Narzędzia:

19 września 2013 r.

19.09.2013

Marszałek Bogdan Borusewicz przyjął 19 września 2013 r. przebywającego w Polsce z oficjalną wizytą przewodniczącego Senatu Islamskiej Republiki Mauretańskiej Mohameda El Hacena El Hadja.
Podczas spotkania marszałek Senatu wyraził zadowolenie z możliwości goszczenia w naszym kraju przewodniczącego izby wyższej parlamentu mauretańskiego. Podkreślił, że wizyta stanowi impuls do rozwoju wzajemnych stosunków między obu państwami, zwłaszcza gospodarczych. Marszałek poinformował gościa o sytuacji gospodarczej w Polsce, podkreślając, że nasz kraj od ponad 20 lat notuje stały wzrost mimo kryzysu w Europie i na świecie. Jak dodał marszałek, polskie przedsiębiorstwa mogłyby wziąć udział w realizacji projektów mających na celu modernizację Mauretanii. Współpraca mogłaby dotyczyć m.in. przemysłu stoczniowego, rybołówstwa i przetwórstwa ryb, górnictwa, a także przemysłu zbrojeniowego. Polska jest także zainteresowana współpracą w dziedzinie turystyki. „Polacy” – powiedział marszałek Bogdan Borusewicz – „szukają nowych miejsc wypoczynku, a jednym z nim może być Mauretania”.
Przewodniczący Mohamed El Hacen El Hadj zgodził się z opinią, że jego kraj może być interesującym miejscem dla polskich turystów. Obecnie z mauretańskiej bazy turystycznej korzystają przede wszystkim Francuzi. Wskazał również na rolnictwo jako kolejną możliwą dziedzinę współpracy z polskimi firmami. Przewodniczący pytał marszałka o ordynację wyborczą do polskiego Senatu, m.in. o wybory uzupełniające, a także o sposób procedowania ustaw przychodzących z Sejmu.
Marszałek Bogdan Borusewicz podziękował przewodniczącemu parlamentu mauretańskiego za zaproszenie do złożenia oficjalnej wizyty w jego kraju.
Po spotkaniu delegacja Senatu mauretańskiego obserwowała przebieg pierwszej części posiedzenia Senatu RP.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu RP przyjął Przewodniczącego Senatu Rumunii

Wojna w Ukrainie zdominowała rozmowę Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego z Przewodniczącym Senatu Rumunii Florinem Vasile Cîțu.

Marszałek Senatu RP wraz z delegacją z wizytą w Irlandii

Marszałek Senatu RP wraz z delegacją rozpoczął wizytę w Irlandii. Celem wizyty jest spotkanie z Polonią i Polakami mieszkającymi w Irlandii z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą.

Spotkanie senatorów z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej

Senatorowie spotkali się z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Marošem Šefčovičem. Dyskusję zdominowała strategia UE w obliczu wojny w Ukrainie.