Narzędzia:

3 grudnia 2012 r.

03.12.2012

Wizytę w Senacie złożył przewodniczący parlamentu Finlandii Eero Heinaluoma, którego przyjął marszałek Bogdan Borusewicz. Witając gościa, marszałek podkreślił, że między Polską i Finlandią istnieją dobre relacje. Zacieśnia się wymiana gospodarcza, a Finlandia staje się ważnym partnerem naszego kraju w ramach współpracy krajów basenu Morza Bałtyckiego, m.in. w dziedzinie ochrony wód.

Przewodniczący Eero Heinaluoma zgodził się, że stosunki fińsko-polskie przeżywają dobry okres. Jak stwierdził, potwierdzeniem tego było m.in. odsłonięcie 3 grudnia w Warszawie tablicy upamiętniającej prawie dziesięcioletni pobyt w Polsce wybitnego przywódcy fińskiego marszałka Carla Gustafa Mannerheima. "Zyskał on wtedy wielu przyjaciół w Polsce, a po powrocie do Finlandii wielokrotnie wspominał pobyt wśród Polaków" - podkreślił przewodniczący. Dodał, że Carl Mannerheim był człowiekiem wyjątkowym i obecnie jest uważany za jedną z najwybitniejszych postaci w historii Finlandii.

Eero Heinaluoma wyraził zadowolenie, że Polska znalazła swoje miejsce wśród wiodących państw europejskich, a Unia Europejska daje nowe możliwości współpracy należącym do niej państwom. Podkreślił, że w Polsce działa 200 fińskich firm, które zatrudniają około 3 tys. osób. Rozmówcy zgodzili się, że w dziedzinie gospodarczej możliwości obu państw nie są jeszcze w pełni wykorzystane.

W trakcie spotkania politycy wymienili poglądy na temat ochrony wód Bałtyku przed nadmiernym połowem niektórych gatunków ryb. Fińscy rybacy uważają, że Polacy łowią łososia, przekraczając obowiązujące limity, polscy natomiast - że trzebione są łowiska szprot, które stanowią pożywienie dla dorszy, łowionych przez polskich rybaków. Zgodzono się, że właściwą gospodarkę na łowiskach bałtyckich może zapewnić ścisłe przestrzeganie wyznaczonych limitów połowów poszczególnych gatunków ryb.

Przewodniczący parlamentu fińskiego wysoko ocenił aktywność Polski w ramach Partnerstwa Wschodniego. Omówiono sytuację na Ukrainie, m.in. przebieg niedawnych wyborów do parlamentu. Rozmawiano także o możliwości zacieśnienia współpracy w ramach bezpieczeństwa zewnętrznego.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

18 listopada 2021 r.

Spotkanie marszałka Senatu z z komisarzem Unii Europejskiej ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem

17 listopada 2021 r.

Spotkanie marszałka Senatu z zastępcą-asystentem sekretarza stanu USA ds. europejskich i euroazjatyckich

9–10 listopada 2021 r.

Udział wicemarszałkini Senatu w Global Forum – Women Leaders