi w zakresie praw człowieka i dbanie o to, by akty prawne Mauretanii były zgodne z podpisanymi przez nią konwencjami międzynarodowymi w tej dziedzinie. W ramach komisji działają 4 podkomisje zajmujące się prawami: kobiet, dzieci, osób niepełnosprawnych i więźniów. Przewodnicząca podkreśliła, że mimo że komisja jest finansowana z budżetu państwa, zachowuje pełną niezależność.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Marszałek Senatu spotkała się z prezydent Słowacji

Małgorzata Kidawa-Błońska rozmawiała z Zuzaną Čaputovą, która przybyła do Polski z oficjalną wizytą.

Spotkanie marszałek Senatu z premierem i ministrami rządu Ukrainy

Premier Denys Szmyhal wraz z delegacją rządową rozmawiał z marszałek Małgorzatą Kidawą-Błońską i przewodniczącymi komisji UE i gospodarki o dalszej współpracy