Narzędzia:

28 stycznia 2014 r.

28.01.2014

30 stycznia 2014 r. marszałek Bogdan Borusewicz przeprowadził telefoniczną rozmowę z przewodniczącym Rady Najwyższej (parlament) Ukrainy Wołodymyrem Rybakiem.

Przewodniczący Wołodymyr Rybak podziękował marszałkowi Senatu za możliwość bezpośredniej rozmowy. Powiedział, że konflikt polityczny na Ukrainie osiągnął niebezpieczną skalę. W wyniku zamieszek na ulicach Kijowa zginęli ludzie, a dalsza eskalacja przemocy może być niebezpieczna. Dodał, że dla Ukrainy groźna jest destabilizacja społeczeństwa i instytucji władzy. Przewodniczący Rady Najwyższej poinformował o rezultatach nadzwyczajnego posiedzenia parlamentu Ukrainy, które odbyło się 28–29 stycznia 2014 r. „Wychodziliśmy z założenia, że parlament jest najlepszą platformą do rozmowy, ponieważ znajdują się w nim reprezentanci narodu ukraińskiego” – podkreślił. Dodał, że teraz parlament poszukuje dróg rozwiązania kryzysu. „Wyraziliśmy współczucie rodzinom i krewnym poległych, odwołaliśmy ustawy przyjęte 16 stycznia, które spowodowały silne napięcia w społeczeństwie, i uchwaliliśmy ustawę o amnestii. Niebawem zostanie powołana komisja, która przygotuje zmiany w konstytucji. Dymisja rządu otwiera drogę do utworzenia nowego, który – mam nadzieję – zostanie pozytywnie przyjęty przez społeczeństwo” – powiedział marszałkowi Bogdanowi Borusewiczowi przewodniczący parlamentu Ukrainy. Jego zdaniem kroki te otworzyły drogę do normalizacji sytuacji na Ukrainie i odbudowy stabilizacji w państwie. Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy zapewnił marszałka Senatu, że władze Ukrainy pragną zrobić wszystko, co możliwe, aby wyjść z kryzysu politycznego nie drogą przemocy, lecz rozmów. Podziękował marszałkowi Senatu za wsparcie Ukrainy przez Polskę.

Marszałek Bogdan Borusewicz powiedział, że docenia rolę przewodniczącego parlamentu Ukrainy w rozwiązywaniu kryzysu na drodze dialogu. „Pana aktywność sprawiła, że rozmowy z ulicy trafiły do parlamentu” – powiedział marszałek. Jego zdaniem parlament ukraiński jest dobrym miejscem do szukania kompromisu. Podkreślił, że przed Ukrainą stoją problemy gospodarcze, które będzie trudno rozwiązać bez jedności politycznej narodu. Marszałek Senatu zapewnił przewodniczącego parlamentu Ukrainy, że Polska będzie wspierać porozumienie sił politycznych na Ukrainie. Poinformował swojego rozmówcę, że premier Donald Tusk rozpoczął we środę konsultacje w Unii Europejskiej, których celem jest wsparcie Ukrainy.

Przewodniczący parlamenty Ukrainy podziękował marszałkowi za rozmowę i życzenia rozwiązania kryzysu na drodze rozmów i kompromisu.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Marszałek Senatu spotkała się z prezydent Słowacji

Małgorzata Kidawa-Błońska rozmawiała z Zuzaną Čaputovą, która przybyła do Polski z oficjalną wizytą.

Spotkanie marszałek Senatu z premierem i ministrami rządu Ukrainy

Premier Denys Szmyhal wraz z delegacją rządową rozmawiał z marszałek Małgorzatą Kidawą-Błońską i przewodniczącymi komisji UE i gospodarki o dalszej współpracy