Narzędzia:

10 października 2014 r.

10.10.2014

10 października 2014 r. marszałek Bogdan Borusewicz złożył roboczą wizytę w Kijowie. Marszałkowi towarzyszyli przewodniczący parlamentów Unii Europejskiej: Sean Barrett z Irlandii, Urban Ahlin ze Szwecji, Loreta Graužinienė z Litwy i Bertel Geismar Haarder z Danii. Przewodniczący parlamentów spotkali się z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, premierem Arsenijem Jaceniukiem i przewodniczącym Rady Najwyższej Ołeksandrem Turczynowem. Rozmawiano o bieżącej sytuacji na Ukrainie.

Przewodniczący Ołeksandr Turczynow wyraził przekonanie, że wizyta przewodniczących parlamentów 5 państw Unii Europejskiej stanowi wyraz solidarności ich społeczeństw z narodem ukraińskim. Podziękował za wsparcie przez parlamenty tych krajów walki Ukrainy o suwerenność i integralność terytorialną. „Niestety” – dodał – „Federacja Rosyjska nadal prowadzi działania militarne na terenie Ukrainy. Wiele ofiar jest wśród cywilów”. Przewodniczący Rady Najwyższej podkreślił, że umowa stowarzyszeniowa z UE stała się dla Ukrainy „mapą drogową” w reformowaniu państwa i dążeniu do pełnego członkostwa w strukturach europejskich i europejsko-atlantyckich.

W opinii marszałka Bogdana Borusewicza najważniejszym zadaniem ukraińskich władz jest przeprowadzenie reform we wszystkich dziedzinach życia gospodarczego, społecznego i politycznego. „Teraz wszyscy są przyjaciółmi Ukrainy i cała Unia Europejska będzie wspierać ten kraj w dążeniu do Europy” – mówił marszałek Senatu. Zadeklarował, że w najbliższych miesiącach Polska gotowa jest pomóc Ukrainie w przezwyciężeniu kłopotów energetycznych, może rozmawiać na temat dostarczania Ukrainie węgla. Jak mówił, Polska ma na składzie ok. 10 mln t tego surowca. „My mamy nadmiar, wy macie niedobór” – powiedział. Marszałek Bogdan Borusewicz zapewnił także, że Polska będzie dostarczać gaz na Ukrainę. Z kolei przewodniczący Ołeksandr Turczynow wskazywał na konieczność zapewnienia alternatywy dla monopolu gazowego Rosji.

Przewodniczący parlamentu Szwecji Urban Ahlin wyraził pogląd, że Ukraina ma prawo do własnej drogi, bez ingerencji innych państw, a najlepszym sposobem uzyskania suwerenności są reformy. Zapewnił, że Unia Europejska będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak długo będą prowadzone reformy.

Przewodniczący parlamentu Irlandii Sean Barrett przypomniał, że jego kraj był okupowany przez 100 lat, lecz najważniejsze było pragnienie wolności i ono zwyciężyło.

Jak oceniła przewodnicząca litewskiego Sejmu Loreta Graužinienė, w parlamencie wybranym 26 października większość uzyskają te partie, które opowiadają się za reformami na Ukrainie.

Podczas wizyty w Kijowie przewodniczący parlamentów złożyli wieńce pod pomnikiem Ofiar Majdanu.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Marszałek Senatu spotkała się z prezydent Słowacji

Małgorzata Kidawa-Błońska rozmawiała z Zuzaną Čaputovą, która przybyła do Polski z oficjalną wizytą.

Spotkanie marszałek Senatu z premierem i ministrami rządu Ukrainy

Premier Denys Szmyhal wraz z delegacją rządową rozmawiał z marszałek Małgorzatą Kidawą-Błońską i przewodniczącymi komisji UE i gospodarki o dalszej współpracy