Narzędzia:

19 sierpnia 2013 r.

19.08.2013

Kurtuazyjną wizytę marszałkowi Bogdanowi Borusewiczowi złożyła w Senacie Barbara Mikulski, amerykańska działaczka polonijna polskiego pochodzenia, senator ze stanu Maryland, członkini Partii Demokratycznej. Była inicjatorką poprawki, która umożliwia włączenie polskich obywateli do programu ruchu bezwizowego.

Dziękując za spotkanie, senator Barbara Mikulski powiedziała, że cieszy się bardzo, iż może rozmawiać z kimś, kto gdy powstawała „Solidarność”, gdy rodziła się nowa Polska, był w Gdańsku. Podkreśliła, że Polsce należą się gratulacje za to, iż jest siłą sprawczą demokratycznych przemian w całym regionie Europy Środkowowschodniej.

W imieniu Senatu USA na ręce marszałka Bogdana Borusewicza przekazała podziękowanie za wsparcie, jakiego Polska udzieliła Amerykanom podczas wojny w Afganistanie. „Wszyscy Amerykanie są Polakom wdzięczni” – podkreśliła senator Barbara Mikulski.

Zapewniła marszałka Bogdana Borusewicza, że po przyjęciu przez amerykański Senat poprawki do ustawy imigracyjnej Polska zostanie włączona do programu bezwizowego. Zdaniem amerykańskiej senator, jeśli Polska jest członkiem NATO i bliskim sojusznikiem Stanów Zjednoczonych w walce z terroryzmem, to jej obywatele powinni zostać objęci tym programem. Obecnie projekt poprawki znajduje się w Izbie Reprezentantów (druga izba amerykańskiego parlamentu).

Podczas spotkania politycy wymienili poglądy na temat spraw międzynarodowych. Rozmawiano m.in. o sytuacji na Bliskim Wschodzie. Z niepokojem mówiono o rozwoju wypadków w Egipcie.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu RP przyjął Przewodniczącego Senatu Rumunii

Wojna w Ukrainie zdominowała rozmowę Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego z Przewodniczącym Senatu Rumunii Florinem Vasile Cîțu.

Marszałek Senatu RP wraz z delegacją z wizytą w Irlandii

Marszałek Senatu RP wraz z delegacją rozpoczął wizytę w Irlandii. Celem wizyty jest spotkanie z Polonią i Polakami mieszkającymi w Irlandii z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą.

Spotkanie senatorów z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej

Senatorowie spotkali się z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Marošem Šefčovičem. Dyskusję zdominowała strategia UE w obliczu wojny w Ukrainie.