Narzędzia:

8 sierpnia 2014 r.

08.08.2014

8 sierpnia 2014 r. wizytę w Senacie złożył wiceprzewodniczący Chińskiej Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Wan Gang wraz z delegacją. Chińskiego gościa przyjął wicemarszałek Stanisław Karczewski. W spotkaniu wzięli także udział przewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu senator Grzegorz Czelej i ambasador Chin w Polsce Xu Jian.   

Podczas rozmowy wicemarszałek Senatu wyraził zadowolenie z dobrego stanu stosunków polsko-chińskich. Przypomniał, że nasz kraj jako jeden z pierwszych uznał Chińską Republikę Ludową, a w 2014 r. przypada 65. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między obu państwami. Zdaniem wicemarszałka, Polska przywiązuje szczególne znaczenie do rozwoju partnerskich relacji z Chinami, a zwłaszcza do podejmowania nowych wspólnych projektów. Zwrócił m.in. uwagę na możliwość rozwijania wymiany studentów, zachęcając jednocześnie do zwiększenia liczby chińskich studentów na polskich uczelniach wyższych, które oferują różnorodne kierunki studiów w języku angielskim. Wicemarszałek mówił także o potrzebie zintensyfikowania współpracy naukowo-technicznej. Jego zdaniem chińskie ośrodki badawcze powinny się stać partnerem dla polskich placówek naukowych, koncentrujących się obecnie przede wszystkim na współpracy z ośrodkami amerykańskimi i europejskimi. Z tą opinią zgodził senator Grzegorz Czelej, który szczególną uwagę zwrócił na potencjał tkwiący w medycynie i ochronie zdrowia.

Kolejnym tematem była wymiana handlowa, a szczególnie możliwość zwiększenia eksportu polskiej żywności do Chin. Chodzi przede wszystkim o wieprzowinę, a także o jabłka i warzywa. Rynek chiński jest dla Polski wyjątkowo interesujący ze względu na jego rozmiar i coraz bardziej upowszechniające się nowe nawyki konsumenckie.   

Wiceprzewodniczący Wan Gang mówił natomiast o wieloletniej przyjaźni polsko-chińskiej, której wyrazem są dynamicznie rozwijające się stosunki między oboma krajami. Według niego Polska kojarzy się przeciętnemu Chińczykowi z Kopernikiem i Chopinem. Podkreślił także znaczenie regularnych wizyt i kontaktów na najwyższym szczeblu państwowym, które wzmacniają i nadają nowy impuls relacjom dwustronnym. Wan Gang zapewnił o otwarciu jego kraju na możliwość nawiązania współpracy w nowych dziedzinach, a także rozszerzenia jej dotychczasowych obszarów.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie Marszałka Senatu RP z Ministrem Wyżywienia i Rolnictwa RFN

Prof. Tomasz Grodzki i minister Cem Őzdemir rozmawiali między innymi o sytuacji w Ukrainie.

Wizyta Marszałka Senatu RP i senatorów w Królestwie Marokańskim

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wraz z delegacją rozpoczął wizytę w Królestwie Marokańskim na zaproszenie przewodniczącego Izby Doradców Enaama Mayary.

Marszałek Senatu RP przyjął parlamentarzystów z Nowej Zelandii

26 maja Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki przyjął przebywającego z oficjalną wizytą w Polsce Przewodniczącego Izby Reprezentantów Nowej Zelandii Trevora Mallarda wraz z delegacją.