Narzędzia:

26 stycznia 2013 r.

26.01.2013

Marszałek Bogdan Borusewicz przyjął przewodniczącego Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej Sergieja Naryszkina, który przebywał w Polsce w związku z 68. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau i otwarciem nowej rosyjskiej wystawy narodowej na terenie tamtejszego muzeum.

Podczas spotkania marszałek Senatu wyraził zadowolenie z wizyty rosyjskiego gościa i podkreślił, że jest ona wyrazem pogłębiającej się współpracy parlamentarnej obu państw. Przewodniczący Siergiej Naryszkin podziękował za ciepłe przyjęcie i słowa powitania. Podkreślił, że to pierwsza od 10 lat wizyta przewodniczącego rosyjskiej Dumy w Polsce. Marszałek Bogdan Borusewicz przypomniał, że między Senatem a jego odpowiednikiem – Radą Federacji Rosyjskiej – od kilku lat intensywnie rozwija się współpraca, a jej owocem są coroczne fora regionów, podczas których nawiązano kontakty między polskimi województwami samorządowymi i rosyjskimi regionami. Jako przykład dobrze rozwijającej się współpracy regionalnej marszałek wskazał kontakty między obwodem kaliningradzkim oraz województwami pomorskim i warmińsko-mazurskim. Wprowadzenie na tym terenie małego ruchu granicznego spowodowało ożywienie wymiany handlowej i kontaktów międzyludzkich.

Przewodniczący Siergiej Naryszkin stwierdził, że z satysfakcją odnotował znaczący wzrost obrotów handlowych między obu krajami. Ubolewał jednak, że Rosja eksportuje do Polski przede wszystkim surowce energetyczne i nośniki energetyczne.

Rozmówcy wysoko ocenili rezultaty prac polsko-rosyjskiej grupy ds. spraw trudnych. Jak podkreślili, zaangażowane w kwestie historii stosunków polsko-rosyjskich z obu stron osoby „zrobiły dużo dobrego” dla poprawienia tych relacji. Marszałek Bogdan Borusewicz dodał, że strona polska nadal czeka na pozostałe akta związane ze zbrodnią katyńską i dokumenty dotyczące tzw. obławy augustowskiej. „Czekamy także na zakończenie śledztwa w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem” – powiedział marszałek Senatu. Wyraził nadzieję, że śledztwo, prowadzone pod nadzorem prezydenta Rosji, zakończy się niedługo i wrak samolotu wróci do Polski. Politycy wysoko ocenili rezultaty wizyty w Polsce – na zaproszenie episkopatu Polski – głowy Kościoła prawosławnego w Rosji Cyryla I.

Podczas rozmowy sporo czasu poświęcono wymianie kulturalnej. Marszałek Bogdan Borusewicz podkreślił, że sukcesem zakończył się ubiegłoroczny festiwal filmów rosyjskich w Polsce. Dodał, iż Polacy chcą korzystać z dorobku kulturalnego swojego wschodniego sąsiada. Przewodniczący Dumy poinformował, że w Rosji rok 2015 będzie rokiem polskim i wyraził nadzieję, iż planowane imprezy kulturalne i inne wydarzenia zbliżą oba narody.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

18 listopada 2021 r.

Spotkanie marszałka Senatu z z komisarzem Unii Europejskiej ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem

17 listopada 2021 r.

Spotkanie marszałka Senatu z zastępcą-asystentem sekretarza stanu USA ds. europejskich i euroazjatyckich

9–10 listopada 2021 r.

Udział wicemarszałkini Senatu w Global Forum – Women Leaders