Narzędzia:

21 stycznia 2013 r.

21.01.2013

Marszałek Bogdan Borusewicz na śniadaniu roboczym spotkał się z przebywającym w Polsce z oficjalną wizytą prezydentem Mongolii Cachiagijnem Elbegdordżem. W spotkaniu uczestniczył przewodniczący parlamentarnej grupy polsko-mongolskiej senator Stanisław Gorczyca.

Marszałek Senatu z uznaniem mówił o przemianach dokonanych w Mongolii w ostatnich 20 latach, które sprawiły, że kraj ten znalazł się w czołówce państw demokratycznych w Azji. Prezydent Mongolii złożył na ręce marszałka Bogdana Borusewicza podziękowania za pomoc Polaków, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami w przechodzeniu do systemu demokratycznego i wolnorynkowej gospodarki. Podkreślił, że dużą rolę odegrała w tym działalność polsko-mongolskiej grupy parlamentarnej. Dodał, że relacje pomiędzy Mongolią i Polską stają się coraz żywsze, o czym świadczy duże zainteresowanie forum gospodarczym, które odbywa się w Warszawie. W forum wzięło udział kilkudziesięciu przedsiębiorców mongolskich, którzy przybyli do Polski wraz z prezydentem. Prezydent Cachiagijn Elbegdordż podkreślił, że polskie firmy są widoczne na rynku mongolskim. Dużym uznaniem konsumentów mongolskich cieszy się przede wszystkim polska żywność.

Omawiając stosunki polityczne, prezydent Mongolii podzielił pogląd marszałka Bogdana Borusewicza, że istnieje możliwość współpracy Polski i Mongolii w dzieleniu się doświadczeniami w przechodzeniu z systemu totalitarnego do demokratycznego w innych krajach azjatyckich.

Po spotkaniu prezydent Mongolii w towarzystwie marszałka Bogdana Borusewicza obejrzał wystawę, zorganizowaną w Senacie, przedstawiającą "kronikę współczesnej historii Mongolii". Na koniec prezydent wpisał się do księgi gości honorowych Senatu.

22 stycznia 2013 r. prezydent Cachigijn Elbegdordż w towarzystwie marszałka Bogdana Borusewicza złożył wieniec pod pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku, zwiedził też, zorganizowaną przez Europejskie Centrum Solidarności, wystawę "Drogi do wolności". Prezydent Mongolii podkreślił, że bardzo się cieszy, iż znalazł się w miejscu, gdzie tworzono historię XX w. Dodał, że naród mongolski bardzo szanuje naród polski, który przyniósł demokrację całemu światu. Przypomniał, że w jego kraju w 1921 r. zwyciężyła rewolucja komunistyczna, w 1932 r. Mongołowie zaprotestowali przeciwko rządowi - to był wielki ruch społeczny. Z kolei pod koniec 1989 r. zaczął się proces demokratyzacji, 12 grudnia 1989 r. w Mongolii odbył się pierwszy wiec demokratyczny, zorganizowany przez obecnego prezydenta.

Po wpisaniu do księgi pamiątkowej prezydent Cachigijn Elbegdordż powiedział marszałkowi Bogdanowi Borusewiczowi, że Mongolia chciałaby stworzyć podobne muzeum, przedstawiające historię obalenia systemu komunistycznego. "Wy budowaliście demokrację w Europie, a my w Azji. To było trudne zadanie dla kraju leżącego między Związkiem Sowieckim a Chinami" - podkreślił prezydent Mongolii.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

18 listopada 2021 r.

Spotkanie marszałka Senatu z z komisarzem Unii Europejskiej ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem

17 listopada 2021 r.

Spotkanie marszałka Senatu z zastępcą-asystentem sekretarza stanu USA ds. europejskich i euroazjatyckich

9–10 listopada 2021 r.

Udział wicemarszałkini Senatu w Global Forum – Women Leaders